#yaşam

MODA DEVİ FENDI AİLESİNİN SIRA DIŞI ÇİFTLİĞİ

AYHAN SİCİMOĞLU | 4 Ocak 2016 #yaşam

Bir ev, lokanta, otel düşünün, her obje geri dönüşümlü malzemeden yapılmış olsun. Yukarıdaki fotoğraf aslında olayı özetliyor. Bir Ton balığı konservesi kutusu üzerine ters çevrilmiş bir kavanoz. Meşhur Fendi ailesinin, Roma’ya sadece 18 km uzaklıkta olan çiftliğindeyiz. Daha yeni halka açılmış bir lokanta, şarküteri, bir etkinlik salonu ve bir de otel. Şarküteride peynir, et, sebze ve meyve çiftlikte yapılan organik tarımın mahsulü. Lokantada gurme bir menü yok ama ekmeklerini bile kendileri yapıyorlar. Hafta sonu Romalılarla dolup taşıyor “I Casali del Pino”; Anna Fendi’nin çifliği…

Yakın dostum Piero Musini’nin ailesi Fendi’lerin yakın dostu. Piero’nun yeğeni Gulio da bu nedenle bu çiftlikte idareci. Telefon ile geleceğim söylendi ve güzel bir karşılama yapıldı gezdirildim, bilgi aldım. Güzel peynirler, çeşitli ekmekler ikram ettiler ve ev yapımı kırmızı şarap eşliğinde silip süpürdüm.

İnsanlar, ruhlarının dingin olduğu mekanları buldukları an çok şanslıdırlar. Anna Fendi’nin kızı Ilaria Venturini Fendi çok şanslı bir kadın. Çocukluğunun geçtiği “Casali del Pino” çiftliği tepelerinde ruhunu barış ve sükunet ile tokalaştırmış. Tamamen organik ürün imal eden çiftliğinde tamamen geri dönüşümlü malzemeden bir mekan meydana getirmiş.

“Kırlarda minik bir kulübem olsa ve tabiat ile iç içe yaşasam. Her zaman böyle bir rüyam vardı ancak hiçbir zaman bu kadar seveceğimi ve benliğimi vereceğimi düşünmemiştim. Bir tasarımcı olarak her iki yönümü de burada buluyorum. Hem bir ilham kaynağım hem de sevdiğim doğa ile kol kola yaşam” diyor Ilaria Fendi.

İlk once yeni açılan minik oteli gezdik. Hayretten küçük dilim boğazıma takıldı. Objeler, mobilyalar, otelin lobisinde görülmeye değer.

Odalara çıkınca da boğazıma takılan o küçük dilimi de yuttum. Banyo küveti ahşap, hani kovboyların salonların üst katındaki odalarda yıkandıkları cinsten. Yatak çarşafları organik pamuk ve keten, şilteler saman. Pencereler nefis bir havaya ve engin bir manzaraya bakıyor. Kuzular uzaklarda otluyor, mutlak sessizlik, bir arı vızıltısı kuş seslerine karışmış.

Açık hava acıktıran cinsten, lokantaya yöneliyoruz. Tüm lokanta ve mutfak bizim tabirimiz ile “çıkma” malzemeden yapılmış. Duvarlarda çıkma fayanslar, buzdolabı ve fırınlar hurdalıktan alınıp tamir edilmiş. Masa ve iskemleler de eski bir mekandan gelmiş.

Ekmekler organik undan, cevizli ve zeytinli. “Paccheri Cacio e Pepe”, üç peynirli makarna yaptı bana aşçıbaşı afiyetle yedim ve Roma usulü bir ekmek parçası ile tabağı bile sıyırdım…

Ayhan Sicimoğlu, Roma, 2015 geç sonbahar

YAZAR HAKKINDA

AYHAN SİCİMOĞLU

Sanatçı Ayhan Sicimoğlu, gezi ve kültür programları ile tanınmaktadır. Müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Sicimoğlu; Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi almıştır. Üniversite eğitiminin ardından fotoğraf ve film tekniklerini öğrenmek için İngiltere’ye giden sanatçı, müzisyen olarak beş yıl Roma’da yaşamış, ardından New York’a yerleşmiştir.

Son dönemlerde TV’de "Ayhan Sicimoğlu ile Renkler" adlı gezi ve kültür programını, Digitürk'te "Gastronomi Maceraları" ve İZTV'de "Limonata" programlarını hazırlayıp sunmaktadır. Joy FM’de "Latin Lover" radyo programını yürütmekte ve kurucusu olduğu "Latin All Stars" grubu ile performanslar sergilemeye devam etmektedir.