#yaşam

SANATIN SESİ HAFIZAMIZDAN SİLİNMESİN

YEKTA KOPAN | 12 Aralık 2016 #yaşam

Can Almanak 2016

Kültür-sanat yıllığı Can Almanak 2016 okurunu bekliyor

Bir kez daha "kültür sanat yıllığı" dedik ve Can Almanak 2016’yı tamamladık.

2016 yılı boyunca kültür-sanat dünyamızda yaşanan olaylar, dikkat çekici gelişmeler, ödüller, aramızdan ayrılanlar, iptal edilen etkinlikler, festivaller, törenler, ödüller, konserler, sergiler, mekanlar, insanlar ve çok daha fazlası Can Almanak 2016’da tarih sıralamasıyla karşımızda.

Benim de parçası olduğum ekiple, bu kültür-sanat yıllığını hazırlamak için on iki ay boyunca çalıştık. Kimler hazırladı, nasıl bir iş bölümü yapıldı? Bunlara girmeden önce almanak denen şey nedir, ona bakalım isterseniz.

Can Almanak 2016

Farklı etimolojik bilgiler olsa da son söz şu: Almanak kelimesi Arapça "iklim" anlamına gelen al-manaakh kelimesinden geliyor. Tarihçesine girecek olursak işin içinden çıkamayabiliriz. Ama şu bilinen bir gerçek; Batı’da ortaçağdan bu yana almanak çıkarılmamış, yapılmamış konu yok gibi. Hava durumundan tarıma, siyasetten bilimsel gelişmelere her konuda almanak yayınlanmış. Türkiye’de de yıllar içinde farklı “yıllık” örnekleri gördük. Biz de o örneklerin başlattığı koşuya ucundan eklenelim dedik ve geçen yıl Can Almanak 2015’i çıkardık.

Hani “iklim” anlamına geliyor dedim ya, bizim çalışmanın amacımız da bir “iklim” oluşturmak zaten. Kültür-sanat dünyasının nasıl bir iklimde yeşermeye çalıştığını göstermek ve bunun hafıza kaydını tutmak. Tam da bu yüzden, kültür-sanat sayfalarının giderek yok olduğu, kültür-sanat haberciliğinin giderek çoraklaştığı üretiminin de engebeli yollardan geçtiği şu günlerde Can Almanak 2016 daha da önemli.

Can Almanak 2016

“Yahu internetten bütün bilgilere ulaşırım, ne gerek var Almanak’a, ne için alayım?” diyenler olacaktır. Cevap hazır: İnternet ortamında bütün o bilgilere bir zaman sıralaması içinde, seçilmiş ve özünü anlatacak şekilde hazırlanmış bir şekilde ulaşamayacağınız için. Can Almanak 2016, kültür-sanat dünyasındaki gelişmelerle, Türkiye’deki ve dünyadaki siyaseti paralel bir şekilde okumanızı sağlayacağı için. Hafıza kaydı tutabilmeniz için. Ve kitapseverlerin gayet iyi anlayacağı bir özelliği daha var; bir nesne olarak tam bir “kütüphane güzeli” olduğu için.

Bu yıl da özel yazılar var. Rutkay Aziz, Melis Alphan, Fazıl Say, Barış Bıçakçı, Yaprak Özdemiroğlu, Deniz Türkali, Murat Meriç, Meltem Cumbul, Etem Öztürk, Cem Sorguç ve Metin Solmaz'ın yazılarıyla Almanak daha da özelleşiyor. Rutkay Aziz’in dostu Tarık Akan’ın arkasından kaleme aldığı yazı, Melis Alphan’ın Narmanlı Han hakkındaki sözleri, Deniz Türkali’nin babası Vedat Türkali’yi anlatışı, Fazıl Say’ın hocası İlhan Baran’a saygı duruşu ve diğerleri... Hepsi tarihe kalacak yazılar.

Can Almanak 2016

Can Almanak 2016 benimle birlikte Zeynep Miraç, Sibel  Oral ve Mehmet İren’den oluşan bir ekip tarafından hazırlandı. Kapağını ve tasarımını Murat Kaspar, fotoğraf editörlüğünü Muhsin Akgün yaptı. Proje asistanımız Begüm Bakırcı. Son okumalar ve düzeltiler Mustafa Çevikdoğan ve Aylin Samancı’dan geldi. Basınla ilişkiler ve tanıtım işini Fazilet Onat omuzladı. Bir de yayın kurulu var elbette. Biz yazarlara Can Öz, Sırma Köksal ve Ali Granit’in katılımıyla oluşan bu kurul da yıl boyunca toplandı, haberleşti, çalıştı.

Can Almanak 2016

Geçen yıl bir kültür-sanat yıllığı hazırlama işine giriştiğimizde “Bu almanak vazgeçmemek, teslim olmamak için hazırlandı. İnsanın kültüre, sanata ilişkin emeklerinin bu gürültüde duyulmaz bir sese, kaosun içindeki bir başka gürültüye dönüşmesine izin vermemek için.” demiştik. Aynı duygu ve kararlılıkla devam ediyoruz. Yıl boyunca önerileriyle bize yardımcı olan, güzel sözleriyle destek veren, sadece övgüleriyle değil yapıcı eleştirileriyle katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

Can Almanak 2016

Biz bu hafıza kaydını tutmaya devam edeceğiz.

Sanatın sesi hafızamızdan silinmesin diye...

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER