#yaşam

İTALYA'DA OLAĞANÜSTÜ BİR KASABA: DOZZA

AYHAN SİCİMOĞLU | 22 Ağustos 2016 #yaşam

Bazı mekanlar vardır ki, sizi tekrar çağırır çünkü doymamışsınızdır. Dozza da bunlardan bir tanesi; Kuzey İtalya’nın önemli bölgelerinden “Emilia-Romagna”ya (Emilya Romanya) ait bu tılsımlı kasabayı iki kez ziyaret ettim.

Dozza

Yeşil tepelerden yeşil fışkıran bu bölgenin başşehri İtalya’nın en iyi yemek yenen şehri olarak kabul edilen Bologna’dır. Parma’da ise “Parmigiano” peyniri imal edilir ve dünyanın en büyük makarna fabrikası “Barilla” buradadır. “Parmalat”, süt ürünleri imal eden diğer büyük kuruluştur. Modena’nın, 35 yıl ahşap fıçılarda yıllanmış meşhur üzüm sirkesinin 100 ml şişesi 150 Euro'ya kadar satılır. İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri en iyi burada yapılır. Yöredeki tortellini, lasagna, capelletti, canelloni ve diğer hamur işleri dünyanın en iyisidir.

Dozza“Vacche Rosse” (kırmızı inekler) ise yörenin ayaklı süt fabrikaları. Bir seferde 70 litreye yakın süt verenleri gözlerimle gördüm. Yumuşak tepelerin, yemyeşil otlarından üç adedinin karışımını yiyorlar. Sütlerinden, parmigiano, ricotta, tereyağı ve diğer İtalyan peynirleri imal ediliyor.

Dozza

Uçsuz bucaksız üzüm bağlarını ve şaraplarını, “prosciutta”larını (proşutto okunur, domuz pastırması) unutmayalım.

Dozza

Dozza

Dozza

Otomobil meraklıları bilir; Ferrari, Lamborghini ve Maserati buralarda tasarlanır ve imal edilir. Meşhur Dino ve Enzo yarış pisti ev sahibi Imola kasabası ise buradadır.

Tabii, tüm bunlar bir paket olarak geliyor. 16. yüzyıl Rönesansı'nın meyvelerini buralarda görebilirsiniz.

Resim, heykel, yemek, şarap, tasarım vesaire bir “hayat tarzı olarak” önünüzde.

İşte Dozza kasabası tüm bunların bir örneği. İtalya'nın 100 en güzel beldesi listesinde.

Dozza

Dozza

Misafir olduğum otel, 13. asırdan kalma eski bir manastır. “Monte Del Re” yemekleri müthiş ama daha çok düğünler ve özel partiler yapılıyor. Bitişiğinde eski kilise “Sconsacrata” olmuş, yani; Vatikan’dan gelen bir yetkili tarafından kiliselik vasfından çıkarılmış, gece klubü olmuş. Hala duvarlarda Papa’ların tabloları asılı duruyor. (www.montedelre.it)

Dozza

Kasabanın belediye binasından başlayalım. Dozza Belediyesi, ”Nuova Biennale del Muro Dipinto” (Duvar Boyamaları Bienali) düzenliyor. Her iki senede bir, çoğunluğu İtalya’dan olmak üzere sanatçıları davet ediyorlar ve evlerin duvarları üzerinde göz alıcı sanatlar icra ediliyor. İnanılmaz bir açık hava sergisi ama farkı şurada: Tüm bunlara kasabanın insanı da katılıyor. Kapılar, ince boyalı tül perdeli pencereler, zarif çiçekli saksılar...

Dozza

Dozza

Her evin duvarında bir sanat eseri ve üzerinde sanatçının adı yazıyor. Yukarıda; Faenza kasabasından seramikçi Fernando Rava’nın “Bağ Bozumu” tablosu 1983.

Kasaba adeta bir açık hava müzesi. Her duvar ve her ev başka bir hikaye.

Dozza

Dozza

Dozza

Dozza

Dozza

dozza

Tüm kasabayı birkaç tur bile dolaşabilirsiniz... Sonunda bir kafede oturup kasaba sakinleri ile sohbet ise işin kaymağı.

Dozza

Karnınız acıkırsa da yöre makarnası “Garganelli” için gideceğiniz lokanta: “La Scuderia”. Sorun, hemen gösterirler.

Bologna Havalimanı'na sadece 35 km / 30 dakika mesafede şiir gibi bir yol. Yolunuz o civarlardan geçer ise Dozza’ya muhakkak uğrayınız.

MADAME DE SEVIGNE'NİN MEKTUPLARI

 

YAZAR HAKKINDA

AYHAN SİCİMOĞLU

Sanatçı Ayhan Sicimoğlu, gezi ve kültür programları ile tanınmaktadır. Müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Sicimoğlu; Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi almıştır. Üniversite eğitiminin ardından fotoğraf ve film tekniklerini öğrenmek için İngiltere’ye giden sanatçı, müzisyen olarak beş yıl Roma’da yaşamış, ardından New York’a yerleşmiştir.

Son dönemlerde TV’de "Ayhan Sicimoğlu ile Renkler" adlı gezi ve kültür programını, Digitürk'te "Gastronomi Maceraları" ve İZTV'de "Limonata" programlarını hazırlayıp sunmaktadır. Joy FM’de "Latin Lover" radyo programını yürütmekte ve kurucusu olduğu "Latin All Stars" grubu ile performanslar sergilemeye devam etmektedir.

BENZER İÇERİKLER