#yaşam

DASDAS NE DEMEK?

YEKTA KOPAN | 10 Nisan 2017 #yaşam

İstanbul, Ataşehir’de yeni bir kültür-sanat vahasına kavuştu

Basit bir soruyla çıktılar yola: DasDas ne demek?

Sorunun cevabını hazırlık sürecinde verdiler aslında. Çünkü her gün Batı Ataşehir’deki bu mekandaydılar. Her köşesine emek verdiler. Her çivisi için ter döktüler. İnşaatında çalıştılar, içeriğini oluşturdular. Ve sonunda İstanbul’un yeni bir sanat, eğlence ve lezzet noktasına kavuşmasını sağladılar.

Peki kimler başardı bunu? Muzaffer Yıldırım, Mert Fırat, Didem Balçın, Harun Tekin ve Koray Candemir. Ama aylarca emek verenler bu isimlerle sınırlı değil. O kapıdan içeri her giren, bu emeğin bir parçası olmak istedi. O emeğin parçası olan herkes kültür ve sanata yapılacak yatırımın en önemli parçasının “süreklilik” olduğunu unutmadan, sadece “şimdi”yi değil “yarın”ı da düşünerek çalışmak istedi. Kimse kendisine biçilen rolle sınırlı kalmadı. DasDas’ın bir parçası olabilmek için herkes elinden gelenin fazlasını yaptı. Herkes anne, baba, çocuk, teyze, dayı, akraba, komşu oldu birbirine. Yola çıkarken sordukları soruyu da böylece cevapladılar.

Kayıp El

DasDas, aile demek.

Bu aile, bize sadece bir mekan sunmuyor. Ama ben yine de mekanı biraz tarif edeyim size. DasDas, Ataşehir’de yeni kurulan Watergarden Yaşam Merkezi’nin hemen yanında yer alıyor. Ama bir yandan da, bu yaşam merkezinin dışında bir dünya olmayı başarıyor. 2000 metrekareye yayılmış iki katlı alanıyla, birbirlerinden içerik olarak bağımsız ancak organik olarak bağlı dört mekanı tek isim altında birleştiriyor. Bu mekanlar, müzik, tiyatro, yemek ve eğitimi bir araya getiriyor. Neler mi var? 80 kişilik bir Dünya Mutfağı restoranı, 300 kişilik bir performans sahnesi, 400 kişi oturmalı kapasiteli bir tiyatro salonu ve 100 kişi oturmalı kapasiteli bir Atölye sahnesi. Haftanın yedi günü sabahtan akşama hizmet verip, toplamda ayda ortalama 25 bin kişiyi ağırlamayı planlıyorlarmış.

Elbette böyle girişimlerde rakamlar önemli. Ama ben daha şimdiden bu rakamların ötesinde bir başarıya imza attıklarını düşünüyorum. Her türlü sanat etkinliğinin nefes almakta zorlandığı günlerde, mekanlar azalırken, yeni bir “kültür vahası” yaratmanın değeri rakamlarla ölçülemez. Zaten hazırlık sürecinde ortaklardan hangisiyle karşılaşsam öncelikle harcanan paralardan, mekanın büyüklüğünden, kaç kişiye ulaşacaklarından söz etmedi. Mekanın teknik özellikleri, tiyatro salonunun oyuna göre değişebilen modüler yapısı, konser alanının ses sistemi, provaları sürmekte olan oyunlar, konserler, mutfak için düşünülen menüler ve bitmek bilmeyen bir heyecan vardı sözlerinde.

Sadece Muzaffer, Mert, Didem, Harun ve Koray değildi bu heyecanı yaşayan. Aslıhan Tuna, Belfu Gülra Kaba, Şükran Karataş, Ezgi Ayvalı, Volkan Ercan, Ergin Nasuhoğlu, Ayşe Ayter, Barış Yetkin, Ertan Kuruoğlu, İlker Togay, Kenan Kılavun, Coşkun Çağlar Dere, Zümrüt Burul, İrem Tümer, Merve Genç başta olmak üzere DasDas’a emek veren herkese kocaman bir alkış göndermek gerekiyor. Unuttuklarımdan ya da adını bilmediklerimden özür dilerim.


Joseph K.

İşte bu çalışkan aile, İstanbul’un yeni kültür sanat vahası DasDas’ın ilk doğum gününü bir tiyatro oyunuyla, İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlaması “Joseph K.” ile kutladı.

“Joseph K.” ile başlayıp biraz da içerikten söz edeyim.

“Joseph K.”de, Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber ve Özgün Aydın rol alıyor. İlksen Başarır’ın çevirisini, Serdar Biliş’in süpervizörlüğünü yaptığı oyunun ışık ve dekor tasarımı Cem Yılmazer’e ait.

Bi Parça Plastik

Nisan ortasında Süreyya Güzel, Ahmet Rıfat Şungar, Hare Sürel, Ushan Çakır ve Erce Kardaş’ın rol aldığı “Bi Parça Plastik” izleyiciyle buluşacak. Sündüz Haşar yönetmenliğindeki DasDas ve Hemzemin ortak prodüksiyonu “Bi Parça Plastik”, genç kuşağın önde gelen yazarlarından Marius Von Mayenburg imzalı. Nisan sonuna kadar başlayacak iki oyun daha var. Martin McDonagh’ın yazdığı, İlham Yazar’ın yönettiği “Kayıp El” ve kült televizyon dizisi “Twilight Zone”dan uyarlanan, Oğuz Utku Güneş’in yazıp yönettiği “Alacakaranlık Kuşağı”.

Alacakaranlık Kuşağı

Ama sadece DasDas prodüksiyonları olmayacak burada. Birçok konuk tiyatroya da ev sahipliği yapacaklar. Oyun programlarını, atölye çalışmalarını ve konserleri takip etmek için dasdas.com.tr adresini sıklıkla ziyaret etmekte fayda var.

Konserler demişken... Birkaç isim duydum ama onlar açıklamadan söylemek olmaz. Hem ana sahnede hem performans sahnesinde öyle isimler, öyle özel projelere imza atacak ki... Rock, caz ve bağımsız müziğin önde gelen isimleri burada olacak. Sadece ortaklardan Harun Tekin ve Koray Candemir’in aynı zamanda mekanın konser içeriğini de oluşturduklarını söylemem yeterlidir sanırım.

“DasDas ne demek?” sorusuyla çıktılar yola.

Biz izleyiciler için yarını oluşturacak kültür-sanat haritasında kocaman bir vaha demek. Onlar için büyük bir aile demek.

Bu güzel hikayenin parçası olmaya ne dersiniz?

Adres: Watergarden, Barbaros Mah., Sümbül Sokak, 34746, Batı Ataşehir

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER