#yaşam

HAYALLERİN BİLE SINIRLARINI ZORLAYAN MASAL GİBİ BİR TATİL

| 30 Kasım 2017 #yaşam

Yılın yine “o” zamanı geldi: “Yılbaşında ne yapacaksın?” sorusuyla başlayan sohbetler sıklaşmaya başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çoğumuzun cevabı değişmeyecek. Yeni yıla hoş bir restoranda kutlama yaparak girenler çoğunlukta olacak; bazıları görkemli bir Avrupa kenti meydanında kalabalıklara karışırken bazıları ise evinin konforundan uzaklaşamayacak.

Peki bu soğuk aralık gecesinde rüya gibi bir evde masalsı bir yılbaşı gecesi geçirmek ister miydiniz? Doğal güzelliklerle çevrelenmiş mütevazı bir kulübeden muhteşem okyanus manzarasına sahip görkemli bir daireye kadar hayallerin bile sınırlarını zorlayan olağanüstü mimari örnekleri bir araya getirdik.

FLEINVÆR, NORVEÇ
Norveç’in Fleinvær adasında bulunan bu sıra dışı yapı, mimarlık firması TYIN Tegnestue’nun imzasını taşıyor. Mimarlar, Kuzey Atlantik’te, keskin açılar ve çizgileriyle dikkat çeken bir stili uygulamış.

REVUGIA SPA, ALMANYA
Ormanın içinde kaybolmuş, olağanüstü tasarımlı bir resort hotel konsepti. Wellness ve Spa hizmeti vermesi düşünülen Revugia, henüz gerçek olmaktan uzak. Projenin sahibi ise Alman Lichtecht mimarlık ofisi.

LE HAUT PERCHÉ, FRANSA
İngiliz Studio Weave imzalı bu tasarım ise ilhamını su kulelerinden almış. Bordeaux’nun hemen dışında doğa yürüyüşü severlere hitap eden bir yapı.

VILLE HARA, FİNLANDİYA
Yeni güne camdan bir kulübenin içinde uyandığınızı hayal edin. Tasarımcı Linda Bergroth ile mimar Ville Hara’ya ait bu İskandinav tasarımı, kabul ediyoruz pek de kış mevsimine uygun gbi durmuyor.

GORNER GLACIER, İSVİÇRE
Mimarlık ofisi Bearth & Deplazes’ın projesinde ahşap kullanımı öne çıkıyor. GÜneşin hareketini takip eden ve panoramik bir manzara sağlayan pencere konsepti, tüm evin güneş ışığından maksimum derecede faydalanmasını sağlıyor.

DOUGLES HOUSE, ABD
İnşa edildiği dik yamaç üzerinden Michigan Gölü’nü izleyen Douglas House, 1971 ve 1973 yılları arasında Richard Meier tarafından tamamlanmış. Evin içine girmek, aslında dışarıya çıkmak gibi hissettirebilir.

POLE HOUSE, AVUSTRALYA
Dünyanın en meşhur rotaları arasında yer alan Avustralya’nın güney doğusundaki Great Ocean Road, tek başına bile Avustralya’yı ziyaret etmek için yeterli bir sebep. 70’lerin sonunda inşa edilen Pole House da bu yol üzerinde bir noktada yer alıyor.

PLAYA VIVA, MEKSİKA
Meksika’nın Pasifik kıyısında, Zihuatanejo’dan kısa bir sürüş mesafesindeki bu meşhur ağaç ev, palmiyelerin arasında bir cennet gibi. Çevre dostu Playa Viva, lüksten de vazgeçmiyor.

BENZER İÇERİKLER