#yaşam

FOÇA: 38.BOYLAMDA BİR CENNET

YEKTA KOPAN | 20 Ağustos 2015 #yaşam

Foça’da özel bir otel, güzel bir hikaye: Lola38

Foça’yı anlatmaya gerek var mı?

İzmir’e bir saat uzaklıktaki bu tarihi belde, memleketin en güzel köşelerinden biri. Foça ile ilgili çok sayıda ‘güzelleme’ okumuşsunuzdur. Yazılanların ötesini hayal etmeniz gerekiyor. Bunun için de mutlaka Foça’yı yaşamalısınız.

Lola38'in verandasında Bircan-Gülten-Bahri Uygun ve Yekta Kopan

Hikayelerle dolu bir yer Foça. Sokaklarından binalarına, denizinden insanlarına hikaye taşıyor. Bahri Urgun ve ailesi, bu hikayelerden birinin kahramanları. Urgun ailesinin sahibi olduğu otel Lola38, Foça’nın en güzel yerlerinden biri. Denizin hemen kenarındaki otel, ailenin içtenliğiyle sizi kısa sürede bir parçası haline getiriyor. Bitmesini istemeyeceğiniz bir masalın kahramanı olmak için Lola38’e gitmeniz yeterli.

 

Bahri Urgun ve ailesiyle, güzel bir günbatımında Lola38’in ön bahçesinde sohbete koyuluyoruz. En iyisi sözü hikayenin asıl sahibine bırakmak. Gelin hep birlikte Bahri Urgun’u dinleyelim:

Babamla annem Foça’ya Bulgaristan’dan çok genç yaşta gelmişler. Geldikleri gibi Yeni Foça’ya yerleşmişler. Yeni Foça’dan sonra Bağarası kasabasına gelmişler. Orada önce çiftçilik yapmışlar. Sonra babam bir marangozun yanına girmiş çırak olarak, ustasının yanında kendisini iyice geliştirmiş. Bu bölgede iyi bir inşaatçı olarak adını duyurmuş. Ama babam Salih Urgun, asıl tutkusuna 1961 yılında ulaşmış ve Bağarası’nda ilk sinemayı açmış. Ufuk Sineması. Sinemaskoptu makinamız, otuz beşlik. Elektrotla ışık çıkarıyordu. Çocukluğumda sinemada olmaya, bütün o dünyayı izlemeye bayılırdım. İleri görüşlü, hayallerinin üstüne cesurca gitmekten çekinmeyen bir adamdı babam. Ufuk Sineması, yetmişlerin ortalarındaki Yeşilçam krizi dönemine kadar açık kalmayı başarmış bir sinema. O yıllardaki erotik filmler furyası babamı çok rahatsız etti. Romantik Türk filmlerini ve yabancı filmleri severdi babam. Ediz Hun’a hayrandı. Sonunda Ufuk Sineması da tarih oldu gitti.

Ben de ne öğrendiysem babamın yanında öğrendim. İnşaatlar yapıyorduk. Sinemacılığı bıraktıktan sonra daha fazla inşaat işiyle ilgilenmeye başladı babam. Dedim ya maceracı ve ileri görüşlü bir adamdı. Örneğin traktör alırken bile herkesin aldığı markaya yanaşmaz, büyük bir model seçerdi. İş makinasına dönüştürebileceği bir model bulurdu. Ben askerliğimi istihkam birliğinde yaptım., orada iş makinesi kullandım. Askerlik sonrasında babam traktörün üstüne bir kepçe yapıp “Al sana iş makinesi,” dedi. O yıllardan itibaren iş makinesi alanında ilerledik. Ben de müteahhitlik yapmaya başladım. Bizi hep yenilikçi olmaya yönlendirdi. 1986 yılında kaybettik babamı.

Bu binayı 2006 yılında aldık. 1891 tarihli bir Rum binası. Hemen o yıl, Nihat Durak’ın yönettiği “İlk Aşk” filminin burada çekilmesi ilginçtir. Biz evi Mart’ta aldık, Haziran’da çekim izni için geldiler. Kızıma kimlerin oynadığını sordum, oyuncuların adını duyunca hiç düşünmeden çekimler için izin verdim.

Aslında burayı oturmak için almıştık. Otelcilik aklımızda yoktu. Zaten evi aldığımızda oldukça kötü durumdaydı. Ama hani derler ya “Her kriz bir fırsattır,” diye, biz de 2008’de yaşadığımız krizi fırsata çevirdik ve burayı otel yapmaya karar verdik. Binayı 2010 yılında tamamlayabildik ve o tarihten başlayarak da Lola38 olarak hizmet veriyoruz.

Lola38 binasının tadilattan önceki hali

Foça, 38inci enlemde. Longitude/Latitude, yani boylam ve enlemin ilk heceleriyle, 38nci enlemi birleştirdik. Böylece otelimizin adı Lola38 oldu. Evimizde bir misafir ağırlayacağımız zaman neler yapacaksak, öyle hizmet vermek istedik. İlk sezon sadece beş odamız vardı, üç odayı verdik mi diğer iki odayı vermezdik örneğin. Kahvaltıya, temizliğe yetişebilecek miyiz diye düşünürdük. İlk yıl çok iyi geçti. Gelenler, çevrelerine hep iyi bahsetti bizden. Zaten tek reklamımız da buydu. Şu anda yaz-kış sekiz odamız hizmette. Kahvaltımızla övünüyoruz. Akşamüstü de çay-poğaça ikramımız var. Tek istediğimiz misafirlerimizin yüzlerinde bir gülümseme ile buradan ayrılması. Zaten insan bir gülümsemeden başka ne ister ki?

Bahri Urgun, 6 yaşındayken Ufuk Sineması'nın önünde

İşte bunları anlattı Bahri Baba. Lola38 tam anlamıyla bir aile işletmesi. Bahri Bey’in eşi Gülten Hanım ile çocukları Bircan ve Ataberk Urgun her an işin başındalar. Yakın aile dostlarının oğlu Orçun Avut’la ve güler yüzlü, çalışkan personelleriyle müthiş bir ekip olmuşlar. Bircan, otelin internet üstündeki dünyasını çok güzel kurmuş. Ataberk otelin gece nöbetçisi. Ortadaki oldukça büyük ve yeşilliklerle kaplı avluya bakan odalarınızda mutlak bir sessizlik ve konforla geçiyor günleriniz. Havanın kararmasıyla odanızın kapısında yanan mumlardan, siz farkına varmadan temizlenip düzenlenen şezlonglarınıza kadar her şey “misafir ağırlamak” ruhuyla yapılıyor.

Foça’yı mutlaka yaşayın. Bahri Baba ve ailesiyle sohbet edin, Nazmi Usta’nın sakızlı dondurmasının tadına bakın, Fokai Balık Restoranına gidip Sadık Usta’yla selamlaşın...

WV2U3546

Kendi hikayenizi güzelleştirmenin koordinatları belli: Enlem 38°, Boylam 26°.
Lola38
0 232 812 38 09
Reha Midilli Caddesi İsmet Paşa Mahallesi
No:140 Foça - İzmir / Türkiye
www.lola38.com

DSC_0501

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.