#yaşam

HIDRELLEZ’E GERİ SAYIM

| 2 Mayıs 2015 #yaşam

Hıdrellezin az çok ne anlama geldiğini biliyorsundur. Dilekler dilenir, bir kağıda ev, araba, çocuk, eş, okul artık ne isteniyorsa çizilir, dilek katlanıp Hıdrellez gecesi saat 12’den önce bir gül ağacına asılır, sabah ezanıyla alınan dilekler daha hızlı kabul olsun diye akan suya atılır. Bu işin kültürel tarafı. Peki Hıdrellez neden kutlanıyor?

Kökeni Mezopotamya ve Orta Asya Kültürü’ne dayanan Hıdrellez Bayramı, özünde kışın bitip baharın geldiğinin şenliklerle kutlanması. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğuna inanılan gün, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanıyor.

Hızır, ilk çağlardan itibaren bir kişiden çok bir doğa olayı olarak algılanıyor. Baharın gelmesi, ekinlerin çiçek açması, ürün vermesi, toprağın yeniden dirilişi Hızır’ın bolluk ve bereket getirmesiyle simgeleşiyor.

Hıdrellez son yıllarda popüler kültürün çarkların arasına girdi. Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri ile başlayan ve birbirinden farklı kültüre sahip kişileri bir arada toplayan şenlikler, zamanla biraz da amacını aşıp kapitalizme yakasını kaptırdı. Önce Ahırkapı’ya talep çok diye ücret getirildi, sonra şenlik Parkorman’da gerçekleşti. Parkorman’a damgasını Amerikalı ünlü grup Brooklyn Funk Essentials ile damgasını vurdu.

Bu yıl ise eğlence, göbek atma, dilek dileme kısacası tüm yılın stresini bir şölenle atmanın adresi KüçükÇiftlik Park3 Mayıs sabah 10.00’dan itibaren soluğu burada alabilirsin. Kahvaltını kuvvetli yapmanı, rahat ayakkabılar giymeni ve mümkünse yanına havlu almanı öneririz. Oynamaktan yorgun düşmemek için bunlar şart!

Bu yıl yine Burhan Öçal ve Trakya All Stars, Suzan Kardeş gibi alıştığımız isimler dışında Şevval Sam, Luxus, İstanbul Arabesque Project, Kaknüs Ensemble, Cüneyt Sepetçi ve Dolapdere Orkestrası, Batu Mutlugil Band ve Quanun Of The World, Aydilge, Bertuğ Cemil, Melis Danişmend, Kıvılcım Ural ve Deniz Arcak var.

Biletlerin bir kısmı şimdiden tükendi bile. En güzel dileklerini dilemek, en çılgın dansını göstermek ve deşarj olmak için bu festivali kaçırma!

http://www.biletix.com/etkinlik/SKHD1/ISTANBUL/tr