#yaşam

ESCOBAR'IN İZİNDE

KERİMCAN AKDUMAN | 11 Ağustos 2016 #yaşam

Sonsuz baharın şehri olarak betimlenen Medellin’e varınca aslında ilk yaptığım işlerden biri Pablo Escobar'la ilgili turları araştırmaya başlamak oluyor. Ancak bu turların çoğu, dünyadan geçen en büyük psikopatlardan birini eğlenceli hatta överek anlatmaktan geri durmuyor. Özellikle malum şahsın hayatını anlatan Narcos dizisinden sonra oluşan Escobar hayranlarına(!) hizmet vermeye başlamışlar.

Bu turların içinde Pablo’nun yazlığında paintball oynatandan, abisiyle tanıştırıp imza aldırana kadar her türlü manasızlık söz konusu. Hosteldekilere bu konudan dert yanarken bana şahane bir öneriyle geliyorlar. 59 yaşında, o günlere tanıklık etmiş ve İngilizce konuşabilen bir taksi şoföründen bahsediyorlar. Hemen arayıp ertesi gün için sözleşiyoruz. Noe ile böyle tanışıyorum.

Ertesi sabah bir arkadaşımla beraber Noe bizi hostelden alıyor. Taksiye biner binmez kibarca bu turda sadece yaşananları anlattığını, Pablo Escobar ile ilgili kendisinden asla iyi bir şey duymayacağımızı ve böyle bir beklentiye girmememizi istiyor. Aynı frekansta olduğumuzu anlayınca huzurla yola koyuluyoruz.

Dallas

İlk durağımız Pablo’nun ofis olarak kullandığı bina. Burası Pablo’nun baş düşmanlarından olan Cali Karteli tarafından boşaltıldıktan sonra bombalanmış. Bu nedenle yakın zamanda otel olacak binanın ön cephesi tamamen yenileniyor. Pablo’nun ilginç huylarından biri gayrimenkullerine isim vermesi. Bu binanın adı ise Dallas. Nedeni dönemi popüler dizisi ve aynı zamanda Pablo’nun dizinin baş kötüsü J.R.’a özenmesi.

Ardından Pablo Escobar’ın hapishaneden kaçıp, Kolombiya’ya en kanlı günlerini yaşattığı dönemin sembol yerlerinden birinden geçiyoruz. Burası bir karakol ancak hemen yanında bir ana okulu var. Tam bu ana okulunun yanına bırakılan bomba yüklü aracın infilak etmesi üzerine onlarca sivil hayatını kaybetmiş. Neyse ki okuldaki çocuklar ufak yaralarla kurtulmuş.

Sonrasındaysa Pablo’nun kokain parasını aklama ve sınıf atlama çabalarından ilkini ziyaret ediyoruz. Zamanında 4-5 iş adamı bir ortaklık kurup Medellin’in en büyük AVM'sini inşa etmeye karar veriyor. Bunu haber alan Pablo bu ortaklığa dahil olmak istiyor. Ancak iş adamları saygınlıklarını yitirmemek adına bu teklifi reddediyor. Bunun üzerine egosu dağları aşan Pablo Escobar bu AVM'nin karşısına daha da büyüğünü inşa ettiriyor.

Escobar ve ekibinin sık sık ziyaret ettiği şapel

Noe anlattıkça Pablo’nun nasıl bir psikopat olduğunu katmerli bir şekilde öğreniyoruz. Daha sonra ufak bir açık hava şapelini ziyaret ediyoruz. Burası Pablo’nun tüm çekirdek ekibinin girecekleri çatışmalar veya baskınlar öncesi gelip Tanrı’dan kurşunlara karşı koruma talep ettikleri bir kutsal alanmış. Her geldiklerinde adak olarak mermiler ve silahlar bırakırlarmış. Halk, kartel üyeleri buraya sık sık gelmeye başlayınca şapeli terk etmiş. Şehir yatışana kadar sivil halktan kimse buraya gidip dua etmiyormuş. Şimdiyse eski günlerine geri dönmüş.

Monaco

Noe’nin turunda bir sonraki durak Monako oluyor. Burası Escobar’ın kaçak hayatından önceki son evi. Ufak uçaklardan oluşan kokain filosunu kontrol ettiği, onlarca lüks arabasını sakladığı, tüm çekirdek kadrosunu barındırdığı alanı kendi krallığı olarak gördüğü için adını da Monako koymuş. Pablo öldürüldükten sonra polis teşkilatının el koyduğu ev, günümüzde atıl olarak durmakta.

Arabaya binmeden evvel Noe bize bir tepeyi işaret ediyor. Pablo’nun devletle anlaşıp hapse girmeyi kabul edince kendi için yaptırdığı hapishanenin bulunduğu tepe burası. Hapishanesinin adı ise kilise. Böylece J.R’dan, krallığa giden yolun kendini Tanrıyla özdeşleştirmeyle tamamlandığını söylüyor. Dünyanın o dönem en zengin adamı, kendini Tanrı olarak konumlandırmakta beis görmeyen bir ruh hastası.

Escobar'ın mezarı

Sondan bir önceki durağımıza Pablo’nun büyüdüğü mahalleden geçerek gidiyoruz. Burası tarihin en büyük suçlularından birini yetiştirecek bir yerden ziyade orta sınıf, eli yüzü düzgün bir mahalle. Ancak Pablo özellikle öğretmen olan annesinin sorumsuzlukları ve egoistçe desteğinden dolayı suçla erken tanışıp hızla bu dünyada ilerliyor. Mahaleyi turladıktan sonra Pablo’nun mezarına gidiyoruz. Kuzeni ve çetesinden üyelerle beraber yatan Escobar’ın mezarına ziyarete gelip, çiçek bırakan hala bir sürü insan olduğunu öğrenmek içimi ürpertiyor.

Orijinal çatı

Narcos'ta kullanılan çatı

Mezarlık ziyaretinden sonraysa bu deliliğin bittiği yeri yani Pablo Escobar’ın vurulduğu çatıyı görmeye gidiyoruz. Narcos dizisinin yapımcıları bu çatıyı dizi finali için kullanmak istemiş ama mülk sahibinin istediği uçuk rakam nedeniyle vazgeçmişler. Bu nedenle 100 metre ilerideki benzer görünümlü çatı kullanılmış. Noe bize bu çatıyı da gösteriyor.

Taksicimiz Noe

Hostele dönüş yolundaysa Noe, Escobar’ın bazı arkadaşlarının hayatlarını nasıl mahvettiğini, kendisine de kokain laboratuvarlarında çalışma teklifi geldiğini ve reddettiğini anlatıyor. Medellin’de Pablo Escobar’ın yarattığı terör ortamından etkilenmeyen bir aile yoktur diyor.Bizi hostele bırakırken bir yandan Noe’nin anlattıklarını tekrar düşünüyorum, anlatılanları bir dizi senaryosu olarak görüp kimi aptalların bir caniyi nasıl yüceltebildiklerini.

VİDEO

 

Barrios in Medellin // Medellin'in teneke mahalleleri, anımsattıklarıysa malum şahıs. #plataoplomo

Kerimcan Akduman (@kcakduman) tarafından paylaşılan bir video ()

 

YAZAR HAKKINDA

KERİMCAN AKDUMAN

BENZER İÇERİKLER