#yaşam

BİR GİTARA KAÇ LİRA VEREBİLİRSİNİZ?

YEKTA KOPAN | 20 Mayıs 2016 #yaşam

Kenan Doğulu’nun koleksiyonundan dünyanın en pahalı gitarlarına bir yolculuk

Geçenlerde Motto Müzik için yaptığım programda Kenan Doğulu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdim.

Bu sohbette beni can evimden vuran bir bilgiye ulaştım: Kenan Doğulu’nun eşsiz bir gitar koleksiyonu varmış. Hem sayı hem de içerik olarak. Benim gibi gitar düşkünleri neden ‘can evimden vurulduğumu’ anlamışlardır. Gitar sevgisi, sadece müzikle ilgili değildir çünkü. Gitar çalmayı bilemeyen biri bile, bu harika enstrümanın tutkunu olabilir. Dünyada müzisyen olmayan birçok gitar koleksiyoncusu var.

Kenan doğulu ve Yekta Kopan

Kenan Doğulu’ya gitar tellerini kendisinin değiştirip değiştirmediğini sordum. Bu çok merak ettiğim bir konudur. Bu soruya samimiyetle cevap verirken, koleksiyon meselesi de konuşuldu. Meğer Kenan’da Buddy Guy, George Benson ve Prince’in gitarları varmış.

Kenan Doğulu ile sohbetimin tümünü ve başka neler konuşulduğunu merak edenler programın tümünü şuradan izleyebilir.

Programdan sonra ‘keşke benim olsa’ hayalini kurduğum gitarları düşündüm. Aklıma sadece David Gilmour’un ‘52 Fender Telecaster’ı geldi. Yutkundum ve bu konuyu unutayım dedim.

Ama unutamadım.

Eve gelince İngilizlerin ünlü gazetesi Telegraph’ın “Dünyanın En Pahalı Gitarları” listesine baktım.

İşte Telegraph’a göre dünyadaki en pahalı on gitar:

1949 Fender Broadcaster

10. 1949 Fender Broadcaster375.000 dolarlık bu gitar Leo Fender’in yaptığı ilk prototip. Yani hikayenin başlangıcı.

 

Eric Clapton’ın “Altın Yaprak” Stratocaster gitarı

9. Eric Clapton’ın “Altın Yaprak” Stratocaster gitarı: Clapton bu gitarı Fender’in ellinci yaşında, 1996’da sipariş etmiş. Müzelik bir gitar istediğini söyleyince, Fender 23 karat altın kaplama bir gitar yapmış. Değeri: 455.550 dolar.

 

 George Harrison ve John Lennon'ın 1964 Gibson SG gitarı

8. George Harrison ve John Lennon'ın 1964 Gibson SG gitarı: Beatles üyelerinin 1966 ile 1969 arasında kullandığı gitar. Efsane albümler Revolver ve White’ın kayıtlarında bu gitar varmış. Değeri: 570.000 dolar.

 

“Lenny” - Stevie Ray Vaughan’ın 1965 Fender Composite Stratocaster gitarı

7. “Lenny” - Stevie Ray Vaughan’ın 1965 Fender Composite Stratocaster gitarı: 1990’da erken yaşta bu dünyadan ayrılan benzersiz blues gitaristi Stevie Ray Vaughan’a bu Fender’i, yirmi altıncı doğum gününde karısı Lenny hediye etmiş. Bu aşkla ‘Lenny’ adını verdiği gitar, 1980 yılından ölümüne kadar en çok kullandığı gitarlardan biri olmuş. Ölümünden sonra 623.500 dolara satılmış.

 

Eric Clapton’ın 1939 CF Martin akustik gitarı

6. Eric Clapton’ın 1939 CF Martin akustik gitarı: Bu listede en çok Clapton’ın adı var. Bu gitar da, ustanın uyuşturucu karşıtı girişimi Crossroads Rehabilitasyon Merkezi’ne para toplama kampanyasında 791.500 dolara satılmış.

 

Eric Clapton’ın 1964 Gibson ES0335 TDC gitarı

5. Eric Clapton’ın 1964 Gibson ES0335 TDC gitarı: Yetmişli yıllarda müzikseverler “Clapton is God” diyordu. İşte yine bir Clapton gitarı. Değeri: 847.500 dolar.

 

"Blackie" - Eric Clapton'ın ‘melez’ Stratocaster gitarı

4. "Blackie" - Eric Clapton'ın ‘melez’ Stratocaster gitarı: Gitara meraklı herkesin bildiği bir enstrümandır Blackie. Hikayesi şöyle: Clapton, tanesi 100 dolardan altı Fender alır ve çalmaları için yakın arkadaşlarına verir. George Harrison, Pete Townshend, Steve Winwood gibi isimlerin elinde ‘değerlenen’ gitarları geri alıp, toplama bir gitar yapar. Hem de bu gitarla Gibson ailesinden Fender ailesine transfer olur. 959.500 dolar etmesi boşa değil.

 

Bob Marley’nin özel yapım Washburn 22 gitarı

3. Bob Marley’nin özel yapım Washburn 22 gitarı: Tahmini fiyatı 1.2 milyon dolarla 2 milyon dolar arasında bir yerlerde. Ama paranız varsa bile heveslenmeyin. Bu gitar, ulusal varlık olarak Jamaika hükümetinin koruması altında.

 

Jimi Hendrix’in 1968 Stratocaster gitarı

2. Jimi Hendrix’in 1968 Stratocaster gitarı: 1969 yılının Woodstock görüntülerini izleyenler bu gitarı hatırlayacaktır. 1998 yılında Microsoft’un kurucularından Paul Allen tarafından 2 milyon dolara alınmış.

 

ROTA Fender Stratocaster, birçok ünlü müzisyen tarafından imzalanmış gitar

1. ROTA Fender Stratocaster: ROTA yani Reach Out to Asia, 2005 yılında Katar’da kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Tsunami kurbanlarına yardım için düzenlenen bir etkinlikte bir Fender Strat tam 2.7 milyon dolara satılmış. Peki, bu gitarın ne özelliği var? Üstündeki imzaları sayarsam fiyatı da anlayacaksınız: Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Tony Iommi, Angus ve Malcolm Young, Paul McCartney, Sting, Ritchie Blackmore, Def Leppard ve Bryan Adams.

İşte liste böyle...

Hepimizin farklı tutkuları var. Kimileri tutkusunu koleksiyon boyutuna taşıyor. Kimileri de benim gibi haber takibi yapıp hayal kuruyor.

Olsun; hayallerimizle güzeliz. Belki günün birinde bu gitarlardan birini elime alma mutluluğuna ulaşırım. Zaten o kadarı yeter bana...

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER