#yaşam

ŞEHRİ YUKARIDAN SEYREDEN DÜNYANIN EN UZUN BİSİKLET YOLU

| 13 Şubat 2017 #yaşam

Genelde hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaşması ile gündeme gelen Çin'de çevrecileri sevindirecek gelişmeler de oluyor. Ülkenin güney doğusunda yer alan kıyı şehri Xiamen'de, tamamı yerden 5 metre yukarı inşa edilen bisiklet yolu tamamlandı ve kullanıma açıldı. Üstelik bu bisiklet yolu, 7,6 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzunu olma unvanını da ele geçirdi.

Şehir içindeki karayolunun 5 metre yukarısında bulunan bisiklet yolu, insanların kentin ana arterlerine ulaşmalarına yardımcı olacak 11 adet çıkışa sahip. Bu çıkışları kullanan bisikletliler, altı ayrı merkezden yola giriş ve çıkış yaparak toplu taşıma araçlarına kolayca ulaşım sağlayabiliyor. Yağmurlu havalarda koruma sağlaması açısından önemli olan bir detay ise bisiklet yolunun büyük bir kısmının, şehrin otobüs rotasını oluşturan yükseltilmiş yolun altında kalıyor olması.

Bisiklet yolunu kullanabilmek için ille de bisiklet sahibi olmak gerekmeyen sistemde şu an için 355 adet kiralık bisiklet mevcut. Bisiklet yolu geceleri 30 bin lambayla aydınlatılıyor. Aynı zamanda çoklu sensöre sahip bir gözlem teknolojisi ile de sürekli takip edilecek olan bisiklet yolunun girişlerindeki turnikeler, yolun aşırı kalabalık olması durumunda kapatılabiliyor.

Altı ayda tasarımı yapılan ve inşası tamamlanan bisiklet yolunda, aynı anda 2.023 bisikletli, saatte maksimum 25 km hızla seyahat edebilecek. Şehri yukarıdan seyreden bu bisiklet yolu Çin'in diğer şehirlerinde de yaygınlaşırsa, yüksek nüfusun sebep olduğu trafik ve çevre kirliliği sorunlarına çözüm olabilir.

KARANLIKTA PARLAYAN BİSİKLET YOLU