#yaşam

494 METREYLE DÜNYANIN EN UZUN ASMA YAYA KÖPRÜSÜ

| 2 Ağustos 2017 #yaşam

Dünyanın en uzun asma yaya köprüsü, İsviçre, Zermatt’a açıldı. Köprü, 494 metre uzunluğunda ve 85 metre yüksekliğinde. Köprünün eni ise yalnızca 65 cm.

2010 yılında kayaların düşmesiyle zarar gören ve kapatılan önceki asma köprünün yerine yapılan yeni köprünün, 775.594 dolara malolduğu açıklandı. Hafta sonunda resmi olarak açılışı yapılan Charles Kuonen asma köprüsü, Swissrope tarafından 10 haftada tamamlandı. Zermatt Turizm Kurulunun açıklamalarına göre köprü, İsviçre’nin en ünlü dağı olan Matterhorn ve Bernese Alplerini izlemek için iyi noktalardan biri. Köprü aynı zamanda, Zermatt ve Grächen kasabaları arasındaki vadi üzerinde uzanarak bu iki kasabayı birleştiriyor. Güneyden, yani Zermatt’tan, 6-7 saatlik bir yürüyüş rotasını takip ederek köprüye ulaşmak mümkün.

Göz alıcı manzaralarıyla doğa yürüyüşçülerini bekleyen yeni asma köprü için Zermatt Turizm kurulu, yükseklik konusunda da uyarı yapmayı ihmal etmiyor. Neredeyse yarım kilometre uzunluğundaki köprü boyunca, doğa yürüyüşçüleri, zaman zaman, ayaklarının altında derin uçurumlar ve sarp kayalıklar görebilir.