#yaşam

ÇİĞ BESLENME ATÖLYESİ: ATELIER RAW

YEŞİM SEZER | 16 Aralık 2015 #yaşam

“Raw food” yani çiğ beslenme son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir beslenme akımı. Evet birçoğumuz artık yediğimize içtiğimize dikkat edip sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz. Pastalara, böreklere, tatlılara aradaki kaçamakları saymazsak elveda diyeli baya uzun zaman oldu. Ama bu sağlıklı beslenme olayını bir adım daha ileri götürdüğümüzde, karşımıza raw food yani çiğ beslenme akımı çıkıyor.

Peki nedir bu çiğ beslenme? Çiğ beslenme aslında adından da anlaşılacağı gibi yiyecekleri mümkün olduğunca çiğ tüketmek yada maksimum 40 - 45 derecede pişirerek yeme prensibine dayanıyor. Yüksek sıcaklıkta pişirildiğinde yiyeceklerin içinde onları sindirmemizi kolaylaştıran enzimler yok oluyor, vitamin kaybına uğruyor ve içindeki minerallerin emilimi vücut için daha zorlaşıyor. Bütün bunlar da bize hiç istemediğimiz sindirim problemleri, erken yaşlanma ve kilo alımı gibi sonuçlarla geri dönüyor. Dolayısıyla günlük beslenmemizde çiğ sebzeye, meyveye, kuruyemişlere daha fazla yer vermemiz gerekiyor.

Evdeyken bu tarz beslenme kolay olabiliyorken, hayatınız dışarıda geçiyorsa ya da çalışıyor ve işyerindeyseniz, köşedeki pideciden başka pek bir şansınız kolay kolay olmuyor. İşte tam da bu noktada benim de yeni keşfettiğim bir yer ile tanıştırmak istiyorum sizi: Atelier Raw.

Levent’teki yerlerinde her şeyi çiğ beslenme tanımına uygun olarak yapıyorlar. Çiğ beslenme formülüne uygun hazırlanmış birçok yiyeceğin yanında Cold Press sular ve detox içecekleri de hazırlıyorlar. Bir de yukarıda gördüğünüz hurma ve kakaodan yaptıkları truffle’ları ;) Farklı isteklere uygun menüleri mevcut, vereceğiniz siparişle isterseniz günün birkaç öğününü, isterseniz tüm gününüzü çiğ beslenerek geçirebilirsiniz. Çiğ beslenmede amaç günlük öğünlerinizin en azından yüzde 75’inin çiğ yiyeceklerden oluşması. Raw markette ise ana yemekler dışında, kaju fıstığından yapılmış ve probiotikler eklenerek fermente edilmiş peynir çeşitleri, cold press sular ve detox içecekler gibi seçenekler mevcut.

Uzun vadeli çiğ beslenmek ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek belki biraz zor olabilir ama hem detox amaçlı hem de sağlıklı beslenmeyi bir kademe ileri götürmek adına hayatımızın belli dönemlerinde çiğ beslenmek olumlu sonuçlarını düşündüğümüzde bence denemeye değer...

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER

BENZER İÇERİKLER