#yaşam

ÇILGIN BİR YER: EMİNÖNÜ

YEŞİM SEZER | 1 Ağustos 2016 #yaşam

Git, gez, ilham al, geri dön

Eminönü

Başlı başına bir şehir. İçine girip de kaybolmamak, daha doğrusu kendini kaybetmemek elde değil. Ne ararsan bulabileceğin, insanın yaratıcılık sınırlarını zorlayan bir yer Eminönü benim için. Git, gez, ilham al, geri dön.

Tamam karmaşası, kalabalıklığı insanın başını döndürüyor ama farklı bir enerjisi var bana göre oranın. Sokakların arasına dalıp bulamayacağınız birşey yok, aradığınız her şey orada. Denizci halatından tutun da, fırıncı küreğine kadar.

Ama dediğim gibi, orası dipsiz kuyu. İçine dalıp bir şeyler çıkarmak tamamen size kalmış.

Eminönü

Eminönü

Mesela yukarıdaki bu elekleri görüp de kafanızı çevirir giderseniz büyük yanılgı. Zira onlara elek deyip geçmemek lazım. Mutfakta harika bir dekorasyon objesi olabildikleri gibi sofrada da güzel bir servis elemanı olabiliyorlar. Hatta size bir ipucu, bir barbekü partisinde mangalda közlediğiniz mısırların ortasından bir çubuk geçirip bunları dik dik bu eleklere yerleştirdiğinizde harika bir servis tabağı elde etmiş oluyorsunuz, benden söylemesi.

Eminönü

Eminönü

Aynı şekilde bu ahşap kürekler. Gidin ve fırıncılara verdikleri en büyük boylarından edinin (üzerinde rahat 6-7 lahmacun çıkarabilecek büyüklükte olanlar).  Sonrası sizin hayal gücünüze kalmış, isterseniz üzerinde kocaman bir peynir tabağı hazırlayın yahut minik minik kahvaltı tabaklarıyla uğraşacağınıza enfes bir kahvaltı tabağı olarak kullanın.

Eminönü

Benim gönlümü çalan bir de bu güveçler. Tabii ki bunları alıp evde güveç yapmıyorum. İçine yerleştirdiğim farklı boylardaki mumlarla masamın üzerinde harika bir dekorasyon objesi olarak yerini aldı bile. Ha ama ben alırım illa güvecimi yaparım diyorsanız ona da tamam.

Eminönü

Eminönü

Yani demem o ki Eminönü çarşısı çılgın bir yer. Eski döküm tost aletinden, hamam takunyalarına kadar daha burada sayamadığım neler neler var insanı cezbeden. Yeter ki siz de benim gibi nerede kullanacağınız hakkında hiçbir fikriniz olmadan elinizde kocaman bir denizci halatıyla gelmeyin eve…

BİR GÜN: FENER - BALAT

 

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER