#yaşam

”DÜNYANIN ÇATISI”NDA PARTİ

| 11 Nisan 2017 #yaşam

DJ Paul Oakenfold, Everest’te gerçekleştirdiği performansla dünyada bir ilke imza attı.

Müziğe olan tutkusunu “Dünyanın Çatısı”na taşımak için harekete geçen İngiliz DJ Oakenfold, bugüne dek üç kez Grammy adaylığı elde etmiş bir müzisyen. Everest’in, 5.380 metre yükseklikte yer alan ana kampında “dünyanın en yüksek rakımlı partisi”ni vermek için Nepal’e giden DJ, küresel ısınma konusunda farkındalık oluşturmak için bu adımı atmış.

Bugüne kadar ciddi bir trekking deneyimi olmadığını ifade eden Oakenfold, Nepal’e varmadan önceki dört ayını antrenman yaparak geçirdiğini söylüyor. Oakenfold, Everest’in ana kampına ulaşmak için 10 gün süren bir yürüyüşün ardından ses ekipmanlarıyla birlikte 10 Nisan’da kampa ulaşmış. 11 Nisan itibarıyla konserini tamamlayan ünlü DJ, müzik tarihinde de bir ilke imza atmış oldu.

Everest’te hayata geçirilen bu performans, 53 yaşındaki müzisyen Oakenfold’un SoundTrek serisinin bir parçası. DJ bu serisiyle, elektronik dans müziğini yeryüzünün en uzak ve en zorlu noktalarına götürebilmek ve aynı zamanda doğayı ilgilendiren hassas konular için farkındalık oluşturabilmek istiyor. Geçtiği noktalarda hayır kurumlarıyla etkileşim halinde olup bağış toplamak da Oakenfold’un işinin bir parçası.

Çevre konusundaki görevini öyle ya da böyle yerine getirebilmeyi amaçlayan Oakenfold’un izlediği yolun eşsiz olduğunu kabul etmemiz gerek.