#yaşam

İKİ YUNAN ADASINDAN İKİŞER LEZZET YILDIZI

NİLAY ÖRNEK | 22 Haziran 2016 #yaşam

Kos, Simi, Rodos’ta, hatta Mykonos’ta ‘En iyi yemek nerede yenir?’ tatilci Türkler artık ezbere biliyor; alternatif iki adada, Kalimnos ve Leros’ta kısa bir yemek yolculuğuna ne dersiniz?

Leros 

Atakan Aya bir şarap uzmanı. Aya, şimdi ‘Tadım Atölyesi’ bünyesinde Gastronomi Rotası adlı turlar da yapmaya başladı ki, bunlardan ilki Kalimnos ve Leros’aydı. İşte bu turun rehberliğinde, Türkler arasında nispeten daha az popüler olan bu iki muhteşem adadan ‘en iyiler’ ve neden iyiler?

KALİMNOS

Aegean Taverna

1989 yılından beri faaliyet gösteren düzgün bir aile işletmesi. Mekanda baba ve kızı mutfakta dört yardımcısıyla birlikte yemeklerle ilgilenirken, anne ve oğulları da masalara ve servise bakıyor. Servis ekibi gecenin bir saati kanun çalmaya başlayabiliyor.

Mönüsünden ‘kesin yenmeli’ diyebileceklerim…

  1. Adanın yerel zeytini çakıstesle gelen kendi ekmekleri
  2. Peynirli patlıcan söğürmesi
  3. Elmalı ve yoğurtlu pancar salatası
  4. Karpuz ve peksitmeli yeşil salata
  5. Domates reçelli, etrafı susamla kaplanmış keçi peyniri kızartması
  6. Mücveri andıran domatesli köftesi
  7. İçi feta peynirli kalamar dolması
  8. Kendi yapımları dondurmayla servis ettikleri, ikram olarak gelen taze lokmaları!

Kalamar dolması

Kalamar dolması

Lokma

Lokma

Susamla kaplanmış keçi peyniri kızartması

Susamla kaplanmış keçi peyniri kızartması

 

Spyros Koumbaras Süt İşletmeleri

Hemen her Yunan adasının kendine has süt ürünü, peyniri ya da sütlü tatlıcısı meşhur. Kalimnos merkezde yer alan Spyros Koumbaras, etkileyici bir süt ürünü işletmesi.

Dükkanlarının arkasında pastörizasyon bölümleri var. Bu sayede günlük gelen inek, koyun ya da keçi sütlerini peynir, tatlı, günlük süt olarak sunabiliyorlar. Biz oradayken sıcak sıcak sütlaç yapıyorlardı!

Sütlaç

Sütlaç

Bakliyat, kapari yapraklarından turşu ve kekik balı, işletmenin süt ürünü harici diğer vitrin ürünleri…


Sailer Bread - Bonus

Sert, halka şeklindeki bu peksimeti gördüğünüz fırından alın. İçindeki anasonla hem salatalara şamandıraya hem çorbalara ekmek yerine çok yakışıyor.

Peksimet

Peksimet

 

LEROS

Mylos

Sadece ‘balık restoranı’ demekle Mylos’u anlatmak pek doğru olmaz gibi geliyor. Bir aile restoranı. Envai çeşit günlük deniz ürünü var. Mekanı işleten abi kardeş, senenin dört ayı, dükkanları kapalıyken keşif turları yapıyor. Tarifler de bu turlardan. Onların becerisine ve hayal gücüne hayran kalmamak elde değil.

Buzda denizkestanesi salatası, 
Adanın yerel ton balığından tartar, 
Özel olarak hazırladıkları ahtapot karpaçyo, 
Akyadan pastırma,
Barbundan seviçe, 
Yengeçten sarma….
Muhteşem!

Akya pastırma

Hele bir de yemek sonu gelen iki peynirli kadayıfı yok mu! Şerbetle yerine adanın yerel balıyla servis edilen bu güzellik için bile Mylos’a gidin diyebilirim.

Aile oğullarını iyi yetiştirmiş ve Stefanos’u mutfağa koymuş. Şef olarak harikalar yaratıyor. Diğer oğlan Yorgo ise serviste. Özellikle şarap önerilerinde sizi çok iyi bilgilendirip mönüyü daha rahat tadabilmeniz için yönlendiriyor. İstanbul’da Zübeyir’i çok sevdiklerini söyleyerek beni bile şaşırttılar. Ege iki yaka olsa da gönüller bir!

Kadayıf

To Paradosiako

Mylos’a yürüyüş yolunun üzerinde, Yeniköy pastanelerini andıran dekorasyonuyla ilk bakışta beni çekmeyen ama sonra içerideki zenginliğiyle gönlümde taht kuran To Paradosiako’nun alametifarikası revani ile aynı reçeteye sahip olup, sadece un yerine baklava hamuru kullanarak yaptıkları ‘Havlu Kağıt Tatlısı’ adını verdikleri Patsavouropita.

Havlu kağıt tatlısı

Mekanın sahibi ve şefi Haris‘in aile reçetesini koruması ve böylesine güzel bir hale getirmesi takdir edilesi. Üstelik tatlıyı kendi yaptıkları damla sakızıyla servis ediyorlar.

Mekanın diğer tüm Yunan tatlıları bir yana bu güzelliği tatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada Panteli Koyu'ndaki imalathanelerine gidip pasta atölyesine de katılabilirsiniz.

Fotoğraflar: Sinan HAMAMSARILAR

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...