#yaşam

STEPHEN HAWKING: İNSANLIĞIN 1.000 YILI KALDI!

| 17 Kasım 2016 #yaşam

Stephen HawkingFotoğraf: Chris Boland

Bu sözler, genelde Dünya'nın akıbetine ilişkin ağzından pek iyi şeyler çıkmayan Stephen Hawking'e ait. Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin saygın fikir topluluklarından Oxford Union'da konuşan bilim insanı, eğer yaşayacak yeni bir gezegen bulamazsak, insan neslinin 1.000 yıla kalmadan tükeneceği görüşünde.

Üniversite yıllarından beri evren ve ileri fizik üzerine araştırmalar yapan Hawking, şimdiye dek birçok kez insanlığın geleceğine dair karamsar açıklamalarda bulundu. Nükleer savaşların neden olabileceği bir felaketten, küresel ısınmaya kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu açıklamalar arasına yakın zaman önce yapay zeka da eklendi. Hawking'e göre dünyanın sonu insanlığın elinden olacak, orası kesin.

74 yaşındaki deha, son konuşmasında tarih de verdi ve söz konusu tehlikelerden kurtulmanın yegane yolunun yaşanabilecek başka bir gezegen bulmaktan geçtiğini söyledi. "İnsanlığın geleceği için uzay yolculuklarına devam etmek zorundayız" diyen bilim insanı, "Kırılgan gezegenimizden kaçamazsak önümüzdeki 1.000 yılda hayatta kalabileceğimizi sanmıyorum." ifadesini kullandı.

Proxima B

NASA'nın Kepler uzay aracı, Hawking'in de istediği şekilde 2009'dan bu yana yaşanabilir bir başka gezegen bulmak için araştırmalarını sürdürüyor. Goldilocks olarak anılan bölgede dolaşan Kepler, basınç ve sıcaklık değerleri itibarıyla su bulunması muhtemel olan Güneş'e benzer yıldızları analiz ediyor.

Şimdilik, daha bu yıl keşfedilen Proxima B, biz fani Dünyalılar için en uygun yeni yuva olarak görünüyor. Proxima Centauri yıldızının yörüngesindeki gezegen, Dünya'ya 4,2 milyar ışık yılı uzakta. Günümüz teknolojileriyle ulaşmamız pek mümkün görünmese de uzay standartlarına göre bu mesafe oldukça kısa.