#yaşam

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN BÜYÜLEYEN SÜPER AY FOTOĞRAFLARI

| 4 Aralık 2017 #yaşam

Hafta sonu, kısa süreliğine de olsa, ayı izlemeye çıkmadıysanız çok şey kaçırdınız. Yılda bir kez görülen ve Dünya’nın uydusu Ay’ın hem dolunay evresinde hem de Dünya’ya en yakın konumda olduğu “Süper Ay” fenomeni bu sene 3 Aralık tarihine denk geldi. Neyse ki kaçıranlar veya bulutlu geçen bir kış gecesinin engeline takılanlar için iyi bir haberimiz var: Önümüzdeki yıl, ocak ayının başında ve sonunda olmak üzere iki kez daha Süper Ay’a şahit olabileceğiz.

Washington, DC, ABD

Süper Ay, sıradan bir dolunaya göre yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünüyor. Elbette çıplak gözle, üstelik de karşılaştırma yapabileceğimiz bir nesne olmadan bunu fark etmek pek de kolay olmuyor. Sadece ufuk çizgisine yakın bir konumda gördüğümüz zaman, ağaç veya binalarla kıyaslayan beynimiz, Ay’ı olduğundan daha büyük gördüğümüzü düşündürten bir göz yanılgısı oluşturuyor.

Whitby Manastırı, İngiltere

Bu görkemli “üçleme”nin ilkini kaçırmış olabilirsiniz ama yakın tarihte gerçekleşecek olan diğer ikisi için ajandanıza hatırlatma notu düşmeyi unutmayın. O zamana kadar da pek çok farklı ülkede çekilmiş, her biri diğerinden daha görkemli bu Süper Ay fotoğrafına bakarak kaçırdığınız anları telafi edebilirsiniz.

Van, Türkiye

Normal zamanlarda bizden ortalama 384.472 km uzakta olan Ay, dün gece Dünya’dan 358.500 km uzaktaydı. 2016’daki Süper Ay ise bundan daha yakın bir mesafede; 1948’den beri Dünya’ya en yakın konumundaydı. Bir daha o kadar yaklaştığını görebilmek için 2034’ü beklememiz gerek.

Uluslararası Uzay İstasyon’u, Ay’ın önünden geçerken.

Srinagar, Keşmir

San Maurizio, İtalya

Buffalo, ABD

Toronto, Kanada

Tokyo, Japonya

Londra, İngiltere

Yangon, Myanmar

 

 

etiketler

süper ay