#yaşam

GÜNDE ÜÇ FİNCAN KAHVE KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIYOR

| 23 Kasım 2017 #yaşam

Kahve tutkunlarına iyi haber. Henüz yayınlanan; kahveyle insan sağlığı arasındaki bağı irdeleyen eski çalışmaları inceleyen çok daha kapsamlı ve yeni bir araştırma, günde üç veya dört fincan kahvenin sağlığımız için avantajları olduğunu ortaya koyuyor.

Southampton Üniversitesi’nden araştırmacılar, kahvenin vücudumuz üzerindeki etkilerini araştıran 200’den fazla eski araştırmayı içeren veriyi inceledi. Çoğunun gözlemsel olduğu ifade edilen bu çalışmalardan toplanan bilgilere dayanan araştırmaya göre kahve içenler arasında karaciğer hastalıkları ve bazı tür kanserler daha nadir görülüyor. Öte yandan kalp krizinden ölme riskinin de bu grup arasında daha düşük olduğu belirtiliyor. Fakat yine de bilim insanları, bunlara sebep olan şeyin kahve olduğunu kanıtlayabilmiş değil.

Araştırmaya göre günde üç fincan kahve içenlerin, kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve bu sebeple hayatını kaybetme riskinin, kahve içmeyenlere oranla daha düşük olduğu anlaşılıyor. Kahvenin en büyük etkisinin ise kanser de dahil olmak üzere karaciğer hastalıklarının riskini azaltması olduğu belirtiliyor. Ama araştırmayı yürüten isimlerden biri olan Southampton Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden profesör Paul Roderick de dahil olmak üzere tüm bilim insanları kahve içmenin bu değişime sebep olduğunu kanıtlayamadıklarını vurguluyor. Roderick’e göre kişinin yaşı, sigara içip içmediği ve ne kadar egzersiz yaptığı da hastalık riskini etkileyen faktörler arasında etkili olmuş olabilir.

Bir kupa dolusu kahvede 140 mg kafein bulunuyor. Kahvenin etkileri hâlâ kesin olarak kanıtlanmış olmasa da uzmanlar, günlük üç bardağı geçmeyen kahve tüketimi için olumlu yönde görüş belirtiyor. Tabii yanında krema, şeker, tatlı olmadan…