#yaşam

DRONE'DA OYUN DEĞİŞİYOR

RAHŞAN GÜLŞAN | 19 Eylül 2016 #yaşam

Biz pek farkında değiliz ama drone işi dünyanın birçok yerinde ciddi bir olguya dönüşüyor.

Hobi amaçlı kullanım bir yana, birçok ticari ve insani kullanım alanında drone'lar yavaş yavaş öne çıkmaya başlıyor.

Ama hobi amaçlı kullanımda da ilginç gelişmeler oluyor. Bir drone sever olarak yakından takip ettiğim bu pazarda ilginç şeyler yaşanıyor.

Sektörün, yani özellikle hobi ve fotografik amaçlı pazarın lideri DJI, 18 Eylül’de ilginç bir haber uçurdu sosyal medya hesaplarından.

Ve cihazı göremediğimiz bir video yayınlayıp “Macera” başlığını attı.

Çok dinamik bir şekilde montajlanmış olan videoda müthiş hızlı görüntüleri çeken drone’un daracık yerlerden geçebiliyor olması DJI’ın ilk kez Phantom serisinden küçük bir drone üreteceği anlamına geliyor. Ve bu da özellikle Avrupa ülkelerindeki yılbaşı hediye sezonu başlarken yeni bir drone sınıfının pazarda ilginç bir yer alacağının işareti.

Yuneec Breeze

Aslında tabii ki bu sınıfı DJI yaratmadı. Bu sınıfta mesela Yuneec’in Breeze isimli müthiş bir insansız hava aracı var.

Bu sınıfın özelliği karışık uzaktan kumandalar, havada harita okuma çabaları, uçak uçurmayı öğrenmek gibi uzun eforlara gerek kalmaksızın kutudan çıkarıp çeşitli hareketleri yapabilmesi.

Mesela otomatik özçekim modu var. Akıllı telefonunuzu kumanda olarak kullanan Breeze, tek düğmeye dokunduğunuzda sizi görüyor ve otomatik olarak özçekim moduna geçip sizden uzaklaşmaya başlıyor. Ya da dilerseniz yine tek düğme ile etrafınızda size bakarak yuvarlak çiziyor. Ki kişisel deneyimimden biliyorum, günlerimi almıştı bu hareketi korkmadan yapmayı başarabilmek.

İşte zaten bu sınıf drone'ların amacı da bu. İnsansız hava araçlarını herkese sevdirmek ve hayatın bir parçası yapmak. Bu cihazlar çoğunlukla küçük boyutlu ve katlanıp sırt çantasına sığabiliyor.

Lily

Mesela Lily tam da böyle bir drone. Daha önce de yazmıştım, Lily sudan havalanabilen, uzaktan kumandası olmayan, sadece elinizdeki cihazı takip edip üzerindeki düğmeye bastığınızda istediğiniz hareketi yapan bir cihaz. Tek bir görevi var sizi takip etmek. Yani eğlenceden başka bir amacı yok.

Power vision Power Egg

Bu sınıfta çok popüler olacağını düşündüğüm bir başka cihaz ise PowerEgg, evet "Yumurta" :)

PowerVision adında küçük bir firma tarafından bu yılın sonunda satışına başlanacak olan drone, bir düğmeye bastığınızda tamamen kapanıp bir yumurta haline dönüşüyor. 1.288 dolar ABD fiyatı olan cihaz 4K video ve 14MP fotoğraf çekebiliyor. Üstelik kamerası da 360 derece dönebiliyor.

Bitmedi, sırada bir de GoPro’nun büyük umut bağladığı ilk drone’u Karma var. 19 Eylül (bugün) GoPro severler için büyük bir gün. Hem GoPro HERO5 hem de Karma drone tanıtılacak. Karma, yine ürünü az gördüğümüz videosundan anlayabildiğimiz kadarıyla küçük, sessiz ve takip kabiliyeti olan bir drone.

Görünüşe göre teknoloji severlerin gelecek aylarda yeni taksitlere yer açabilmek amacıyla bütçelerinden şimdiden biraz kısıntı yapmaları gerekiyor.

DRONE FİLM FESTİVALİNİN EN İYİLERİ

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN

BENZER İÇERİKLER