#yaşam

FLORANSA VE FATİH SULTAN MEHMET

AYHAN SİCİMOĞLU | 15 Mart 2016 #yaşam

Floransa şehri

Forbes Dergisi'ne göre dünyanın en güzel şehri bu Floransa. Çekirdek şehrin nüfusu sadece 380 bin kişi ama ziyaret eden turist sayısı senede 2 milyon şanslı kişi. Yani adam başı 5 turist düşüyor. (Bu hesaptan gidersek 60 milyon turist gelmesi lazım Istanbul’a). Yeniden Doğuş’un (Renaissance) doğduğu belde bu şehir. Ortaçağın sanat ve ticaret şehri olan bu belde, aslında 15. yüzyılda da yün ticaretinden zengin olmuş. Yün ticareti (arte dela lana) ve bu ticaretin getirdiği imkanlar ile meşhur yün tüccarlarından "Medici" ailesi başa geçmiş ve gelen paralar ile dünyanın ilk bankalarını kurmuşlar.

Ayhan SicimoğlU Floransa'da tarihi bir binanın önünde

Floransa'nın içinden geçen Arno Nehri ve Ayhan Sicimoğlu

Şimdi geldik can alıcı noktaya:

Bu aileden Lorenzo Medici (1449-1492) yani "Muhteşem Lorenzo" tüm Floransa sanatçılarını koruması altında almış ve sanatı desteklemiş. İşte bu heykel, resim, şiir ve getirdiği hür düşünce sistemi, hümanist akımın ve Rönesansın çekirdeğini oluşturmuş.

Muhteşem Lorenzo

Muhteşem Lorenzo (1449-1492) 

Leonardo da Vinci heykeli

Leonardo di ser Piero da Vinci (1452-1519) 

Leonardo da Vinci ve Michelangelo

Leonardo di ser Piero da Vinci (1452-1519) & Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (1475-1564)

Halil İnalcık Hoca’ya gore Muhteşem Lorenzo’nun Fatih Sultan Mehmet ile dostluğu ona Doğu’nun zengin kapılarını ve ticaretini açmış; bu sayede Floransa daha da büyük bir servete kavuşmuş. Bursa’ya yün götüren ticaret gemileri karşılığında ipekli kumaş alıyorlarmış. İşte bu sayede elde edilen servet sanata ve bilime yatırılmış ve Lorenzo di Medici ilk Floransa Üniversitesi’ni kurmuş. Hatta Amerikanın kaşifi Amerigo Vespucci’nin ilk patronları ve onu ticaretlerinin bir şubesi için Ispanya’ya yollayanlar Medici’ler imiş. Biliyorsunuz her ne kadar Amerikaya ilk giden kaşif Christopher Colombus ise de Colombus hiçbir zaman yeni bir kıtaya ayak bastığını anlamadı; bu yeni dünyayı Hindistan, Kızılderilileri de Hintli sanarak öldü…

Yeni bir dünyada olduğunu farkeden Amerigo’dur.

İşte sizlere Avrupa’nın karanlık çağlardan, sanat, bilim ve keşifler ile kol kola yeniden çıkışının, kısaca yeniden doğuşunun resmi...

Tarihte pek bahsi geçmeyen Fatih Sultan Mehmet ile Lorenzo di Medici dostluğuna değinelim biraz:

Bernardo Bandini asil bir aileden geliyor ama yemin etmiş bir kere; Lorenzo ve kardeşi Guliano’yu öldürecek. 26 Nisan 1478’de Medici’lerin ezeli rakibi "Pazzi" ailesinin hazırladığı tuzak planına göre, Bernardo pelerininin altına sakladığı bıçak ile Duomo Meydanı’ndaki dini ayin sırasında Medici kardeşlere saldırır. Lorenzo di Medici hafif yaralar ile kurtulur, ancak Guliano di Medici (yakışıklı altın çocuk olarak anılır imiş) 26 bıçak darbesi ile olay yerinde can verir. Bandini olay yerinden bir şekilde kaçar ve Osmanlı topraklarına doğru giden bir gemiye saklanır. Türk kılığına girer; kaftan, sarık, şalvar vesaire... Ancak Sultan Mehmet’in casusları ve Floransa elçisinin çalışmaları neticesi yakalanır. Fatih Sultan Mehmet büyük bir jest yaparak hain Bandini’yi Floransa’dan almaya gelen gemi kaptanına teslim eder. Bandini İtalya’ya geri getirilip ibreti alem için "Signoria" meydanında asılır.

Italyan Kaptan, Fatih Sultan Menmet’e, Lorenzo Medici’den bir takım hediyeler ile beraber bir mektup getirmiştir:

"Bernardo Peruzzi’den (Floransa sefiri olsa gerek) öğrendiğimize göre, Majesteleri hain Bernardo Bandini’yi yakalatmış ve bize de bu şerefsiz parazite ne istersek yapabileceğimizi buyurmuşlar. Majestelerinin buyrukları bizlere ve halkımıza her zaman gösterdikleri büyük adalet ve sevgi çerçevesindedir. Majestelerinin geçmişte Cumhuriyetimize ve halkımıza yarattığı sayısız imkanlar ve yaptığı iyilikler nedeni ile minnet borcumuzu sadık hizmetkarlarının evlatları olarak bir kez daha sunarız. Majesteleri bu son jestleri ile kendilerine olan bağlılık ve sadakatimizi sonsuz kılmışlardır."

Lorenzo di Medici bununla da kalmamış, Floransalı sanatçı Bertoldo di Giovanni’ye bronz bir madalyon hazırlatıp hediye olarak Fatih’e yollamış.

Bertoldo di Giovanni’nin Bronz döküm Sultan Mehmed II Madalyonu

Bertoldo di Giovanni’nin Bronz döküm Sultan Mehmed II Madalyonu. Tasvirde Fatih bu madalyonu takıyor.

Madalyon yazıları:
"MAVMbET ASIE AC TRAPESVNZIS MAGNEQUEVE GRETIE IMPERET"
(Asya, Trabzon ve Büyük Yunanistan İmparatoru Mehmet)

Madalyonun diğer yüzünde başında kavuğu ve sarığıyla, sırtında pelerini, belinde kuşağı ile Fatih Sultan Mehmet ayakta görülüyor. Sultan’ın bir elinde kement içinde üç çıplak kadın esir var, yanlarında"GRETIE, TRAPESVNTY, ASIE" (Yunanistan, Trabzon ve Asya) yazıyor. Diğer elinde ise, elinde çelenk taşıyan güç, hız ve zafer tanrıçası "Nike" heykelciği görülüyor. Sultan Mehmet iki at tarafından çekilen bir Zafer Arabası üzerinde. Omuzuna dayadığı tuğ’u taşıyan bir erkek figürü ise iki atı dizginlerinden çekmekte. Madalyonun altında, solda elinde çatallı mızrağı (atribu) ile deniz tanrısı Poseidon, sağ tarafında ise Poseidon’un kızkardeşi olan tarım, bereket ve mevsim tanrıçası Demeter, elinde içi meyve dolu sepet ile uzanmaktadır.

Poseidon ve Demeter’in arasındaki latince yazıda:

"OPVS BERTOLDI FLORENTIN SCVLTORIS"

"Floransalı Heykeltraş Bertoldi’nin Çalışması", imza olarak yer alıyor.

 

Ayhan Sicimoğlu - Mart 2016, İstanbul

 

YAZAR HAKKINDA

AYHAN SİCİMOĞLU

Sanatçı Ayhan Sicimoğlu, gezi ve kültür programları ile tanınmaktadır. Müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Sicimoğlu; Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi almıştır. Üniversite eğitiminin ardından fotoğraf ve film tekniklerini öğrenmek için İngiltere’ye giden sanatçı, müzisyen olarak beş yıl Roma’da yaşamış, ardından New York’a yerleşmiştir.

Son dönemlerde TV’de "Ayhan Sicimoğlu ile Renkler" adlı gezi ve kültür programını, Digitürk'te "Gastronomi Maceraları" ve İZTV'de "Limonata" programlarını hazırlayıp sunmaktadır. Joy FM’de "Latin Lover" radyo programını yürütmekte ve kurucusu olduğu "Latin All Stars" grubu ile performanslar sergilemeye devam etmektedir.

BENZER İÇERİKLER