#yaşam

DÜNYANIN EN TUHAF 10 MÜZESİ

| 23 Mart 2017 #yaşam

Sıradan bir obje ya da temayı ilgi çekici hale getirmenin en kolay yolu onunla ilgili bir müze açmaktan geçiyor. Bu sebeple olsa gerek, dünyanın dört bir yanında ziyaret etmesi keyifli, “tuhaf” müzeler boy gösteriyor. Kişisel koleksiyonlar, sıra dışı ilgi alanları ve yaratıcı fikirlerin benzersiz bir şekilde paylaşılmasına imkan tanıyan bu müzeler, görülmeyi hak ediyor.

PLASTINARIUM
Guben, Almanya

39 yıl boyunca kimya ve tıpla ilgilenen Gunther von Hagens'in, insan ve hayvan dokularını polimerle kaplama tekniğinin mükemmel örneklerine ev sahiliği yapan müze, yıllar önce Türkiye'de de sergilenen Body Worlds sergisinin de evi olma özelliği taşıyor. İnsan anatomisi hakkında geniş bilgiler edinebileceğiniz müzede plastinasyon olarak anılan doku koruma işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilir, farklı pozlarda insan ve hayvanları görebilirsiniz.

MOMOFUKU ANDO HAZIR RAMEN MÜZESİ
Osaka, Japonya

Momofuku Ando, günümüzde Asya'da dev bir sektör haline gelen ve evlerden, sofralardan eksik olmayan hazır noodle'ın yaratıcısı. 1958 yılında arka bahçesindeki kulübede “Tavuklu Ramen”i ortaya çıkaran ve Japon mutfağına önemli bir katkı yapan Momofuku'ya adanan müzede, ülkenin yemek kültürüne dair bilgiler edinebilir, dünyanın farklı ülkelerinden toplanan hazır noodle ambalajlarını görebilir, Hokkaido ve Tohoku lezzetlerini tadabilir, hatta My CUPNOODLES fabrikasında kendi hazır noodle ambalajınızı tasarlayabilirsiniz.

SEKS MÜZESİ
New York, ABD

İnsan cinselliğinin tarihini, gelişimini ve kültürel varlığını koruma amacıyla 2002 yılında açılan müze, tahmin edebileceğiniz gibi yetişkinlere özel bir içeriğe ev sahipliği yapıyor. Vintage niteliği taşıyan erotik fotoğraflardan tarihi objelere, kostümlerden farklı tarzlarda sanat eserlerine kadar 15 binin üzerinde parçanın sergilendiği müzede, belli dönemlerde geçici sergiler de düzenleniyor.

ULUSLARARASI CASUSLUK MÜZESİ
Washington D.C., ABD

Dünyanın en gizemli mesleklerinden biri olan casusluğun karanlık taraflarına ışık tutan müze, bu alandaki en geniş koleksiyonuna sahip. Şaşırtıcı küçüklükteki fotoğraf makineleri, sahte paralar, gizlenmiş silahlar, şifreleme makineleri ve daha nice parça, istihbarat faaliyetlerinin modern çağda nasıl yürütüldüğünü daha iyi anlamanızı sağlıyor. Müzede, kendi gizli kimliğinizi yaratıp etkileşimli casusluk maceralarına da dahil olabiliyorsunuz.

MUMYA MÜZESİ
Guanojuato, Meksika

Rengarenk evleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan madenci kasabası Guanojuato'nun en önemli dini yapılarından olan Santa Paula Tapınağı'na ait gömütlere 19. yüzyıl boyunca yüzlerce cenaze defnedilmiş. Ancak defin işlemi için gereken vergiyi zamanında ödeyemeyen ailelerin cenazeleri bulunduğu yerlerden çıkarılmış. Bölgenin kendine has iklim koşullarından ötürü ölülerin doğal bir şekilde mumyalandığı da o zaman keşfedilmiş. Oradan çıkarılan, aralarında da çocuklara ait olanların da bulunduğu korkutucu mumyalar Museo de Las Momias'da sizleri bekliyor.

CANCUN SU ALTI MÜZESİ
Cancun, Meksika

Biyologlar ve sanatçı Jason deCaires Taylor'ın ortaklaşa hayata geçirdiği müze, deniz tabanına sabitlenmiş, gerçek boyutlu 500'ün üzerinde esere ev sahipliği yapıyor. İnsanın doğayla etkileşimini ön plana çıkaran eserler aynı zamanda yapay bir resif oluşturma amacı da taşıyor. Müzeyi cam bir botun haricinde şnorkel ya da tüplü dalışla da gezebiliyorsunuz.

İZLANDA FALOLOJİ MÜZESİ
Reykjavik, İzlanda

Falolojiye (penis bilimi) adanmış bu müzede 215'in üzerinde deniz ve kara memelisine ait penis ve penis parçaları sergileniyor. Fallic sanat eserleri de görebileceğiniz müze, kurucusu Sigurður Hjartarson'ın 1974'te başlayan merakının bir neticesi.

SULABH ULUSLARARASI TUVALET MÜZESİ
Yeni Delhi, Hindistan

Hindistan'ın kaotik başkenti Yeni Delhi'deki müze, milattan önce 2.500 yılına kadar uzanan bir dönemi kapsayan oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Altınla kaplı antik Roma hükümdarı tuvaletlerinden, Ortaçağ Avrupa'sında sıkça kullanılan eski nesil klozetlere kadar birçok tuvalet objesini görebileceğiniz müzede, hijyen ve toplumsal sağlık kültürünün zaman içindeki gelişimini gözlemlemeniz de mümkün. Yolunuz düşerse, bizim kültürümüzde de önemli bir yeri olan tuvalet şiirleri koleksiyonuna göz atmayı ihmal etmeyin.

İŞKENCE MÜZESİ
Amsterdam, Hollanda

Bisikletleri, kanalları, tarihi ve gece hayatıyla Avrupa'nın en popüler merkezlerinden biri olan Amsterdam, tarihin karanlık dönemlerinden izler taşıyan İşkence Müzesi'nin de bulunduğu şehir. Suçlulara, cadılara ve siyasi tutuklulara işkence yapmak için kullanılan 40 üzerinde alet ve ekipmanın sergilendiği müzenin, korkutucu ve gergin bir atmosferiyle sizi Amsterdam'ın huzurlu ortamından bir süreliğine uzak tutacağı garanti. Öğrencilere modern işkence teknikleri hakkında bilgilendirici eğitimler de veren müze, Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite'nin de destekçisi.

VENT HAVEN VANTRİLOK MÜZESİ
Kentucky, ABD

William Shakespeare Berger, 1910 yılında ilk kuklası Tommy Baloney'i satın aldı. 1947'ye gelindiğinde ise koleksiyonu o denli büyümüştü ki garajını onları saklayıp ve sergilediği bir mekana dönüştürdü. Koleksiyondaki parçaların sayısının artması, 1962'de ikinci bir yapının inşasını gerekli kıldı. Türünün tek örneği olan bu müze 800'ün üzerinde kukla, fotoğraf ve tarihi kitaba ev sahipliği yapıyor. Müzede her yıl ConVENTion adını taşıyan ve profesyonel ve hevesli vantrilokları bir araya getiren bir etkinlik düzenleniyor.

etiketler

müzeseyahat

BENZER İÇERİKLER