#yaşam

BUTİK KİTABEVLERİ

YEŞİM SEZER | 1 Aralık 2015 #yaşam

Keyifle zaman geçirmek için alternatifler

Zaman geçirmekten en keyif aldığınız yerlerin başında neresi gelir? Kitapçılar derim ben ama bahsettiğim dev, zincir mağazalar değil. Sözünü ettiğim kendilerine has dokuları olan, küçük, daha butik ve sıcak olanlar. Hani gittiğimde saatlerce o kitaptan o kitaba bakarken kaybolup hiç çıkmak istemediklerim.

Size bu anlamda en sevdiğim, keyifle vakit geçirebileceğiniz, kütüphanenize de özel kitaplar ekleyebileceğiniz birkaç kitabevi önerisi:

Assouline
Bebek’te, Mısır Konsolosluğu’nun karşısında bulunan Fransız asıllı bu muhteşem kitapçı dünyada lüks kitabın adresi olarak biliniyor. Paris’ten sonra Avrupa’da ilk şubesini İstanbul’da açtı. Assouline’e adımınızı attığınızda kendinizi lüks kitapların mabedinde buluveriyorsunuz. Burada bir kez okunup kenara kaldırılacak kitaplar yerine büyük boyutlu, daha çok görsel içerikli ister kütüphanenize ekleyeceğiniz ister kahve masanızın üzerine dekoratif eşya niyetine kullanabileceğiniz kitaplar mevcut. Her defasında sayfalarını çevirip çevirip ilham almak için bire bir.

Assouline’in “Culture Lounge” adını verdiği servis ile evinize müthiş bir kütüphane de tasarlatabilirsiniz. Tasarladıkları mekanın dekorasyonundan ışıklandırmasına, objelerinden kokusuna kadar her detayı ile ilgileniyorlar. 

Magnolia Culture
Bundan iki sene önce Galata’nın ara sokaklarında dolaşırken etrafa yayılan tarçın kokusu ve girişindeki manolya ağaçları sayesinde keşfetmiştim kendilerini. Bu zevk sahibi yer en sevdiğim duraklardan biri oldu. Şimdilerde yeri Nişantaşı Hüsrev Gerede Caddesi’nde olan Magnolia Culture’da tasarım, sanat, mimari, dekorasyon, moda, tarih, yemek alanında sınırlı sayıda basılmış özel kitaplar bulabilirsiniz. Gidin, benim gibi her defasında dayanamayıp kütüphanenize bir kitap daha ekleyip öyle çıkın.

Robinson Crusoe 389
İstiklal Caddesi’ndeki en sevdiğim duraktı. Yerden tavana kadar olan sayısız kitap, duyduğum kitap kokusu, sıcacık ortamı orada saatlerimi geçirmeme sebepti. Sebepti diyorum çünkü maalesef günümüzün rekabet ortamına daha fazla dayanamayıp, eski yerlerinden çıkıp şimdi Salt Beyoğlu’nun 4. katına taşındı. Daha dingin yeni yerlerinde, yine kendilerine özgü kitap seçkisiyle Beyoğlu’nun karmaşasından kaçıp, kitaplar arasında dolaşmak için bence hala çok özel bir durak.

Read & Rest
Göktürk’te bulunan Read & Rest ise sımsıcak, ufacık bir kitapçı. Buranın samimi ortamında bir yandan kitapları karıştırırken bir yandan da kafesinde kahvenizi yudumlayıp, lezzetli kurabiyelerinden atıştırabilirsiniz. Göktürk’e yolu düşenler için bu ufacık dükkan, hem kitaplara bakınmak hem de şehrin karmaşasından uzakta sakin ve keyifli bir zaman geçirmek adına çok doğru bir adres.

etiketler

kitap

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER