#yaşam

ÇİZMENİN TOPUĞU PUGLIA'DA "POLIGNANO A MARE"

AYHAN SİCİMOĞLU | 17 Kasım 2015 #yaşam

Kayalar ve mağaralar üzerine kurulmuş bir kasaba

Yıllardır duyarım, arkadaşlarım ısrar ederler, daha yeni, bu yaz sonu kısmet oldu bu müthiş mekan. Italya’nın Bari havaalimanından 50 km güneye inerseniz “Polignano a Mare”ye geleceksiniz. Kayalar ve mağaralar üzerine kurulmuş bir kasaba. Çok değişik bir yer, ancak bir mekanı insanları yapar. Bu çok enteresan ve çok güzel kasabanın değişik insanları var. Mesela beni en çok etkileyen, duvarlara, kapılara, eşikte duran portakal sandıklarına, yazılar, alıntılar, şiirler yazan bir tip oldu. Yazılarını hiç silmiyorlar, köyün deli filozofu gibi bir adam. Mesela:

“Kelimeler sessizliğin kanatlarıdır” P. Neruda

“Eski acılar için yeni gözyaşları dökmeyin” Öripides

“Sessizlik en önemli ortaya çıkarıcıdır” Lao-Tse

“Yaşlanmak korkunç bir şey ama genç ölmemek için bulduğum en iyi çare” Daniel Pennac

Domenico Modugno’nun (1928-1994) “Volare” şarkısı 8. San Remo festivalini kazandıktan sonra 1986 Eurovizyon birincisi olmuş ve 22 milyon kopya satmış. Sanatçı Polignanolu, babası belediye zabıtası imiş. Heykelini gururla hergün selamlıyorlar. Selamımızı verelim, desturumuzu isteyelim, hoş geldiniz Polignano a Mare'ye sevgili dostlar.

Şehrin kapısından girer girmez hemen sağda müthiş bir kapı. Italya’da bu tip yerleşim yerlerinde feodal yapı hala hissedilir. Kontes Miani 90 yaşında ve hala o kapının arkasındaki şatosunda yaşıyor. Hiç çocuğu olmamış ve aileden tek kalan hanımağa. Artık hayatta olmayan kocasının artık hayatta olmayan ilk karısından olma üvey torunları varmış. Bu şanslı torunlar tek varisler ve kasabanın yarısından fazlasının da mülk sahipleri olacaklar. Kontes Miani’nin bir lokantası var ki görmeye değer. Dünyanın sayılı enteresan lokantalarından. İçeri katiyyetle kamera izni alamadığımız için biraz gücenip gitmedim ama denizden bir mağara içine girdik ve oradan lokantayı gördüm.

Miani Şatosundan denize doğru dar sokaklardan yürüyoruz. Peppino ile tanışmam gerekirmiş.

 

www.peppinocampanella.it

Küçük bir kasaba, hemen bulursunuz. Peppino’nun atölyesine muhakkak uğrayınız. Çok sempatik bir sanatçı, yaptığı ışıklı cam objeleri size göstermekten gurur duyacaktır. “Tüm sanatçılar davetlidir atölyeme, gelsinler çalışsınlar, paylaşsınlar” diyor. Hastası oldum bir anda. Balkonundan inanılmaz bir manzara var ki insan mecburen sanatçı oluyor sanki.

 

Kasabayı denizden görmek ve “Grotta” (mağara) lokantasına girmek için bir motora biniyoruz. Artık Akdenizde pek göremediğimiz berraklıta bir deniz. Volkanik tüf (kül) kayalardan bir değişik formasyon, bizim Göreme Peri Bacaları toprağı gibi. Mağaralar üzerine kurulmuş bir kasaba, bazılarına tekne ile girebiliyoruz. Grotta Palazzese Restaurant'a geldik. Tılsımlı ve çok şık bir mekan, rezervasyonsuz ve şort tişört ile içeri almıyorlar. Kamera yasağı kesinmiş, Amerika'dan çok önemli bir TV dizisinin bir bölümünün ufak bir kısmına dahi çekim izni alamamışlar. Bende yemek rezervasyonu yaptırmadım.

 

Ama çok daha güzel ve enteresan bir yere gideceğiz. Acıktık…. Müthiş bir yere götürüyorum sizleri. www.pescaria.it

 

Kasabadan bir arkadaşımın “Fastfood di Pesce” (Balık fastfood) diye adlandırdığı ve ısrarla götürdüğü bu mekana bayıldım. “Pescaria”yı son derece akıllı ve pratik buldum. Çok sempatik ve girişken şef Lucio Mele ile uzun uzun sohbet ettim ve ikram ettiği nefis bir kadeh “Roze” eşliğinde yediğim en lezzetli midye tavayı karton kutu içerisinden götürdüm. Pirinç ununa buluyormuş, bu sayede fazla hamur yememiş oluyorsunuz. Midyeler kristal sulardan, ama banmak için tarator aradı damağım doğrusu. Tarator tarifini Lucio’ya yollayacağım. Muhakkak uğrayın ama kalabalığından ürkmeyin, numara alıyorsunuz, sıra size gelir ve beklemeye değer. Çiğ midye ikram etti limon sıkıp beraber götürdük. İnanılmaz bir çiğ ton balığı sandöviç yaptı. Burrata peyniri ile ve fesleğen sosu ile süsledi.

 

Bana afiyet olsun, size müthiş ve çok değişik bir ziyaret mekanı Polignano a Mare.

Köyün deli filozofu tarafından yazılmış bir eski kapı graffitisi ile bitirelim yazımızı...

“Bu mekan cennetten evvel yaratılmıştır”. Mark Twain bu lafı belki de Polignano’ya geldikten sonra sarfetmiştir…

YAZAR HAKKINDA

AYHAN SİCİMOĞLU

Sanatçı Ayhan Sicimoğlu, gezi ve kültür programları ile tanınmaktadır. Müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Sicimoğlu; Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi almıştır. Üniversite eğitiminin ardından fotoğraf ve film tekniklerini öğrenmek için İngiltere’ye giden sanatçı, müzisyen olarak beş yıl Roma’da yaşamış, ardından New York’a yerleşmiştir.

Son dönemlerde TV’de "Ayhan Sicimoğlu ile Renkler" adlı gezi ve kültür programını, Digitürk'te "Gastronomi Maceraları" ve İZTV'de "Limonata" programlarını hazırlayıp sunmaktadır. Joy FM’de "Latin Lover" radyo programını yürütmekte ve kurucusu olduğu "Latin All Stars" grubu ile performanslar sergilemeye devam etmektedir.