#yaşam

HAYAT SIRLARIM

TUBA ÜNSAL | 10 Ekim 2016 #yaşam

"Ben haddimi bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Bana keyif veren her maceraya atılıyorum, sınırlarımı her seferinde genişletiyorum. Yanlış yapmaktan korkmuyorum, yanlış yaptıkça doğruya giden yol daha da berraklaşıyor."

Haddini Bil

Şu sıralar oldukça yoğun bir gündemim var. Bir günde üzerime aldığım tiyatro prodüksiyonu için müthiş bir mücadele veriyorum. Tiyatroya Giriş 101 şeklinde prodüksiyon yapmayı öğreniyorum. Sektördeki herkese danışarak, karanlıkta attığım adımları sağlam atmaya çalışıyorum. Belediyelerle görüşüp oyunu pazarlamak en eğlenceli tarafı. Her birinden siyasete, sanata ve Türkiye gerçeklerine dair yeni şeyler öğreniyorum. Benim gerçekten öğrenmeye duyduğum bu açlık ve azim sanırım her taşın altına elimi sokmamı sağlıyor. "Gocunmadan sormak ve cevapları uygulamak" işte bütün mesele. Sormaya ve öğrenmeye açıksanız, kapılar ardına kadar açılıyor. Bu süreçte en çok duyduğum şey "Bu kadar işi nasıl yapabiliyorsun?" sorusu. Bunun cevabını çok düşündüm. Belki işinize yarar diye kendime sıraladığım cevapları da burada paylaşıyorum.

Haddini Bilme - Bu en dramatik dilemmamız. Bize çocukluğumuzdan itibaren sürekli haddimizi bilmemiz konusunda büyük bir mahalle baskısı yapılıyor. Haddimizi bilirsek ne suya ne sabuna dokunuyoruz. Cesaret kelimesini ise sadece filmlerde kullanır oluyoruz çünkü haddini bilirsen cesur olamıyorsun. Ben haddimi bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Bana keyif veren her maceraya atılıyorum, sınırlarımı her seferinde genişletiyorum. Yanlış yapmaktan korkmuyorum, yanlış yaptıkça doğruya giden yol daha da berraklaşıyor. Hayata bir adım attığında, o sana koşarak geliyor; mutlaka deneyin.

Drama queen cinayeti - İçimde beni esir alan, acınası bir drama queen vardı. Her şeye ağlayan, sürekli yakınan, "Ah nelerle uğraşıyorum bir bilsen" diye diye kendine acıyan bir Tuba olmaya başlamıştım. Ne kadar tuhaf bir durum bu; güçlü durmak için bu kadar mücadele verirken, sizi yine güçsüz hale getiren ve bunu çevreye bangır bangır yayan yine siz oluyorsunuz. İçinizdeki ne işe yaradığını tam çözemediğim kraliçeyi öldürün ve yeni hayatınıza merhaba deyin.

Tik Tak Tik Tak - Gün 24 saat ve ihtiyacınız olan uyku zamanı 6/8 saat. Geri kalan 16/18 saatte düzeninizi ayarlarsanız o kadar çok iş hallolur ki. Drama queen'liği bıraktığınızda zaten sorunlara çözüm odaklı yaklaşmaya başlıyorsunuz. Herhangi bir sıkıntıda "İyi de, çözmek için ne yapmalıyım?" sorusunu soruyor ve sorunda takılı kalmadan aksiyona geçiyorsunuz. Ben, gün içinde hem işle ilgili görüşmelerimi yapıp hem çocuklarımı görüp hem de spor yapabiliyorum. Bazen hepsi iç içe giriyor. Çocuklarla spora gidip, toplantı yapacağım yere spor ayakkabılarımla yürüyerek gidebiliyorum. Sen öyle bir mekanızmasın ki, aynı anda üç işi halledebilirsin. Yeter ki kendine inan ve kalıplarla vakit kaybetme.

Spor - Mutlaka ama mutlaka kendinize bunu yapın. Spor yapmak sadece vücudumuza değil, zihninize de iyi geliyor. Meditasyon yapmak gibi sadece hareketlere konsantre oluyorsunuz ve o sırada yorgun beyniniz dinleniyor. Ayrıca güzel bir bedende taşıdığınız jean, tişört şıklığını hiçbir marka kıyafet karşılamıyor.

Bazen sosyalleşerek de dinlenebilirsiniz - Ne kadar yorgun olursam olayım, arkadaşlarım iyi bir plan yapmışsa mutlaka onlara katılıyorum. Bedeni dinlendirmemin yolu ayakları uzatmak olabilir ama zihni dinlendirmenin en iyi yolu konudan uzaklaşmak, size iyi gelecek insanlarla vakit geçirmektir. Sosyalleşerek geçirdiğiniz iki saat size zihin dinginliği ve enerji verecektir.

Meditasyon - Bunu defalarca anlattım. Benim hayatım nefes egzersizlerim öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılır. Gün içinde 50 parçaya bölünen zihnimi dinginleştirmek, çocuklardan sonra edindiğim gereksiz korkularımı dizginlemek için meditasyon yapıyorum. Günde iki kere, 10'ar dakikalık nefes egzersizlerimde sakin sakin, derin derin nefes alıyorum. Beyin dalgalarımı Beta enerjisinden Alfa enerjisine getirip yatağa girdiğimde, sorunlar kapının dışında kalıyor ve ben uykuma rahat dalabiliyorum. Metin Hara'nın Yol kitabını tavsiye ederim, ne demek istediğimi daha berrak anlamanız için şahane bir rehber.

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu