#yaşam

MÜZİK MARKETLERİN YILLAR SÜREN MÜTHİŞ SÖMÜRÜSÜ VE CEM ADRİAN'IN YENİ KARARI

AYLİN ASLIM | 31 Ocak 2017 #yaşam

Cem Adrian

Cem Adrian Instagram hesabından bir açıklama yaptı:

"Profesyonel müzik hayatımın 11. yılında kendimi ait hissetmediğim ve tam olarak da içinde var olmayı başaramadığım, başarmak da istemediğim müzik sektörüne bir şekilde veda edip kendi bağımsız müzik dünyamın kuruluşuna dair yazımdır. Bu karar müziğe değil müzik sektörüne vedamdır.

Artık müziğimi tamamen kendi yapım olan kaynaklarımdan sunmaya ve paylaşmaya karar verdim. Bu karar doğrultusunda müzik marketlerden ve birçok dijital müzik platformundan çekiliyorum. Yani artık albümlerimi müzik marketlerden edinemeyecek (marketlerin stokları bitince) ve müziğime birçok dijital platformdan erişemeyeceksiniz. Bundan sonra yayınlanacak tüm yeni ve eski albümlere online satış sitemiz www.ca-cemadrian.com'dan, müziğimin dijital haline size sunacağımız ücretsiz linklerden sahip olabileceksiniz. Bu, bilinen müzik sektörünün kurallarının oldukça dışında bir varolma biçimi, tamamen içgüdüsel bir bağımsızlık dürtüsüdür. Ben ve dinleyicilerimin tüm sektörden izole olmasını sağlayacak bir adımdır. Bu yolda artık tamamen başbaşayız."

Cem Adrian, Türkçe alternatif müziğin çok satan, önemli isimlerinden biri. Neden böyle bir karar vermiş olabilir? Benim fikrim, müzik marketlerin on yıllardır süren, akıllara durgunluk verecek boyutlardaki sömürüsüne artık dayanamıyor olması. Müzik şirketleri de bu konuda hiç masum değil, ancak kendisinin bağlı olduğu DokuzSekiz plak şirketiyle ilişkilerinin çok iyi ve sorunsuz olduğunu biliyorum; kendi de açıklamasının geri kalanında bunu belirtmiş zaten.

Ne yapıyor peki müzik marketler? On yıllardır şöyle bir sistem var: Yapımı ve diğer prodüksiyon masrafları ile 7-8 TL'ye gelen bir albümü dinleyiciye 15TL- 20TL ya da üstü bir fiyata satıyorlar. İnanılmaz bir kâr, değil mi? Peki bu kârın ne kadarı bu eseri üreten müzisyene kalıyor? Yaptığı kontrata göre (çoğunlukla) CD başına ya hiç ya da en fazla 1 TL. Ne kadar adil, değil mi?

Geçtiğimiz yıllarda da bazı alternatif müzisyenler bu sömürü sisteminin dışında kalmak adına müziklerini ufak şirketlerden yayınlayıp, hiç CD basmayıp, sadece dijital platformlarda yayınlama kararı almışlardı. Ama Cem Adrian gibi tanınan ve hâlâ hard copy CD satış sayısı yüksek olan bir isim ilk kez böyle bir karar alıyor. Ne iyi ki, Cem'in albüm kaydını yapacak donanımı ve bilgisi, prodüksiyonunu üstlenecek kadar maddi gücü var ve gerçekten de bunu yapmak için başka şirketlere ihtiyacı yok artık. Peki daha popüler, daha da çok satan isimler bunu yapmaya başlarsa ne olur? Örneğin Duman ya da Sezen Aksu gibi isimler albümlerini tüm müzik marketlerden çekse, dinleyicisine araya hiçbir aracı koymadan kendi web sitelerinden CD ya da dijital albüm satışına geçse, müzik marketler albümleri bu fiyattan satmaya devam edebilir mi sizce?

Cem Adrian bir aya kadar kendi platformunu bu iş için hazırlamış olacağını söylüyor yazısında. Bu, hem biz müzisyenler hem plak şirketleri, hem de müzik marketler için takip etmeye değer bir olay olacak bence.

2016'DA "KESİN UYUŞTURUCUDAN ÖLEN" MÜZİK İKONLARI

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.