#yaşam

BİR YENİLİK, BİR ÖNERİ, BİR SORU

TUBA ÜNSAL | 8 Şubat 2016 #yaşam

ALANCHA'DAN YENİLİK
Gurme değilim, aç dolaşabilirim, oturup bir kuzuyu da devirebilirim, yemek seçmem, bir tek bamyayla mesafeliyim ama hayatıma Oğul Türkkan girdiğinden beri havam bin beşyüz, yeme-içme olayının her türlü alengiriyle ilgileniyor haldeyim. Dünyanın en iyisi Noma'da yemek yedikten sonra da şu fütüristik mutfak olaylarına takılmış durumdayım. Memleketin her yanı fine-dining restoran kaynamıyor ama bizim yurdun yemekleri de o kadar güzel ki pek fazla sunumdu, şıklıktı oynamaya mahal vermiyor, ye gitsin. Ama işte insan arada değişiklik arıyor. Maçka'da açılan Alancha şahane bir alternatif. Tek sıkıntım orada yemek yerken tam teşekküllü menü almak zorunda olmaktıı. Dört çeşit yemek ve kombini şaraba ödediğin ücret Türkiye normlarında tuzlu kaçabilir ama muadili olamayacak restoranlarda bile fiyatlar almış başını gidiyor. Burada o kadar lezzetli yemek yiyorsun ki karşılığı yok. Açıldıktan bir sene sonra set menü sistemine çözüm bulunmuş ve tek tek yemek de tek bardak şarap da seçebiliyordunuz. Şiimdi de Türk mutfağına enteresan bir yorum getirmişler. Anadolu lezzetlerini öyle bir sunmuşlar ki mutlaka fıstıklı kebabı onların yorumuyla tadmalısınız.

 

ESRA İNAL'LA 8 SANİYE
Hayatı güzel yaşamak için 4 anlaşma:

1- Söz büyüdür
2- Hiçbir şeyi kişisel alma
3- Varsayımda bulunma
4- Yapabileceğinin en iyisini yap

Don Miguel Ruiz, Dört Anlaşma kitabında mutluluk reçetesi olarak bunları sunuyor. Yıllar önce okuduğumda çok etkilendiğim bir kitaptı. Geçen gün izlediğim 8 Saniye filmi de Don Miguel Ruiz'in hem öğretilerine hem de kendine yer vermiş. Film, başrol Esra İnal'ın çıkmazlarla dolu hayatıyla başa çıkma yöntemlerini pek de fantastik öğelere başvurmadan etkileyici bir şekilde sunuyor. Hikayeyi de Esra inal yazmış. Yönetmen Ömer Faruk Sorak, Esra'nın olayları yaşayarak anlatmasından ve enerjisinden çok etkilenmiş ve eşi İpek'le beraber başka bir başrol arayışına girmeden rolü kendisine vermiş. Esra müthiş bir kadın, tüm dünyayı dolaşarak seminerler veriyor, tanıştığım diğer bütün kızlardan çok farklı bir kişilik. Filmi izledikten sonra ondan çok etkilendim, tanıştığımda da uzun zamandır görmediğim kuzenime kavuşmuş gibi hissettim, bi tuhaftı… Yakın zamanda, hayatını değiştiren ve filme konu olan olaylar silsilesini ve çıkış yollarını 8 Saniye seminerinde anlatmaya başlayacak. Siz olaya filmi izleyerek başlayın, sinemada kaçırdınız DVD’sini alın pişman olmayacağınızın garantisini veriyorum.

 

ATIN O SÜTÜ ELİNİZDEN!
Dr Michael A. Klaper geçtiğimiz günlerde kendisine yöneltilen "Süt bize ne kadar faydalıdır" sorusuna "Hiç faydalı değildir, süt 30 kg buzağıyı 180 kg ineğe çevirmek için ineğin ürettiği büyüme sıvısıdır. O beyaz sıvının içindeki her şey hormonlar, proteinler, sodyum, büyüme faktörleri, hepsinin anlamı buzağıyı istenen büyüklüğe getirmektir. Kadınlarda miyom kistlerine, yumrulara, şişkinliklere sebep oluyor; erkeklerde de meme büyümesi gibi yan etkileri var. Hastalarıma diyorum ki git aynaya bak, kocaman kulakların, kuyruğun var mı, sen buzağı mısın?" Sütle ilgili duyduğum milyon negatif şeyden biri. Vallahi ben buzağı değilim doktor bey. Ben bir süre daha bütçemde fındık ve soya sütüne yer açıyorum, ama bu işin de çözümünü bulmam lazım zira kendileri de haftalık alışverişte benim bütçemde görünür bir şişkinliğe sebep oluyor. Ne yani, çocuklar sağlıklı D vitamini alacaklar diye ben Chanel, Vuitton giyemiycek miyim? Pes yani...

 

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu