#yaşam

EMİRLİK ÇÖLLERİNDE 140 MİLYON DOLARLIK MARS KOLONİSİ

| 29 Eylül 2017 #yaşam

Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, önümüzdeki yüzyıl içinde Mars’ta bir şehir kurma hedeflerinin olduğunu ilan etmişti. Bu konuda ilk adımı atan yetkililer, çalışmalara çok daha yakın bir yerden başladılar: Dünya’dan. Projenin ilk prototipini uzay yerine yeryüzünde uygulamaya koyamaya hazırlanan olan BAE, Mars Science City projesini resmen duyurdu. Bu projeyle amaçlanan şey ise Mars yüzeyindeki yaşam şeklinin gerçekçi ve sürdürülebilir bir modelini tasarlamak.

Hem bilim insanları hem de sıradan nüfus için Kızıl Gezegen’de yaşamanın nasıl bir deneyim olacağını bire bir canlandırabilmek amacıyla hayata geçirilmek istenen proje için Birleşik Arap Emirlikleri, 140 milyon dolarlık bütçe ayırış durumda. 176 bin metrekarelik bir arazi üzerinde kurulacak olan ve birleşik kubbeleriyle gerçek bir Mars kolonisi görünümü sunacak olan bilim kenti, bu tür bir araştırma projesi için dünyada bir ilk olacak.

Kurulacak olan yapay Mars kentinde, bir araştırma ekibi bir yıl boyunca yaşayacak. Bu süre içinde çeşitli deneyler gerçekleştirmekle görevli olacak bu ekip, Kızıl Gezegen’in zorlu koşullarını bire bir taklit eden bu dev laboratuarda gerçek bir uzay görevine çıkmış gibi hareket edecek. Araştırmacılar, suya kısıtlı erişim, yoğun sıcak ve soğuk, tecrit gibi durumlarla başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da sürdürecekleri deneyler ve tarım araştırmaları ile Mars’ta hayatta kalmak için nasıl stratejiler uygulanması gerektiği konusunda teoriler geliştirecekler.

İnsanlığın Mars’ta yaşam kurma projesini gerçekleştirebilmesi için ilk önce oradakilerin nasıl besleneceği problemine çözüm getirmesi gerekiyor. Mars’ta ışık, zengin bir toprak ve su gibi, tarım yapmak için gerekli en temel maddelerin eksik olduğunu düşünürsek, bu epeyce zor. BAE’nin bilim kenti projesinin, birkaç tür tarım metodu geliştirme üzerine odaklanması ve Mars’taki kısıtlı kaynak problemini aşmak üzerine araştırmalar yapması bekleniyor. Su ve atıkların geri dönüşüm yöntemleri üzerinde de projeler geliştirileceği ifade ediliyor.

Yapay kentte bir adet de müze de bulunacak. İnsanlığın uzayla ilgili en büyük başarılarının sergileneceği bir müze… Öte yandan kentin duvarlarının da Emirlik çöllerinden kumlar kullanılarak 3D baskı yöntemiyle üretileceği ifade ediliyor.

BAE yetkilileri projenin başlangıcı için henüz bir takvim açıklamış değil. Fakat açıklanan bu projenin, ülkenin “2117 Mars Stratejisi”nin bir parçası olduğu biliniyor. Proje için inşa çalışmalarının ne zaman başlayacağı henüz belli değil.