#yaşam

FRANSA’DA YENİ TREND “ÖZEL YEMEK KURSLARI MUHABBETİ”

AYHAN SİCİMOĞLU | 1 Ocak 2015 #yaşam

Aynen bu muhabette idim, Fransa’nın Nis şehrinde, güney de “Cote d’Azur” da. En fazla 10 arkadaş Michelin yıldızlı bir şefi ve atelyesini bir günlüğüne kiralıyorsunuz. İlk önce beraber Pazar’a gidip keyifli bir alışveriş yapıyorsunuz. Akabinde ev/atelyede şaraplı bir yemek pişirme ve tabi sonrası masayı kurup afiyetle yeme muhabbeti...

Nis’li Christian Plumail bisiklet meraklısı bir şef. Çılgın projesi ise bisiklet ile Nis-İstanbul seferi yapmak imiş. Nis-İstanbul bisiklet ile düşünün.... Yolda yöresel pazarlar, yemekler yaparak, Yugoslavya, Yunanistan üzerinden Türkiye’ye. Yengemiz Betty karavan ile takip edecek. Yolculuğunun bir kısmını filme çekmek istiyorum.

Sabah 07:00 de buluştuk, doğru Nis‘nin balık pazarına.... Balıkçı nine Micheline çok matrak. Neşeli mandalina balık tezgahında Nis’in marşı “Nissa La Bella” marşını söylüyor. Koro kısmına hep beraber tüm pazar katılıyoruz.

Sicilya’dan tanıdığım “Neo-Nati” (yeni doğmuş) görüyorum tezgahta, yeni doğmuş sardalya. Minnacık adeta şeffaf balık yavruları. Fransa da adı Putin. Bir kısmını elle çiğ götürüyoruz. Tüm Nis balıkçıların yakalama kotası günde en fazla 40 kilo. Yarım kilo alıyoruz, pazardan da 4 yumurta ve maydonoz “Omelette ou Putin” yapacağız.

Chiristian, Michelin yıldızlı lokantasını kapatmış evinde geniş salonu ve profosyonel açık mutfağında minimum 10 kişiye özel yemek yapıyor. Yemek kursu da veriyor. Dostlarınız ile Nis’e giderseniz ve en fazla 10 kişi iseniz bir öğleden sonra kursu yapın, sonra oturup yiyiniz afiyetler ile yaptığınız yemekleri.

http://www.christian-plumail.com/

Christian’dan Limon Souffle tarifi:

4 yumurtayı beyaz sarı ayırın. Sarıları hassas terazide tartın. Bu ağırlık sizin bazınız olacak. Bizim dört yumurta sarısı 86 gram geldi. Sarıları miksere koyun ve 86 gram şeker ilave edin. Ağır hızda karıştırmaya başlayın. 4 limon kabuklarını çok hafif rendeleyin (dikkat: beyaz kısmına gelmeden). Kabukları sarıları karıştıran miksere ilave edin. Limonları sıkın ve 86 gram kadarını beyazlar ile başka kaba koyun, bir tutam tuz ve bir tutam şeker ilave edin. Mikserde hızlı karıştırmaya bırakın. 4 adet porsiyonluk fırın kabını buzdolabında soğutun. Bir fırça ile iç duvarlarına erimiş tereyağı sürün. Erimiş yağ soğuk kase duvarlarında donacak ve kalacaktır. İçerisine toz şeker döküp, şekerin duvarlara yakışmasını sağlamak için çevirin elinizde. Yapışmayan fazlalarını diğer kaba döküp aynı işlemi yaparak kapların içini “Chemisier” edin, yani ince gömlek giydirin. Sarı ve beyaz köpüğü çırpmadan usulca karıştırınız. Bu şeker giymiş kaplara tepeleme dökünüz. Fırın tepsisine dizin, üzerlerine pudra şekeri serpin. 195 derecede tam 5 dakika sonra kabaracaklar. Sıcak sıcak servis etmezseniz 5 dakikada sönecekler dikkat. 

 

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

AYHAN SİCİMOĞLU

Sanatçı Ayhan Sicimoğlu, gezi ve kültür programları ile tanınmaktadır. Müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı Sicimoğlu; Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi almıştır. Üniversite eğitiminin ardından fotoğraf ve film tekniklerini öğrenmek için İngiltere’ye giden sanatçı, müzisyen olarak beş yıl Roma’da yaşamış, ardından New York’a yerleşmiştir.

Son dönemlerde TV’de "Ayhan Sicimoğlu ile Renkler" adlı gezi ve kültür programını, Digitürk'te "Gastronomi Maceraları" ve İZTV'de "Limonata" programlarını hazırlayıp sunmaktadır. Joy FM’de "Latin Lover" radyo programını yürütmekte ve kurucusu olduğu "Latin All Stars" grubu ile performanslar sergilemeye devam etmektedir.

BENZER İÇERİKLER