#yaşam

TÜM İNSANLARDAN UZAKTA...

| 14 Aralık 2016 #yaşam

Hepimiz zaman zaman çevremizdeki her şeyden uzaklaşıp, kendimizi dünyanın en ıssız köşelerine atmak istiyoruz. Günlük hayatta ve iş ortamında yaşanan sorunlar ve belki de her gün muhatap olduğumuz insanlar bu hissiyatın en büyük tetikleyicileri. Peki "yeteeeeer!!!" deyip insanlardan mümkün olduğunca uzağa gitmek istesek istikametimiz neresi olmalı?

Tristan Da Cunha

TRISTAN DA CUNHA

"Öyle hemen ıssız bir yere gitmeyeyim, az da olsa çevremde insan olsun." derseniz ilk tercihiniz Atlas Okyanusu'nun ortasındaki Tristan da Cunha adası olmalı. Dünyanın, üzerinde yerleşim olan, karaya en uzak adası 2016 eylül ayı verilerine göre 265 kişilik bir nüfusa sahip. 1506 yılında Portekizli kaşif Tristão da Cunha tarafından keşfedilen adanın sakinleri dışında insanlarla da zaman geçirmek gibi bir niyetiniz varsa işiniz biraz zor çünkü İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı adaya en yakın insan popülasyonuna sahip noktalar, yaklaşık 2.200 km mesafedeki Saint Helena ve 2.700 km doğuda kalan Cape Town.

Tristan Da Cunha

Sınırlı sayıda sosyal imkana sahip olan Tristan da Cunha'da havaalanı olmadığı için tüm yolculuklarınızı tekneyle yapmanız şart. Kendi tekneniz yoksa da endişelenmeyin, yılda 8-9 kez Güney Afrika'dan adaya gemi seferi gerçekleştiriliyor. "Artık yeter" diyerek dönmeye karar verirseniz en yakın havalimanına 7 günlük bir tekne yolculuğu yapmanız gerektiğini de aklınızda bulundurun.

 

 

GÜNEY ERİŞİLMEZ NOKTASI

Eski zamanlarda olsa Güney Kutbu'na gitmek insanlardan uzaklaşmak anlamına gelebilirdi lakin günümüzde burada 45 ila 150 arasında bilim insanına ev sahipliği yapan daimi bir araştırma merkezi bulunuyor. Ancak elbette Antarktika'da ıssız bir yer bulmak pek de zor değil. Kutup noktasından 878 km uzağa giderseniz kıtanın okyanusa en uzak noktasına ulaşabilirsiniz.

İlk olarak 1958 yılında Rusların ayak bastığı bu "Erişilmez Nokta"da genellikle karlar altında kalan derme çatma bir sığınak ve yüzü Moskova'ya bakan bir Lenin büstü bulunuyor. En son 2011'de ziyaret edilen noktada yalnızlığın "keyfini" süreceğiniz garanti.

 

BOUVET ADASI

Atlas Okyanusu'nun güneyinde yer alan ada, dünyanın üzerinde yerleşim olmayan ve karaya en uzak adası unvanını taşıyor. Norveç'in kendine ait olduğunu iddia ettiği Bouvet, tamamen buzla kaplı ve en yakın kara parçası olan Antarktika'nın Afrika'ya bakan tarafındaki Queen Maud Land adlı bölgeye yaklaşık 1.600 km mesafede. Ki orada da yerleşim yok.

İnsan görmek için en yakın seçenek 2.200 km uzaklıktaki Tristan da Cunha adası.

 

 

NEMO NOKTASI

Eğer tamamen gözünüzü karartıysanız ve "İnsanlardan mümkün olduğunca uzağa gitmek istiyorum, kara olmasa da olur." diyorsanız rotanız belli: Nemo Noktası! Pasifik'in ortasındaki bu noktaya en yakın, üzerinde yerleşim olan yer Paskalya Adası. Adanın Nemo'ya uzaklığı ise tam tamına 2.689 km.

Nemo Noktası'na ulaşmak takdir edersiniz ki pek de kolay değil. Mevcut rekor tekneyle 15 gün, 10 saat ve 37 dakika. Bunun bir de geri dönüşü olduğunu da unutmamak gerek.

DÜNYA'DA BİR BAŞKA GEZEGEN: ATACAMA ÇÖLÜ

etiketler

seyahat dünya

BENZER İÇERİKLER