#yaşam

EKMEK, ÇİKOLATA YA DA DONDURMA... SİZ DE YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

NİLAY ÖRNEK | 16 Mart 2017 #yaşam

Mutfak Sanatları Akademisi, mart ve nisan ayları boyunca spesifik alanlarda artizan eğitimler veriyor. Farklı çaylar ve demleme tekniklerinden, ev usulü börek açmaya pek çok konu var derslerde...

Geçtiğimiz yaz bir yerde yemekteyiz; deniz kıyısında çok güzel bir yere davet edilmişiz, mekanın sahibi de bizimle oturuyor, bize yemekleri tek tek anlatıyor. Her şey şahane.

Gastronomiyle yakından ilgili bir yazar büyüğümüz de dostunun restoranını çok beğendi ve “İnanılmaz, ekmekleri de kendiniz mi yapıyorsunuz, işte bu ayrıcalık.” dedi.

Restoran sahibi de, "Evet, ekmeğimizi bile kendimiz yapıyoruz." falan...

“Ben şok!” (Yekta Kopan, KiaMore'daki Gıcık olduğunuz bir kelime var mı? başlıklı yazısında bu ifadeyi kullanmamış ama ben eklemiş olayım.)

Şaşırdım yani. :)

Ekmeğini yapmayan mı kaldı?

Üniversiteden sınıf arkadaşım Selen'den, çocuğuna illa en iyisini yedirmek isteyen Füsun'a çok kişi artık evinde ekmek yapıyor; çoğu iyi restoran da haliyle kendi ekmeğini hazırlıyor.

Ekşi ekmeğin bile modası geçecek artık, bizim köşedeki sıradan marketin müdürü bile “Glutensiz ekmek mi satsak?” muhabbeti yapıyor.

Yani ekmek önemli.

Artık “Ben kendim yapıyorum.” daha da önemli.

EĞİTİM ÜCRET VE SÜRELERİ DEĞİŞKEN

Bu girişi, Mutfak Sanatları Akademisi'nin (MSA), mart ve nisan ayındaki “artizan eğitimlerini” anlatabilmek için kullanıyorum.

MSA'da haziran ayı başına kadar artizan ekmekten dondurmaya, çaydan çikolataya pek çok lezzeti yapmayı öğreten, bilgiler veren eğitimler veriliyor.

Eğitimlerin süreleri ve ücretleri değişken. Ücretler 550 TL'den başlıyor, 1850 TL'ye kadar çıkıyor.

Hani annem “El açması börek workshop'u”na para verip gittiğimi öğrense biraz söylenebilir ama kimileri için bu da bir ihtiyaç. :)

Bu nedenle kısaca ne zaman, ne yapılıyor duyuralım:

NE ZAMAN, NELERİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

1- %100 Ekşi Maya programı üç gün sürüyor. Sadece ekşi maya kullanarak yapılabileceğiniz ekşi mayalı ekmek çeşitlerini öğretiyor, ekmek yapımı konusunda pratiği geliştiriyor. 31 Mart - 2 Nisan ve 24-26 Nisan tarihleri arasında, 10.00 - 16.00 saatlerinde.

2- Artizan Ekmek Eğitimleri

Bu eğitimde “Hangi un çeşitleriyle ne tür ekmekler yapılır?”

“Ekmek hamurları nasıl karıştırılmalı, yoğrulmalı ve fermente olmalı?”

“Ekmeğin yapısı tereyağı, şeker vb. malzemelerle nasıl değişir?” gibi sorulara cevap buluyor ve bunları öğreniyorsunuz.

Bu eğitim, 5 gün; 10 - 14 Nisan tarihleri arasında, 10.00 - 16.00 saatleri arasında.

Artizan Ekmek 2'de ise mısır unundan karabuğday ununa, farklı içeriklerle hazırlanan çeşitli ekmek reçeteleri öğretiliyor. Doğal yöntemlerle ekmeğin raf ömrünü uzatma yöntemleri, farklı ön mayalar ile ekmek yapımı, zenginleştirilmiş ekmek kavramı, gluten içermeyen tahıllar ile ekmek yapımı gibi ve daha pek çok bilgi veriliyor.

Bu eğitim de 17-21 Nisan tarihleri arasında, 10.00 - 16.00 saatlerin arasında.

3- Kruvasan hamuru hazırlamayı, işlemeyi, katlamayı, mayalamayı ve pişirmeyi öğreten, aynı zamanda kruvasan çeşitlerini, farklarını ve dolgularını gösteren Kruvasan eğitimi, 6 Nisan Perşembe günü, 10.00-16.00 saatlerinde.

4- Hem tatlı hem tuzlu seçenekleriyle, iki hamurun diğer hamurlardan ve birbirlerinden farkı Kruvasan / Danish eğitiminde öğretiliyor.

Kruvasan hamurunun hazırlanması, badem kreması yapımı, marpizan yapımı, pastacı kreması, Danish hamuru hazırlanması ve Danish hamurunun işlenmesi MSA şefleriyle deneyimleniyor. Bu eğitim iki 20 Mart - 21 Mart 2017 tarihlerinde, 10.00 - 16.00 saatleri arasında.

5- Pasta Yapımı ve Çiçek Modelleme Teknikleri eğitiminde; pandispanya pişirme teknikleri, buttercream ve pastacı kreması hazırlamak, renklendirme ve pasta kapama gibi pasta yapımıyla ilgili detaylı bilgiler veriliyor.

23 Mart - 24 Mart'taki bu eğitim de 10.00 - 16.00 saatleri arasında.

6- Bir diğer eğitim, Artizan Çay Eğitimi İle Farklı Çayları Demleme Teknikleri

MSA o eğitimini şöyle tanıtıyor:

“Matcha'dan Masala çayına, Earl Grey'den Lapsang Souchong'a kadar birbirinden farklı çayların demleme tekniklerini öğrenecek, farklı reçeteler yaratacaksınız.

2 gün süren bu programda çayın yüzyıllar süren hikâyesini, kültürler arası demleme ve harman farklılıklarını öğrenecek, servis seremonileri ve saklama koşullarıyla ilgili her türlü bilgiye sahip olacaksınız.”

Program, 27 Mart Pazartesi - 28 Mart Salı günleri, 10.00-16.00 saatlerinde.

7- El Açması Börek

Geleneksel yöntemler ve malzemeleri kullanarak, kendi ellerinizle hamurunu yoğurmaktan, yine el ile açma ve pişirmeye kadar her aşamasının uygulamalı olarak öğretileceği eğitim 26 Mart Pazar ve 07 Nisan Cumartesi günü, 10.00 - 17.00 saatleri arasında.

8- Artizan Çikolata

Eğitime baktım çok fazla “havalı” kelime var, yine direkt onlardan aktarayım: “Çikolata yapımının temel taşı olan tabling, blok, chunk gibi temperleme tekniklerini öğrenecek, kalıplama, ganajdan trüf yapımı, kaplama, kesme, transfer kâğıdı kullanma ve renklendirme gibi işleme teknikleri keşfedecek, program boyunca her gün farklı çikolata reçetelerini uygulayacaksınız. Artizan Çikolata'da ayrıca kendi marzipan ve krokanınızı yaparak, çikolatayla nasıl birleştireceğinizi öğrenebileceğiniz 
3 günlük eğitim programı çalışanlara yönelik hafta sonuna özel kurgusuyla 
26 Mart Pazar, 1 - 2 Nisan tarihlerinde ve 24-26 Nisan tarihlerinde 10.00 - 16.00 saat aralığında gerçekleşecek.”

9- Artizan Dondurma

Bu eğitiminde, ev tipi dondurma yapımından likit nitrojen kullanımına kadar dünyada kullanılan çeşitli dondurma hazırlama teknikleri öğretiliyormuş.

Taze meyveli sorbe çeşitlerinden dondurma soslarına kadar farklı reçeteler de gösteriliyor.

3 gün sürecek olan eğitim, 28 - 30 Nisan tarihlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında.

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER