#yaşam

ŞARAP ÜRETİCİLERİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE ANTİK ŞARAPLARI REHBER ALIYOR

| 19 Temmuz 2017 #yaşam

Katalonya, geleneklerine bağlı ve bununla övünen bir bölge. İspanya’nın bu özerk bölgesinde yaşayan Katalanların övündükleri şeyler arasında dünyaca ünlü şarapçıları Bodegas Torres ilk sıralarda geliyor. Yerli üretici, şimdilerde, Barselona’dan sadece bir saat uzaklıkta yer alan Vilafranca del Penedes’teki bağlarında araştırma yapmakla meşgul. Araştırmanın konusu ise buradaki bazı üzüm türlerinin iklim değişikliği yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olması.

Batı Avrupa, Kaliforniya ve Avustralya’da Akdeniz iklimine sahip bölgelerde şarapçılık yapan üreticilerin aktardığına göre artan hava sıcaklıkları bağ bozumu tarihlerinin öne çekilmesine sebep oluyor. Erken bağ bozumu ise üreticiler tarafından, yüksek kaliteli şarap elde edilmesini sağlayan etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Fakat sera gazı salınımının etkisiyle sıcaklıkların daha da yükselmesini yorumlayan uzmanlar, bu bölgelerde hakim olan iklimin, bazı popüler üzüm türlerinin yetiştirilmesi için artık uygun olmaması anlamına geleceğini ifade ediyor. 2013’te yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre şarap üretimine uygun üzümlerin yetiştirildiği alanların 2050 yılı itibarıyla Şili’de yüzde 25; Avustralya’da ise yüzde 73 oranında azalması bekleniyor. 2016’da gerçekleştirilen ve Fransa’yla İsviçre’nin 1600 - 2007 yılları arası bağcılık verilerini analiz eden bir çalışmanın bulguları ise Batı Avrupa’da erken bağ bozumunun, iklim değişikliğinden ziyade yüksek sıcaklıklar yüzünden yapıldığını ortaya koyuyor.

Araştırmanın başındaki isim Benjamin Cook, yükselen sıcaklıkların; Fransa gibi daha nemli bölgelerde, Kaliforniya ya da İspanya gibi kuru bölgelere olduğundan farklı etkileri olacağını ifade ediyor. Aynı ekipte yer alan ve Harvard Üniversitesinde ekoloji uzmanı olarak görev yapan Elizabeth Wolkovich ise sıcaklıkların daha yüksek olduğu bir gelecekte, dünyanın şarap tedariğini yüzyıllardan beri gelen üzüm türleriyle sağlamanın mümkün olmayabileceğini ifade ediyor. Wolkovich’e göre iyi bilinen şarap çeşitlerinin genetik farklılıkları düşük olsa da sezonluk üretimleri arasında fark son derece büyük. Wolkovich’in hipotezine göre melez üzüm türleri üreterek değişen iklim şartlarına uygun ürün elde etmek mümkün. Katalonya’nın Bodegas Torres’i gibi üreticiler için bu, sıcaklık dereceleri yükseldiğinde tadı kadar niceliği de çok olan çeşitlerin üretimine başlamak demek oluyor.

Tabii işin bir de hükümetlerden izin alma kısmı var. Farklı yeni bir tür yetiştirilmeye başlansa bile İspanyol ve Katalan hükümetlerinden üretim için resmen üretim izni almak için en az 20 yıl beklemek gerekecek. Bodegas Torres’ten Torres Maczassek yakın gelecekte ne olacağını bilmediğini söylüyor ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını da ekliyor.