#yaşam

DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN GİZLİ 5 YER

| 3 Mayıs 2016 #yaşam

Gidip de görememek, görüp de dönememek var...

Ulaşılması zor olan şeyler her zaman daha çekicidir. Hele ki seyahat ediyorsanız... Bilinmezlik hissi ve tehlikenin verdiği o kendine güven duygusuyla, ziyaret edilmesi yasak ya da zor olan yerler hep daha cazip gelir. Ancak çok isteseniz de gidemeyeceğiniz ya da kapısından içeri adımınızı atamayacağınız bazı yerler var, işte onlardan beşi.

 

SVALBARD KÜRESEL TOHUM DEPOSU, NORVEÇ

SVALBARD KÜRESEL TOHUM DEPOSU, NORVEÇ

Birçok felaket filminin senaryosu, dünyanın yaşanamayacak bir yere dönüşmesi ekseninde şekillenir. İnsanlar yiyecek bulamaz duruma gelir, savaşlar başlar ve toplu ölümler yaşanır. “Böyle şeyler yalnızca filmlerde olur” diyebilmeyi çok istesek de küresel ısınma ve öngörülemeyen bazı doğal afetler dünyayı bu noktaya götürebilir. Norveç’in Kuzey Kutbu’na 1.500 km mesafedeki Svalbard Takımadası’nın bir üyesi olan Spitsbergen Adası’ndaki “depo” bu sebeple oldukça önemli.

Yan yana sıralanmış tohum sandıkları

Kumtaşından bir dağın 120 metre içine konumlanmış olan bu tesis, olası bir felaket sonrası insanlığın yiyecek bulamayacağı bir duruma düşmemesi için 250 milyon adetten fazla tohuma ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir köşesinden toplanan tohumlar nem ya da teknik arıza sonucu tamamen yok olmaması için özel ortamlarda, birbirlerinden ayrı gruplar halinde saklanıyor. Tektonik hareketliliğin olmadığı Spitsbergen, deniz seviyesinden 130 metre yüksekte olmasından ötürü su baskınlarına karşı da korunaklı. Yüksek güvenlik önlemlerine sahip tesise, özel izinli araştırmacı ve yetiştiricilerin dışında kimse giremiyor.


Hawaii’deki bir parçası olan Ni’ihau adasının havadan görünümü

NI’IHAU, HAWAII

Coğrafi konumundan ötürü, Hawaii’nin bir parçası olan Ni’ihau turistik kaçamaklar için oldukça cezbedici görünse de ne yazık ki adada davetsiz misafirlere izin yok. 1863 yılında, Hawaii kralı Kamehameha tarafından, köle sahibi bir aile olan Robinsonlara satılan adaya 1915’ten bu yana yabancıların girişi yasak. Düzgün yolları olmayan, telefon, su ve kanalizasyon altyapısı bulunmayan Ni’ihau’da yaklaşık 130 kişi yaşıyor. Elektriğin güneş enerjisiyle, ulaşımın ise at ve bisikletlerle sağlandığı adada yerli halk kira ödemiyor. Alışveriş yapmak için yakındaki adalardan olan Kaua’i’ye gitmek gerekiyor. Adada yaşan çocuklar da okul için her hafta kanolarla Kaua’i’ye geçiyor.

Hawaii’deki Ni’ihau adasında bir sahil

Pearl Harbor saldırısı sonrası uçağı buraya düşen bir Japon askerinin bir hafta boyunca sakinlerine zor günler yaşattığı ada, İkinci Dünya Savaşı açısından önemli bir yer. ABD’nin eski başkanlarından Roosevelt tarafından Birleşmiş Milletler’in merkezinin taşınabileceği yer olarak önerilmesi de bundan.

Çevresinde sahil güvenliğin devriye gezdiği adaya ayak basabilmek için yerli halktan biri tarafından davet edilmiş olmak şart. Onun dışında adayı ancak helikopter turuyla havadan, tekne turuyla da uzaktan görebilirsiniz.


Dünyanın en büyük elektronik izleme tesisi olan Menwith Tepesi

KRALİYET HAVA KUVVETLERİ - MENWITH TEPESİ, İNGİLTERE

İngiltere’nin North Yorkshire bölgesinde yer alan askeri üssün sınırları içinde kalan Menwith Tepesi, dünyanın en büyük elektronik izleme tesisi olarak kabul ediliyor. Burada çalışan askeri personel ve istihbarat görevlileri, Birleşik Krallık ve ABD için iletişim ağları üzerinden bilgi topluyor.

Dünyanın en büyük elektronik izleme tesisi olan Menwith Tepesi

Soğuk Savaş döneminde, Sovyetler Birliği’nin iletişim altyapısını dinlemek için kurulan tesis halen aktif ama tam olarak nasıl bir amaca hizmet ettiği bilinmiyor. Söylentiler, uluslararası terörizm ve uyuşturucu faaliyetlerinin takip atlında tutulduğu yönünde. Buna ek olarak Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD’nin ortak casusluk ağı ECHELON’un bir parçası olduğu da biliniyor. İçeride nasıl casusluk faaliyetleri yürütüldüğünü görebilmek için Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA’in ya da ECHELON’un bir personeli olmanız gerekiyor.


Vatikan'da bir arşiv odası

VATİKAN’IN GİZLİ ARŞİVLERİ, VATİKAN

Geçmişi 8. yüzyıla kadar uzanan ve o tarihten bu yana Papalık yapmış bütün isimlere ait özel belgelere ev sahipliği yapan bu arşiv için dünyanın en özel kütüphanesi nitelemesini yapsak yanlış olmaz. 1881 yılına kadar Vatikan dışından kimsenin erişemediği bu belgeleri görebilmek için uzun ve meşakkatli bir süreçten geçmek gerekiyor.

Vatikan arşivinden bir bölüm

Arşiv için yalnızca uygun bulunan eğitimcilere izin veriliyor. İzin başvurusu için, yapılacak araştırmaya ilişkin bilgiler, eğitim verilen kurumdan alınan özel belgeler talep ediliyor. Papa’nın kişisel malı olarak sayılan arşivlere erişim izni alanların da işi zor çünkü binlerce kitap ve belgeye ev sahipliği yapan kütüphanenin raflarının toplam uzunluğunun 85 kilometreyi bulduğu söyleniyor. Bu raflar, Papa 10. Leo’nun Martin Luther’i aforoz ettiğini duyurduğu fetvadan, Michelangelo’nun kaleme aldığı mektuba kadar birçok özel ve nadide esere ev sahipliği yapıyor.


51. bölgedeki bir tabela, ABD

51. BÖLGE, ABD

Vegas’ta olanın Vegas’ta kaldığı gibi yine Nevada eyaleti sınırları içindeki 51. Bölge’de olan da 51. Bölge’de kalıyor. Adı ilk olarak Vietnam Savaşı döneminde CIA dokümanlarında geçen tesiste ne gibi çalışmalar yürütüldüğüne dair resmi bir açıklama yok. Dünyaya inen uzaylıların bedenlerinin saklandığına da inanılan tesiste yeni nesil silah ve uçaklar üzerine gizli çalışmalar yürütüldüğü biliniyor.

“Çok Gizli” statüsündeki tesise girmek kesinlikle yasak. Sınırdaki uyarıların şakası yok.

Kaynak: BBC

BENZER İÇERİKLER