#yaşam

ÖNEMLİ BELGE VE KİTAPLARIN DA ARTIK KIYAMET GÜNÜ DEPOSU VAR

| 12 Nisan 2017 #yaşam

Olası bir kıyamet senaryosu sonrası dünyanın açlıkla karşı karşıya kalmaması için dünyanın dört bir yanından getirilen tohumların saklandığı Norveç’in Svalbard şehrindeki yer altı deposuna bir kardeş geldi. Uzun yıllardır güvenli veri depolama üzerine çalışan Piql ve maden işletmecisi SNSK’nın ortak girişimiyle Dünya Arktik Arşivi adını taşıyan ve önemli belge ve kitapları özel bir formatta saklayacak tesis, Longyearbyen’daki 3 no.lu madende faaliyete başladı.

Tesis için Svalbard’un tercih edilmesinin arkasında; takımadanın, üzerinde daimi yerleşim olan, dünyanın en kuzeyindeki bölge olması yatıyor. Diğer ülkelere uzaklığı ve 42 ülke tarafından askerden arındırılmış bölge olarak tanınması, güvenlik riskini düşüryor. Buna ek olarak, terkedilmiş madenlerin sayısının çokluğu ve sıcaklığın yer altında belli bir seviyede kalmasını sağlayan donmuş topraklarla çevrili olması Svalbard’un popülerliğini artırıyor.

Piql, depolama için 35mm’lik filmleri kullanıyor. Aktarılacak veriler, binary kodlarınının yerini alan, QR benzeri bir kod sistemiyle filmlere yazılıyor. Firma, her bir yazma işleminin ardından verilerin doğrulamasını yapıyor ve bütünlüğünü denetliyor. İleriye dönük hata düzeltme sistemi ise olası bozuk verilerin dahi sorunsuz bir şekilde, tamamen kurtarılabilmesine imkan veriyor.

Piql, söz konusu arşivlerin 1.000 yıl dayanabileceğini iddia ediyor. Şirkete ait bazı dokümanlarda ise kulağa daha makul gelen 500 yıl ifadesi telafuz ediliyor. Yıllar içinde (bundan kasıt yüzlerce yıl) arşiv teknolojisinin eskimesi ya da arşivlenen dokümanlara hiç ihtiyaç duyulmaması riskine/ihtimaline karşı, filmler üzerine kodun nasıl okunabileceğine dair yazı ve görsel eklemelerin de yapılabileceği belirtiliyor.

Şirkete ait piqlBox’lar, veri güvenliği açısından hiçbir şekilde internete erişemiyor. Müşteriler, arşivlenen verilere ulaşmak istediklerinde Piql ile iletişime geçiyor. Bir görevli, talep edilen içeriği ilk önce piqlReader’a aktarıyor, ardından internete yükleyerek müşteriye ulaştırıyor.

Piql’ın yeni açılan deposunun şimdilik üç müşterisi bulunuyor. Norveç, Brezilya ve Meksika hükümetleri.

Arktik Dünya Arşivi’nde Brezilya’nın ülke genelinde köleliği kaldıran yasası ile tarihi anayasalarının kopyaları ile başkent Brasilia’nın tarihi fotoğrafları yer alıyor. Meksika ise benzer şekilde bağımsızlık bildirgesi ile önemli diğer tarihi belgeleri Svalbard’daki tesiste saklıyor.

DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN GİZLİ 5 YER