#yaşam

DAHA FAZLA AĞAÇ DİKMEK DÜNYAYI KURTARMAYA YETMİYOR

| 2 Haziran 2017 #yaşam

Dünyalılar olarak, üzerinde yaşadığımız gezegene pek de iyi bakmıyoruz. Farklı yollarla düzenli olarak onu kirlettiğimiz yetmezmiş gibi her yıl atmosfere 30 ila 40 milyar ton sera gazı ve karbondioksit salıyoruz. Ve yürütülen araştırmalar gösteriyor ki bu şekilde devam edersek yakın gelecekte bizi büyük sorunlar bekliyor.

Atmosfere salınan gazların neden olduğu sorunların başında küresel ısınma geliyor. İçilebilir su kaynaklarının kaybolmasına, türlerin yok olmasına, sel gibi afetlerin daha şiddetli yaşanmasına neden olan bu korkunç gerçeklik, beraberinde getirdiği kuraklık ve açlık gibi risklerle gelecek nesillerin de yaşam standartlarını etkiliyor.

ABD başkanı Trump’ın, sanayi devi ülkelerin imzaladığı Paris Antlaşması’ndan çekileceklerini açıkladığı şu günlerde, küresel ısınmanın önüne geçebilmek için çok daha fazla çaba sarfetmek gerekiyor. Daha fazla ağaç dikmek artık kar etmiyor.

ABD toprağı kadar, yani yaklaşık 7 milyon kilometrekarelik bir alanın tamamen ağaçlandırılması bile atmosfere saldığımız yıllık karbondioksitin ancak yüzde 10’luk kısmını karşılayabiliyor. Ağaç sayısını artırmak ise pratik olarak mümkün değil. Hem dünyayı doyuran tarım alanlarını korumak hem de gerekli sayıda ağaç dikmek için yeterli toprak bulunmuyor. Gözü kara bir şekilde ağaçlandırma yapmak, dünya nüfusunun bir kısmının açlıkla karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Elbette mümkün olduğunca ağaç dikmeye devam etmemiz gerekiyor ama köklü bir dönüşüm ancak devletlerin çevre politikalarını gözden geçirmesiyle mümkün olabilecek gibi görünüyor.