#yaşam

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN KIŞ GÜNDÖNÜMÜ RİTÜELLERİ

| 21 Aralık 2017 #yaşam

 

21 Aralık, kuzey yarımküre için kış mevsiminin gelişini temsil ediyor. Dünya’nın kuzey yarımküresinin Güneş’e en uzak konumda oluşunu simgeleyen kış gündönümü, bu yarı kürede sıcaklıkların düşmeye başlayacağını ifade ediyor. En uzun gece ya da en kısa gündüz olarak da andığımız kış gündönümü hakkında ta ilkokul zamanlarımızda öğrendiğimiz klasik bilgileri bir kenara bırakalım ve Avusturya’dan İrlanda’ya, İngiltere’den Japonya’ya kadar dünyanın her yerinden coşkulu kutlamalara göz atalım.

STONEHENGE’DE GÜN DOĞUMU
Kışın gelişimin kutlamak için insanlar, binlerce yıldır çeşitli ritüellerle bir araya geliyor. Bunların en bilinenleri arasında ilk sırada ise neolitik çağlardan günümüze ulaşan İngiltere’nin Stonehenge kalıntılarındaki kutlamalar geliyor. Pagan takvimine göre yaz gün dönümünden daha önemli olduğuna inanılan yılın en kısa gününde binlerce kişi, 5 bin yıllık bu kalıntıları ziyaret ederek güneşin doğuşunu izliyor çünkü onlar için bugün, Güneş’in yeniden doğuşunu simgeliyor. Güneşi beklerken yoga yapmak, şarkı söylemek ve dans etmek her yıl yapılan etkinliğin bir parçası.

SOĞUKLARA HAZIRLAYAN KAPLICA ZİYARETİ
Japonya’nın kaplıcalarıyla meşhur kenti Toyooka da kış gün dönümüne özel bir ritüelle anılan yerlerden biri. Bu günde Toyookalılar, gelmekte olan kış soğuklarını savmak inancıyla Asya’ya özgü bir turunçgil çeşidi olan, keskin kokulu Yuzu meyvelerini doldurdukları küvetlere giriyorlar. Bu geleceği uzun yıllardır sürdüren Japonlar arasında Yuzu’nun cilde ve sağlığa da iyi geldiğine inanılıyor.

Güney Kore’deki 21 Aralık adeti ise bugüne özel Patjuk adlı yemeği pişirmek. Koreliler, bu kırmızı fasulye yahnisini evin her yerine kaseler içinde yerleştirerek kötü ruhları kovduklarına inanıyor.

Korelilerin kış gün dönümüyle özdeşleşmiş yemeği Patjuk.

NEWGRANGE’DE GÜN DOĞUMU İZLEME ÇEKİLİŞİ
İrlanda’nın Boyne Vadisi’nde bulunan Newgrange de tarih öncesi çağlardan kalma bir anıt. M.Ö. 3200 yılında yapıldığı düşünülen anıt, 19 metrelik koridoruyla içerideki bir mezar odasına ulaşıyor. Her yıl on binlerce kişi, kış dönümündeki gün doğumunda bu odanın içinde bulunacaklardan biri olmak için çekilişe katılıyor. Çünkü koridor ve mezar odasının açısı, kış gündönümü günü yükselen güneşle ayn hizada olacak şekilde inşa edilmiş. Dolayısıyla yılda yalnızca birkaç gün, gün doğumunda, bu oda güneş ışığıyla aydınlanıyor.

Kış gündönümü zamanı Newgrange’ın içinden bir manzara.

KRAMPUS KABUSU
Yılın bu zamanlarını Avusturya’da geçiriyorsanız, Noel Baba’nın kötü versiyonu olan yarı şeytan yarı keçi Krampus kostümlü insanların geçidine rastlayabilirsiniz. Yerel halkın eğlencesi olduğu kadar, Krampus yürüyüşünün kötü ruhları kovmak için yapıldığı da ifade ediliyor.

Avusturya sokaklarından manzaralar. Alman kültüründe yeri olan Krampus, yaramaz çocukları cezalandıran; Noel Baba’nın kötü versiyonu.

 

BENZER İÇERİKLER