#yaşam

DARTH VADER DA BİZİMLE YEMEK YİYECEK Mİ?

NİLAY ÖRNEK | 15 Kasım 2016 #yaşam

Dolar'ın, pound'un, euro'nun durumu böyle iken size Londra'daki bir restorandan bahsetmem absürt gelebilir. Ama restoranın konseptini bilmek bile ilginç olabilir; Star Wars filmlerine yakışır bir restoranla tanışmaya ne dersiniz?

Inamo

Türk insanı için şoka girmek biraz zor, malum, çok şey gördük!

Ama yine de insanı şaşırtan şeyler oluyor.

Dört yıl kadar önceydi; şimdi bahsedeceğim restorana ilk gittiğimde küçük çaplı bir şoka girdiğimi söylemeliyim.

Hem sadece ilk girişte de değil, hemen hemen her harekette, her siparişte ve her aşamada...

Biraz bahsedeyim.

Inamo

HER ŞEY O MASADA

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir restoran. Adı Inamo.

Ağırlıkla Uzakdoğu mutfağı.

Çok ama çok farklı oyuncaklı.

İlk, bir beyaz masa ve bir beyaz tabakla karşılaşıyorsunuz.

Sonra bir görevli gelip size bir tür bilgisayar, daha doğrusu iPad ekranı gibi duran masayı nasıl kullanacağınızı anlatıyor.

Masanın sağ tarafında iki minik yuvarlak bölüm var, orada parmağınızı gezdirerek yukarıdaki beş bölüme girebiliyorsunuz: İçecekler, yiyecekler, masanın ambiyansı, oyunlar ve servis.

Inamo

YİYECEKLERİ "TIKLAYIP" GÖRMEK

Yiyecek ve içeceklerin minik görüntülerine "tıkladıkça" o yiyeceklerin görüntüsü beyaz tabağınızın üzerinde beliriyor; yani nasıl bir şey yiyeceğinizi bire bir görebiliyorsunuz!

Keza aynı şey içecekler için de geçerli.

MASA ÖRTÜNÜ TASARLA

Masa ambiyansı bölümüyse en eğlencelisi; bu menüden masanızın desenini/rengini yani örtüsünü seçiyorsunuz; isterseniz değiştirip durun…

Bahar desenleri de var, deniz, kum ve güneş de, geometrik şekiller de…

Inamo

CANLI YAYINDAN MUTFAĞI İZLEMEK...

Yemeğinizi beklerken oyun mu oynamak istediniz, o da mümkün.

Servis bölümünden garsona ulaşıyor; isterseniz "canlı yayında", masaya açılan bir ekrandan mutfağı izleyebiliyorsunuz. Yine masadan taksi çağırmak, bir etkinliğe yer ayırtmak ya da haritaya bakmak da mümkün!

Seçtiğiniz yemekleri beğendikçe bir yere diziyor, sonra tek bir parmak hareketiyle sipariş ediyorsunuz. Londra için "uçuk" fiyatlı bir yer de değil Inamo; dört kişi pek çok şey seçip yedik, her biri lezizdi!

Inamo

KONSEPT ÇILGINLIĞI VARKEN...

Yıllar önce oraya gittiğimde, yazdığımda, anlattığımda çok hoşlanarak, konsepte ve işleyişine çok da güvenerek bunu yapmıştım.

Fakat "konsept çılgınlığı" malum, "Birkaç seneye kalır mı?" diye düşünmedim de değil. Türkiye'deki durumdan kaynaklanan bir alışkanlık olsa gerek.

Inamo

MASAYA REKLAM ALMAK BİLE MÜMKÜN!

Oysa geçen bir arkadaşım, benden duyup hatırladığını ve orada çok keyifli -hatta kendi deyimiyle "Çocuklarla birlikte efsane..."- bir yemek yediklerini söyleyince bakma ihtiyacı duydum.

Ben gittiğimde restoran sadece Soho'da vardı; şimdi bir zincir, Camden ve Covent Garden'da da var.

Çok ilginç; görülesi, vakit geçirilesi ve yemek yenilesi bir yer.

Dolar'ın, pound'un, euro'nun durumu malum; gidip de yemek yiyemeyecekler için de konsepti okumak bile ilginç olabilir diye düşündüm.

Bu arada masaya reklam alınabildiğini de söylemiş miydim?

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER