#yaşam

DÜNYANIN İLK YÜZER KENTİ

| 20 Şubat 2017 #yaşam

Seasteading Enstitüsünün tasarladığı dünyanın ilk yüzer kentinin inşaatına 2019 yılında başlanıyor

Pasifik Okyanusu'nun ortasına inşa edilmiş, yarı bağımsız, dev bir yüzer kent fikri kulağa nasıl geliyor? Aklınıza ilk gelen Kevin Costner ve Waterworld filmi olabilir; fakat bu büyük ölçekli proje, son derece yenilikçi ve gelecek vadeden bir yapı. PayPal'ın kurucusu Peter Thiel destekli Seasteading Enstitüsü ve Fransız Polinezyası hükümeti arasında imzalanan bir anlaşma ile start alan projenin inşaatına, 2019 yılında başlanması öngörülüyor.

Dünyanın ilk yüzer kenti, tropikal bir ada olan Tahiti açıklarında, Pasifik Okyanusu ortasında inşa edilecek. Enstitü ve hükümet arasında varılan anlaşma gereği, projenin inşaatına yeşil ışık yakılması için iki önemli konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Birincisi bu proje yerli ekonomiyi güçlendirecek mi; ikincisi çevre dostu olacağı garanti ediliyor mu.

Enstitünün yönetici kadrosundan bir isim olan Randolph Hencken, daha önce denenmemiş şeyleri deneyebilecekleri bir lokasyon aradıklarını söylüyor ve bir bariyer duvarının ortasına kurulacak platformlardan meydana gelen bu projenin, o kadar da radikal bir girişim olmadığını söylüyor. Maliyetinin de çok yüksek olmayacağını sözlerine ekliyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği gösterecek olan yüzer kentte, 11 dikdörtgen ve beşgen platform yer alacak. Bu yüzen platformlar, kent sakinlerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettirilebilecek. Platformlar, güçlendirilmiş betondan inşa edilecek ve üç katlı apartman, ofis, otel veya teraslı yapılara yetecek bir zemin oluşturacak. Planlara bakıldığında, bu binaların kullanılabilirliğinin 100 yıl olduğu görülüyor.

İlk yüzer kent, 250-300 kişilik bir nüfusu kaldırabilecek kapasitede olacak. Enstitü, yüzer kentin ev sahibi bir ülkenin açıklarında bulunacağını; fakat politik açıdan belli bir seviyeye kadar bağımsız olacağını belirtiyor. Hatta yüzer kentin sakinleri bağlı bulundukları hükümetle ters düşerse, koloni olarak hareket edip başka yüzer kentlere bağlanabilecek. Seasteading Enstitüsü, bu gibi durumların, koşulların iyileştirilmesi yönünde hükümetler üzerinde zorlayıcı bir etkisi olacağı görüşünde.

Bahsi geçen her bir platform için 15 milyon dolarlık maliyet raporu çıkarken, ilk yüzer kent projesinin toplamda 167 milyon dolara malolacağı ifade ediliyor.


Dünyanın ilk yüzer kentinin Pasifik Okyanusu'nun ortasına inşa edilmesi planlanıyor. Fransız Polinezyası hükümeti ile anlaşma imzalayan Seasteading Enstitüsü, projeye iki yıl içinde start vermeyi hedefliyor.


"Yüzer kent" fikri çok iddialı gibi görünüyor olsa da proje sahiplerinin görüşü, yönetim ve üretimde yeni yöntemler denemek için bunun gibi yarı bağımsız şehirlerin mükemmel birer örnek olabileceği yönünde.


PayPal'in kurucusu Peter Thiel'in şirketi olan California merkezli Seasteading Enstitüsü son beş yılını; deniz üzerinde yüzen, kalıcı ve yenilikçi topluluklar tasarlama fikri üzerine harcadı.


Fransız Polinezyası, güneydoğu Pasifik üzerinde bulunan 118 adadan oluşuyor. Su seviyelerinin yükselmesi bu bölge için risk oluşturduğundan, yetkililer, yüzer kent projesine epey ilgi göstermiş.


Projenin inşaatına 2019'da başlanması bekleniyor. Yüzen yapay adacıklar üzerinde su ürünleri çiftlikleri, medikal araştırma laboratuvarları ve sürdürülebilir enerji sağlayan güç birimleri bulunacak.


Hollandalı mühendislik firması Deltasync'in fizibilite raporunda belirtildiğine göre dikdörtgen ve beşgen platformların meydana getirdiği yüzer kentte, platformların uzunluğu ve yüksekliği 50'şer metre olacak.


Aynı raporda, kenti meydana getiren platformların her birinin maliyetinin 15 milyon doların altında olacağı ifade ediliyor. Öte yandan bu harcamanın, Londra veya New York'ta, karadaki bir çalışmanın maliyetiyle benzerlik gösterdiği belirtiliyor.