#yaşam

FARMVILLE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ: KOMŞUKÖY

YEŞİM SEZER | 12 Ekim 2015 #yaşam

Metropollerde yaşayan çoğumuz şehir hayatının nekadar kaotik, yediğimiz, içtiğimizin nekadar yapay olduğundan yakınıyoruz çoğu zaman.

İşte aynen bizim gibi düşünen ama bu düşüncelerini daha önce örneği görülmemiş bir platforma dönüştüren Özden Akyıldız, Uğur Akyıldız ve Oğulcan Alay, bize şehirden fazla uzaklaşmadan ama karmaşasından da bir okadar uzak, doğal tarım hayatını yaşabileceğiniz yepyeni bir alan yaratmışlar. Beykoz’a bağlı Cumhuriyetköyü’nde yer alan Komşuköy için modernize edilmiş bir köy ortamı diyebiliriz yada bir nevi sanal oyun Farmville’in gerçek hayata geçirilmiş hali. Kimyasal kullanmadan GDO’suz, hormonsuz, doğal ürünleri mevsiminde yetiştirebileceğiniz, sanal ile gerçeği biraraya getiren bir doğal tarım platformu burası.

Gerçek tarımı sanal eğlenceyle buluşturan Komşuköy’de
20 metrekarelik tarlalar kiralayıp, doğal tarımla mevsimine gore meyve sebze yetiştirebilir, yetiştirdiğiniz ürünün ekim, dikim, hasat, gübreleme gibi işlemlerini de oyun ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Sanal ortamda eğlenerek gerçekleştirdiğiniz tüm bu işlemler gerçek Komşuköy bahçenizde sizin için birebir uygulanıyor.

Komşuköy raf ömrü olmayan ve sadece mevsiminde hasat edilen ürünlerini kimyasal koruyuculara maruz bırakmadan yetiştiriyor. Kardeş bitkiler tekniğini kullanarak bitkilerin kendi habitatlarında zararlı oluşumları doğal yöntemlerle dengeleyebilmelerini sağlıyorlar. Mesela domateslerin yanına bu sebepten kadife çiçekleri, lavanta ve fesleğenler ekiyorlar.

Bütün bunların yanında üyelerin beraberce keyifli zaman geçirebilmeleri için köy kahvesi hazırlamışlar. Haftasonları arkadaşlarınızla gidip vakit geçirebileceğiniz, dalından yeni kopmuş, taptaze ürünlerle hazırlanmış yiyecekler atıştırabileceğiniz, toprağa, bitkilere dokunabileceğiniz keyifli bir ortam sunuyorlar.

Biz gittiğimiz günden çok keyif aldık, GDO’suz mısır, üzerinde hiçbir kimyasal olmayan ürünlerden hazırlanmış enfes salatamızı yiyip öyle döndük.

Sofranızda hormonsuz ve GDO’suz meyve, sebze kullanmak istiyorsanız ve hafta sonu doğal ortamın içinde sosyalleşme fikri size de çekici geliyorsa Komşuköy çok doğru bir adres.

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER