#yaşam

DÜNYANIN EN GÜZEL BASKETBOL FORMASI

YEKTA KOPAN | 20 Mart 2016 #yaşam

Anadolu Efes, “Bir Kitap da Sen Getir” diyerek benzersiz bir kampanyaya imza atıyor

Anadolu Efes tribünlerinden öğrencilere tam destek

Konuya net ve sert gireyim.

Sert ama faulsüz.

Okul kütüphanelerine yardım etmek isteyenleri, kitap bağışında bulunmak isteyenleri çok seviyorum.

Amaaaa....

Evde okumadığımız bir sürü kitap var” diyenlere kızıyorum.

Boş zamanlarımda kitap okurum” diyenlerle aynı takımda forma giyiyor böyle diyenler.

Kızgınlığımın nedenini anlamışsınızdır. Kitap okumak “boş zaman” eylemi değildir. Kitap desteği yapmak da, “okumayacağınız kitaplardan kurtulmak” anlamına gelmez.

Bir okulun kütüphanesine kitap yardımı yapmak istediğinizde, kendi okuma zevklerinizi düşünün lütfen. Kendi kütüphanenizde görmek istediğiniz, o yaşlarda okuru olmak istediğiniz kitapları. Okullarda sadece birkaç raf dolsun diye değil, gerçekten okunsun diye öğrencilere verilmesini istediğiniz kitapları.

Ellerinde boya kelemi ve defterleri olan bir grup öğrenci

Türkiye’de 1964 yılından beri mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphaneler Haftası olarak kutlanıyor. Hafta boyunca, okullarda çok sayıda etkinlik yapılıyor. İşte bu haftanın öncesinde, özellikle kütüphanesi olmayan okullara kitap bağışı ile ilgili birçok kampanya düzenleniyor.

Geçen yıl bu kapsamda ilginç bir proje başarıyla uygulandı. Türkiye Basketbol Ligi'nin 24. haftasındaki Banvit maçında, Abdi İpekçi Spor Salonu'na gelen basketbolseverlerden bilet almak yerine kitap getirmelerini isteyen Anadolu Efes Spor Kulübü, bu uygulama sayesinde topladığı 3 bin 406 kitabı, Anadolu Vakfı ile birlikte Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesindeki 7 okula ulaştırdı.

Sporun, sosyal buluşma noktası olduğunu incelikli bir şekilde hatırlatan proje. Gözünüzün önüne getirin lütfen; ellerinde kitaplarla basketbol maçı izlemeye giden sporseverler....

Gözünüzde canlandıramadıysanız da dert etmeyin. Çünkü bu harika görüntüyü canlı canlı görme olanağınız var. Anadolu Efes Spor Kulübü, “Bir Kitap da Sen Getir” kampanyasını bu yıl da gerçekleştirecek.

Anadolu Efes, 28 Mart’ta oynanacak İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşması için basketbolseverlerden bilet almak yerine kitap getirmelerini isteyecek.

Mavi önlükleriyle kitapların önündeki bir grup öğrenci

Yanlış okumadınız! Maça giderken yanınızda kitap götüreceksiniz. Sırf kitap götürüp maçı izlemek için, “okunmayanlardan birini” götürmeyeceğinize eminim. O gün, Anadolu’daki birçok öğrencinin hayalinin süsleyen romanların, öykü kitaplarının, şiir kitaplarının ve daha pek çoğunun toplanacağına eminim. Geçen yılki rakamın çok üstüne çıkılacağına da... Anadolu Efes, sizden bir kitap istemiş ama sizlerin onlarca kitapla, bu seferberliği coşturacağınıza kuşkum yok.

Kampanyanın elçiliğini, kendisi de kitap okumayı çok seven Anadolu Efes Spor Kulübü basketbolcularından Birkan Batuk üstlenecekmiş. O gün, hem Birkan Batuk hem her iki takımın bütün oyuncuları hem de o salondaki sporseverler, dünyanın en güzel formasını giyecek. Kitapseverler takımın forması bu... Okumanın, daha iyi bir gelecek için en önemli anahtar olduğuna inanların forması.

O formanın rengi yok, hırsı yok, kavgası yok. O forma, yarınlara bir parça katkı sağlamak isteyen herkesin forması. Siz de o gün sırtınıza o değerli formayı geçirin.

Not: Kampanya bir günle ve bir maçla sınırlı değilmiş. Kampanyaya destek vermek isteyenler 25 Mart’ta oynanacak Unicaja Malaga karşılaşması için Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oluşturulacak bağış noktaları ile Anadolu Efes Spor Kulübü e-ticaret partneri hepsiburada.com’un kampanyaya özel hazırlayacağı kitap bağışı sayfası ve kulüp partnerlerinden Kahve Dünyası’nın İstanbul’da bulunan mağazalarına da bağış yapabileceklermiş. Benden hatırlatması...

hepsiburada.com Kampanya Sayfası

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.