#yaşam

KASABANIN TALİHİNİ DEĞİŞTİREN "RESTORASYON"

| 23 Ocak 2017 #yaşam

83 yaşındaki amatör sanatçı Cecilia Giménez, İspanya'da, Borja adlı küçük bir kasabada yaşıyor. Ve hepimiz onu mensubu olduğu kilisesinin duvarını süsleyen freske yaptığı "restorasyon"la tanıyoruz. Giménez'i bir internet fenomenine dönüştüren, Borja'yı ise bir cazibe merkezi haline getiren bu sıra dışı çalışmanın hikayesi de oldukça ilginç.

Eserin orjinali, yıpranan hali ve son hali

İspanyol sanatçı Elías García Martínez, 1930 yılında Sanctuary of Mercy kilisesinin duvarına Ecce Homo (İşte İnsan) adını taşıyan bir fresk çiziyor. Aradan geçen yıllar freskin yıpranmasına, kimi yerlerinin dökülmesine neden oluyor. Bu alanda hiçbir deneyimi olmayan kahramanımız Giménez de rahibin ve kilisede görevli kişilerin bilgisi dahilinde ufak ufak freske müdahale etmeye başlıyor. Birkaç yıl boyunca küçük fırça darbeleriyle ilerleyen yaşlı kadın, 2012'de işi büyütmeye ve daha geniş bir yenileme yapmaya karar veriyor. Süreç beklediğinden de uzun sürünce kısa bir tatil için kasabadan ayrılıyor. Tam da bu esnada kilisedekiler freskin başına gelenleri fark ediyor ve olay internete taşınıyor. Sonrası zaten hepimizin malumu. Dünyanın en önemli haber kanallarından internet sitelerine kadar herkes bu restorasyon girişiminden bahsediyor.

İnternette dolaşan "Ecce Homo" meme'lerinden birkaçı

Eleştiri oklarına hedef olan Giménez uzun ve zorlu bir dönem geçiriyor. Bu esnada psikolog kontrolünde ilaç kullanmaya başlıyor. Kendisini dava etmeye karar veren Martinez'in mirasçıları bir süre sonra bu karardan vazgeçiyor.

Ecce Homo temalı hediyelik eşyalar

Giménez'in kaldığı yerden düzenlemeye fırsat bulamadığı eser sanatsal açıdan aslında pek de bir anlam taşımıyor. Sanatçının da en iyi işi değil ancak kasabalılar için manevi bir öneme sahip olduğu söyleniyor.

Yeni ve biçimsiz Ecce Homo'yu ziyaret eden turistler

Tüm bu olan bitenin üzerine Giménez kasabanın en ünlü isimlerinden biri haline geliyor. Düzenlenen etkinliklerde boy gösteriyor, Borja'nın yüzü oluyor. Kasaba da dünyanın dört bir yanından meraklı turistlerin akınına uğruyor. Bir zamanlar İspanya'nın içinde olduğu ekonomik darboğazdan ötürü sıkıntılı günler yaşayan kasaba, Ecce Homo 2.0 sayesinde yeni bir cazibe merkezine dönüşmenin keyfini sürüyor. Kasabada satılan onlarca tür hediyelik eşyadan elde edilen gelirin yüzde 49'luk bir kısmı "başarı"sından ötürü Giménez'e kalanı ise orijinal eserin sahibi Martinez'in mirasçılarına kalıyor.