#yaşam

ÇEVRE KİRLİLİĞİYLE SAVAŞAN “ORMAN ŞEHİR”

| 28 Haziran 2017 #yaşam

Çevreyle dost bir görünüm çizen binalara ve onların yeşilliklerle süslenmiş dış cephelerine aşinayız ama tüm bir şehrin kirliliğini azaltmayı hedefleyen yapılar için henüz emekleme dönemindeyiz. Güneş panelleri yardımıyla kendi enerjisini üretebilen, yıl bazında 10 bin ton karbondioksit emip 900 ton oksijen pompalayabilecek “orman şehir” için Çin’in Liuzhou şehrinde çalışmalara başlandı bile.

Liuzhou’da hava kirliliği korkutan seviyelere ulaşmış değil ama önlem almakta geç kalınması durumunda zamanla tehlikeli boyutlara ulaşabilir. İtalyan tasarım şirketi Stefano Boeri Architetti’nin öngörüsü ise bitkilerle kaplı kuleleriyle bir “orman şehri”nin, kirlilik seviyelerini aşağı çekeceği yönünde. Şirket, 2020 yılında tamamlamayı planladığı proje için Liuzhou Belediyesi şehir planlama departmanıyla birlikte çalışıyor.

Proje dahilinde 1,5 milyon nüfuslu şehrin küçük bir bölümü yeniden inşa edilecek. 30 bin kişinin kullanacağı konut, ofis, hastane ve okul gibi yapıların inşa edileceği bölgede binalar 1 milyon bitki ile kaplanacak. Yeşil alanlar sayesinde emilmesi beklenen 10 bin tonluk CO2, trafikten 2.100 otomobilin çekilmesinin oluşturacağı etkiyle eş değer.

Enerjisini güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edeceği ifade edilen şehrin iklimi de istenen bitki yoğunluğunu koruyabilmeye uygun nitelikte.

İlk bakışta çok uzak bir plan gibi görünüyor olabilir fakat projenin sahibi Stefano Boeri Architetti, projeyi 2020'de bitirmeyi hedefliyor.