#yaşam

HESS ÜÇGENİ: NEW YORK'UN EN KÜÇÜK ARAZİSİ

| 26 Eylül 2016 #yaşam

Bin bir tuhaflığa ve hikayeye ev sahipliği yapan New Yok'ta pek çok turistin bile haberdar olmadığı çok ama çok küçük bir özel arazi bulunuyor. 6. Cadde ile Christopher Sokağı'nın güney batı köşesinde yer alan Village adlı dükkanın önündeki mozaikle kaplı üçgen mülkün üzerinde "Hess Gayrimenkul'e Aittir Ve Kamu Kullanımına Açılmamıştır" yazıyor.

New York Belediyesi ve Philadelphialı mülk sahibi David Hess'in mirasçılarının arasındaki anlaşmazlığın bir sonucu olarak günümüze kalmayı başaran 70x70x65 cm'lik üçgen formlu arazinin hikayesi yüzyılın başına kadar uzanıyor.

1910 yılında, 7. Cadde'nin genişletilmesi ve bölgeden geçen metro hattının uzatılması için Hess'in sahibi olduğu Voohris Apartmanı ve bölgedeki 300 kadar diğer bina için yıkım kararı veriliyor. Aradan yıllar geçiyor ve Hess'in varisleri belediyenin yıkım sürecinde yaptığı yanlış ölçümden kaynaklanan bir arazi fazlalığı olduğunu keşfediyor. Belediye, söz konusu bu araziyi kamuya bağışlamalarını istese de aile buna razı olmuyor ve hak iddia ediyor. 27 Temmuz 1922'de de fotoğraflarını gördüğünüz mozaik nişane arazinin üzerine yerleştiriliyor.

New York'un en küçük özel mülkü unvanını taşıyan arazi, 1938 yılında Village Puroları tarafından günümüzdeki karşılığı 17 bin dolara denk gelen 1.000 dolara satın alınıyor. Dükkan sahipleri mozaiğe dokunmuyor ve bu sayede halen daha meraklı ziyaretçiler buraya gidip fotoğraf çektirebiliyor.

LOWLINE: DÜNYANIN İLK YER ALTI PARKI