#yaşam

YENİLENEN İKİNCİ EL ÜRÜNLERİN SATILDIĞI DÜNYANIN İLK AVM’Sİ

| 3 Nisan 2017 #yaşam

Üzerinde yaşadığımız coğrafyada yakın bir döneme kadar varolmayı sürdüren yenileme ve tamir kültürü, modern dünyanın getirdikleri ve ortaya çıkan ekonomik düzenle birlikte neredeyse unutuldu. Artık farklı bir amaçla kullanılabilecek ya da küçük bir onarımla işlevsel hale gelebilecek şeylerden bir an önce kurtulmak istiyoruz. Bu hem ciddi bir maddi kayba neden oluyor hem de çevre üzerinde telafisi güç bir etki yaratıyor. Neyse ki bu gidişi değiştirmeyi amaçlayan, dünyaya örnek olabilecek yeni girişimler de ortaya çıkıyor.

İsveç’teki ReTuna Återbruksgalleria adlı alışveriş merkezinde yalnızca tamirden çıkan ya da yeniden kullanılabilir hale getirilen ürünler satılıyor. Belediye ait olan tesiste, geri dönüşüm merkezi ile mağazalar bir arada bulunuyor. İnsanlar artık kullanmadıkları eşyaları buraya getirip bırakabiliyor ve dilerlerse bambaşka bir ürün satın alabiliyor. İsveç’te ilk olma özelliği taşıyan kompleks, projeyi geliştirenlerin açıklamalarına göre dünyada da ilk.

ReTuna’nın çalışma sistemi oldukça yalın. Geri dönüşüm merkezinde görevli çalışanlar, ilk aşamada gelen ürünlerin tamir edilebilir ve yenilenebilir olanlarını ayırıyor. Ardından bu ürünler elden geçirilip satışa hazır hale getirilmesi için atölyelere veriliyor. Atölyelerde gerekli işlemlerden geçen ürünler merkez içindeki mobilya, giyim, bilgisayar, oyuncak, bisiklet gibi konseptler çerçevesinde satış yapan mağazaların vitrin ve raflarını süslüyor. Mağazalarda yalnızca ve yalnızca ikinci el ürünler satılıyor.

Adını, sınırları içinde bulunduğu Eskilstuna şehrinden alan ReTuna’da mağazaların yanı sıra organik menüsü zengin bir kafe/restoran, sergi alanı, konferans salonu ve geri dönüşüm eğitimlerine özel birimler de yer alıyor.

Geri dönüşüm sürecini belediyeye yük olmaktan kurtaran ve yerel halkın işine yaramayan eşyalardan kurtulmasını sağlayan merkez, 50 kişiye de iş imkanı sağlıyor. Özel şirketler ve sosyal girişimler tarafından işletilen mağazalar, yeni girişimlere ve yerel sanatçılara da kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam sağlıyor.

Döngüsel ekonomi kavramını başarılı bir şekilde hayata geçiren ReTuna Återbruksgalleria, tüm dünyaya bunun mümkün olduğunu göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Kim bilir belki yakın gelecekte biz de en azından büyük şehirlerde bu tarz alışveriş merkezlerine kavuşuruz.

ROBOTLAR İŞLERİMİZİ ELİMİZDEN ALACAK MI?