#yaşam

DÜNYANIN EN ÖLÜMCÜL YİYECEKLERİ

| 29 Ağustos 2017 #yaşam

Farklı kültürleri ve o kültürlere ait farklı tatları denemeyi sever misiniz? Peki, dikkatsizce tüketilirse insan hayatı için son derece riskli olan, dünyanın en tehlikeli yemeklerinden denemeyi ister misiniz?

Japonya’daki fugu balığından Brezilya’da bulunan manyok (cassava) bitkisine, Güneydoğu Asya’nın yanlış tüketilirse insanı zehirleyen pangium edule meyvesinden Sardinya’nın kurtlu peynirine kadar, dünyanın en tehlikeli yiyeceklerini bir araya getirdik. Bu yemekleri tatmamanız için bir neden yok. Eğer doğru yöntemlerle pişirilmişse hepsini afiyetle tüketebilirsiniz. Fakat bu yiyecekler arasında, gerekli aşamalardan geçmediğinde insan hayatı için tehlike arz eden balık, sebze ve meyve türleri bulunuyor.

FUGU - JAPONYA
Ana vatanı Japonya olan Fugu yani balon balığı, kızartılmış, haşlanmış, çiğ (sashimi) veya çorba olarak servis edilebiliyor. Bu servis sonucu müşterilerin zehirlenmemesi için ise görev, balığın iç organlarını iyice temizlemesi gereken şefe düşüyor. Çünkü Fugu’nun derisinde ve iç organlarında, tetrodoksin adlı ölümcül bir zehir bulunuyor. 1996 ile 2006 yılları arasında ölümle sonuçlanan tam 44 vaka rapor edilmiş. 2015’te ise özellikle karaciğerini sipariş eden 5 kişi hayatını kaybetmiş.

BULLFROG - NAMİBYA
Fransızların kurbağa bacağı yemesi bir tarafa, bazı Afrika ülkelerinde gelenek, kurbağanın tamamını yemek. Bullfrog adını taşıyan tehlikeli bir tür kurbağanın yetiştiği Namibya’da da hayvanın tamamını götürmeden önce dikkatli olmak gerekiyor. İnsan sağlığını tehdit eden zehirli maddeleri vücudunda ve derisinde barındıran Bullfrog türünün en ölümcül olan üyeleri ise henüz çiftleşmemiş olan genç kurbağalar.

ACKEE - JAMAİKA
Akye de olarak bilinen ackee, vatanı Batı Afrika olan tropikal bir meyve. Fakat bu meyvenin en meşhur olduğu yer Jamaika. Tamamen olgunlaşmadan yenmemesi gereken bu meyvenin çekirdeklerini tüketmemek gerekiyor. Çekirdeklerinden hypoglycin bulunan meyveden 2011 yılından 35 zehirlenme vakası yaşanmış.

HAKARİ - İZLANDA
İzlanda’nın çürümüş köpekbalığı eti hakari, Kuzey Atlantikte yaşayan bir köpekbalığından geliyor. Kokusu yüzünden yabancılara pek çekici gelmese de İzlandalılar için çok ünlü ve vazgeçilmez bir yemek. Hazırlanması da son derecec zahmetli olan bu köpekbalığında trimetilamin oksit ve ürik asit bulunuyor. Balığın vücut atıkları deriden filtre edilerek dışarı atıldığı için, servis edilmeden önce uzun işlemlerden geçerek bu zehirlerinden arındırılması gerekiyor. Bu süreç ise haftalar hatta aylar sürüyor.

CASU MARZU - İTALYA
Bir Sardinya geleneği olan bu peynir türü, üzeri kapatılmadan saklanıyor. Sineklerin içine yumurta bırakmasına izin verilen peynir türü için bu kurtçuklar, peynirin fermantasyon sürecinin bir parçası. Pek iştah açıcı sayılmaz, değil mi? Yerli halkın severek tükettiği bu besindeki tehlike ise kurtçukların insan bağırsağına yerleşerek ciddi hastalıklara sebep olabilme ihtimali.

PANGIUM EDULE - GÜNEYDOĞU ASYA
Güneydoğu Asya’da bilinen bir meyve olan pangium edule, hidrosiyanik asit içerdiğinden, insan sağlığına son derece zararlı. Tüketebilmek için kabukları çıkarıldıktan sonra kaynatılıp suda bekletilmesi şart. İkinci bir yöntem olarak ise kaynatıp muz yapraklarına sarmak ve ardından bir veya iki yalığına küllerin arasına gömmek gerekli.

CASSAVA - GÜNEY AMERİKA
Tropikal iklimde yetişen bir kök sebze olan cassava, haşlanarak, kızartılarak, buharda veya ızgarada pişirilerek yenebiliyor. Yüksek mitarda linamarin içeren bu kök, çiğ yendiğinde siyanide dönüşerek zehirleyici olabiliyor. Öyle ki 2005 yılında Filipinlerde 25 kişinin ölümüne neden olduğu biliniyor.

KAJU - DÜNYA ÇAPINDA
Kaju, çiğ tüketilmemesi gereken bitkiler arasında yer alıyor. Kaju ağacının meyvesindeki kabukta, urushiol adlı toksik bir madde bulunuyor. Zehirli sarmaşıkta da bulunan urushiol, kaju kavrulduğunda kayboluyor. Çiğ kaju olarak marketlerde bulunan kaju da zaten çiğ değil: Bu maddeden ayrıştırılması için buharda pişiriliyor ve öyle satılıyor.

BENZER İÇERİKLER