#yaşam

DÜNYANIN EN KİRLİ ADASI

| 16 Mayıs 2017 #yaşam

Birleşik Krallığa bağlı Pitcairn Adaları’nın bir parçası olan Henderson Adası, Güney Pasifik’in çok talihsiz bir konumunda bulunan bir ada. Bu talihsizliğinin sonucu olarak da, üzerinde hiç yerleşim bulunmamasına rağmen, dünya üzerindeki herhangi bir yerden çok daha fazla plastik atığa ev sahipliği yapıyor. Güçlü bir okyanus akıntısının merkezinin çok yakınında bulunan ada, Güney Amerika’dan ve Pasifik’teki teknelerden gelen atıklarla kaplı. Henderson Adası’nın kumsalarında, toplamda 37,3 milyon parça atık bulunuyor.

İngiliz ve Avustralyalı bilim insanlarının ortak çalışması ile hazırlanan raporun gösterdiğine göre ada üzerinde metrekare başına 671 parça; toplamda ise 17 ton çöp var. Birden fazla bilim dalında bilimsel araştırmalar yayınlayan PNAS’ta yer alan raporda, global olarak yükselişte olan plastik kullanımının deniz hayatını etkilediğini ve bunun gibi istenmeyen sonuçların olduğu vurgulanıyor.

Ada üzerindeki çöpler arasında çakmaktan jilete, diş fırçasından balık tutma araçlarına kadar günlük hayata dair pek çok şey bulunuyor.

Henderson Adası, insan eli değmemiş mercan resiflerinin eşsiz olarak nitelendirilen ekolojik durumundan ötürü UNESCO’nun da listesinde bulunan bir nokta. 10 farklı bitki ve dört kuş türünü barındırmasıyla bilinen ada, Şili’den 5 bin kilometre; Pitcairn Adaları’ndan ise 190 kilometre uzakta. Henderson, dev okyanus akıntısı Güney Pasifik girdabının merkezine çok yakın bir konumda.

Araştırmanın başındaki iki isimden biri olan Dr. Lavers, plastik atık probleminin tüm dünyayı etkilediğini ifade ediyor. İnsanoğlunun çöplerinden okyanusta yaşayan her türün ve dünya üzerindeki her adanın öyle ya da böyle etkilendiğinin altını çizen Lavers, plastiğin dayanıklı bir madde olmasının ve suda yüzebiliyor olmasının okyanusları mahvettiğini söylüyor.