#yaşam

DÜNYANIN EN SEVİMLİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ

| 5 Temmuz 2017 #yaşam

Çin’in favori hayvanı panda, bu sefer de dev bir güneş enerjisi tarlasının yüzü olarak karşımıza çıktı. Çin’in kuzey bölgesinde yer alan Datong şehrinde hayata geçirilen güneş enerjisi santraline tepeden bakıldığında, bir panda şekli görünüyor. Panda Green Energy şirketinin imzasını taşıyan projenin, aşağı yukarı 8 bin hanenin elektriğini sağlayabilecek güçte olduğu ifade ediliyor.

İki farklı tür güneş paneli pili kullanılarak iki renkli görünümün elde edildiği projede şu an için tek bir panda olsa da; proje tamamlandığında bu alanda iki panda görülecek. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) bir parçası olan projenin bitiminde, güneş enerjisi santralinin 100MW’lik güç üreterek 25 yıl boyunca 3,2 milyar kWh enerjisi sağlaması ön görülüyor. Bu rakamlar; 1 milyon ton kömür yakılmasını veya 2,74 milyon ton karbon salınımını önlemekle eş değer.

Fiji’de yapılması muhtemel bir güneş enerjisi santrali böyle görünebilir.

Çinli gençlere temiz ve sürdürülebilir enerji konusunda eğitim verilmesini de amaçlayan proje kapsamında, 13 ila 17 yaş arası gençlerin katılabileceği bir yaz kampı organizasyonu da gerçekleştirilecek. Panda Green Energy’nin CEO’su Li Yuan, panda şekilli bir güneş enerjisi santralinin, genç yaştakilerin ilgisini çekebilecek bir uygulama olduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda turistler için de ilgi çekici birer atraksiyon olacağı düşünülen pandalı güneş enerjisi tarlalarından, başka güney doğu Asya ülkelerine de yapılması planlanıyor. Şirket, önümüzdeki beş yıl için Filipinler ve Fiji gibi ülkelere 100 adet panda şekilli güneş enerjisi santrali inşa etmeyi hedefliyor.