#yaşam

HAYRANLIK UYANDIRAN 10 MİMARİ DÖNÜŞÜM

| 6 Mart 2017 #yaşam

Birbirinden ilginç dönüşüm hikayelerine sahip mimarlık projeleriyle eski askeri sığınaklar, fabrikalar ve hatta gizli yeraltı mahzenleri, bugün bambaşka amaçlarla kullanılıyor. Yıkılmak yerine farklı şekillerde değerlendirilmek üzere yeniden dizayn edilen bu eski yapılar, yeni kullanım şekillerine estetik olarak çok büyük değer katıyor. Spa salonundan şarap mahzenine, ortak çalışma alanlarından girişimcilik merkezlerine kadar pek çok dönüşüm hikayesinde, tarihin izlerine rastlamak mümkün.
La Fabrica: Çimento fabrikasından özel konuta
Barselona, İspanya
İspanya’da Birinci Dünya Savaşı sonrası inşa edilen yapılardan olan çimento fabrikası, mimar Ricardo Bofill’in şahsi konutu haline gelmiş. Geniş bir araziye yayılan fabrikada çalışmaya başlayan Bofill, açık alanlar oluşturmak için stratejik noktalarını yıkarak işe başlamış. Üzerinden yıllar geçtikçe yeşil bitkiler gittikçe yayılmış ve binanın, ilk bakışta kaotik denilebilecek bir görünüme bürünmesine sebep olmuş. Fakat dikkatli bakan gözler, silindirik çatılardaki incelikle planlanmış bahçeleri, palmiye ağaçlarını ve sarmaşıkları rahatlıkla seçebilir.

 

Askeri sığınaktan şarap müzesine

Çin
Şanghay’a 1,5 saatlik mesafede bulunan askeri sığınak, şu sıralar şarap mahzeni ve müzesi olarak hizmet veriyor. 80 yıl önce dağlık bölgede bir mağaranın içine inşa edilmiş olan sığınak, bugün ahşaptan şarap kutularının meydana getirdiği tavan detayıyla dikkat çekiyor.

 


Gizli yeraltı mahzeninden spa’ya

Fransa
Yüzlerce yıl önce Fransa’nın doğusunda bulunan Saint Pierre Kilisesi'nin yakınlarında, toprak altında kalmış bir bölme bulunuyordu. Bu gizli alan şimdilerde lüks bir güzellik ve spa salonu olan Atrium Spa & Beauté’ye dönüştürülmüş durumda. Salonun masaj masaları ve jakuzilerle dolu dinlenme odalarında, İtalyan tasarımcı Alberto Apostoli’nin imzası bulunuyor.

 


1920’lerden kalma bankadan ortak ofise

Montreal, Kanada
1920’lerde banka olarak kullanılan yapının Crew adlı ortak ofis konseptine dönüştürülmesinde Mimar Henri Cleinge’nin imzası var. Cleinge, 12 bin metrekarelik bir alanı masalar ve toplantı salonu olarak tasarlanmış özel bölmelerle donatmış.

 

Su sarnıcından özel konuta

Madrid, İspanya
Mimarlık ofisi Valdivieso Arquitectos tarafından özel konuta dönüştürülen eski su sarnıcı, Madrid yakınlarında bulunuyor. Bu konut, yapının orijinal halini rehber olarak kullanan bir dönüşüm hikayesi olarak türünün tek örneği. Son haline bakıldığında, yapının eski halinden çok da fazla iz taşımadığı ortada. Yine de binanın sıra dışı kıvrımlarından ve avluya bakan camlı duvarından, sarnıcın kalıntıları kendini belli ediyor.Ortaçağ'dan kalma köyden sanat okuluna

Lacoste, Fransa
Savannah College of Art and Design'ın (SCAD) sanat öğrencileri bir hayli şanslı çünkü derslerini Ortaçağ'dan kalma bir köyün kalıntılarında yapıyorlar. Bir zamanlar harabe olan köy; okulun mezunları, çalışanları ve öğrencilerinin yerel taş ustalarıyla birlikte çalışması sonucu restore edilmiş. SCAD Lacoste olarak anılan kompleks içinde derslikler, yatakhaneler ve ofisler bulunuyor.Endüstriyel kalıntılardan sahil evine
California, ABD
Eski endüstriyel tesislerin cazibesine karşı koymak mimarlar için pek de kolay değil. Razvan Barsan + Partners'ın tasarladığı sahil evi de eski bir endüstriyel yapı üzerinde yükseliyor. Eskiden kalma materyallerin kamış ve bambu gibi yerel materyallerle bir arada kullanılması evin orijinalliğini artırıyor.

 
Tahıl ambarından gıda marketine

Hollanda
Orijinal yapının konseptinden pek de uzaklaşmayan bu değişim, Wenink Holtkamp mimarlık ofisinin imzasını taşıyor. Terk edilmiş bir tahıl ambarından, yine amacına uygun bir biçimde "halkı doyurmak" için bir yeme-içme mekanına dönüşen görkemli yapı; liman içindeki konumu, bolca ışık alması ve suya bakan ön cephesi sayesinde çok sayıda misafir ağırlıyor.

 
Mezbahadan girişimcilik merkezine

Madrid, İspanya
Factoria Cultural Matadero Madrid adını taşıyan bina, eski bir mezbaha. Şimdilerde ise yaratıcı fikirler üzerinde çalışan start up'ların merkezi. Polikarbon paneller ve sürdürülebilir bir tedariğe sahip ahşapların kullanıldığı yapının iç mekanı bu sayede istenilen şekilde, hızlı ve ucuz bir şekilde farklı amaçlar için kullanılabiliyor.

 

Tarihi kiliseden apartman kompleksine

San Francisco, ABD
Dolores Park yakınlarındaki bu bina, 100 yıl kadar bilim insanlarının yuvası oldu. Ancak zaman içinde büyüklüğü ve bakımının zorluğu kilisenin elden çıkarılmasını beraberinde getirdi. Satın alan girişimciler de binanın orijinal formunu koruyarak bazı yapısal değişikliklere gitti ve şehir sakinleri özel bir mülke daha kavuştu.

etiketler

mimari restorasyon