#yaşam

DÜNYA NÜFUSU 7,5 MİLYARI GEÇTİ

| 26 Nisan 2017 #yaşam

2011’in ekim ayında 7 milyara ulaşan dünya nüfusu, 25 Nisan itibarıyla 7,5 milyarı geçti. worldometers.info tarafından sağlanan dünya nüfusu sayacının bilgilerine göre 2017’nin başından bugüne kadar 25 milyonluk artış gösteren dünya nüfusu, baş döndüren bir hızla artmaya devam ediyor.

Worldometers, gerçek zamanlı olarak güncellenen rakamları Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası gibi güvenilir kaynaklardan alıyor. Site, doğum ve ölümlerin yanı sıra sağlık, enerji, beslenme ve su tüketimi gibi bazı temel konularda da sayısal verileri paylaşıyor.

8 milyara doğru giden yolu yarılayan dünya nüfusunun şu an için yarıdan fazlası, 30 veya daha genç yaştakilerden oluşuyor. En genç nüfusa sahip olan ülke unvanını Nijerya taşırken Monako, en yaşlı nüfusa sahip ülke. Nijerya’nın 189 milyonluk nüfusunun yarıdan fazlası 15 yaşın altındakilerden meydana geliyor. Dünya nüfusunun niteliğine ait, Birleşmiş Milletlerin paylaştığı ilginç verilerden biri de kadın-erkek oranı. Dünya üzerindeki erkeklerin sayısı kadınlara oranla yaklaşık olarak 65 milyon daha fazla.

Çin, 1,385 milyarlık nüfusuyla dünyanı en kalabalık ülkesi olmaya devam ediyor olsa da önümüzdeki beş yıl içinde Hindistan’ın bu unvanı Çin’in elinden alacağı ifade ediliyor. Hindistan’ın nüfus artışı yıllık 15,7 milyonu geçiyor ki bu da dünya toplam nüfus artışının yüzde 20’sinden fazlasına denk geliyor.

Çin ve Hindistanın başını çektiği ve aralarında ABD, Endonezya, Brezilya, Pakistan ve Nijerya’nın bulunduğu yedi ülkenin nüfusunun toplamı, dünya nüfusunun yarısını meydana getiriyor.

Her yıl yüzde 1,11’lik bir oranla büyüdüğü belirtilen dünya nüfusunun artışındaki tek etken doğumlar değil elbette. Geçmişe oranla insan ömrü çok daha uzun. Bugün doğan bebekler için ortalama ömrün 71 yıl olacağı öngörülüyor. Japonlar’da ise bu beklenti biraz daha uzun: Bugün itibarıyla Japon nüfusun ortala ömrü 83,7 yıl olarak gösteriliyor.