#yaşam

INSTAGRAM'DA POPÜLER HESAP SAHİBİ OLMAK İÇİN ATABİLECEĞİNİZ 10 ADIM!

RAHŞAN GÜLŞAN | 24 Ekim 2016 #yaşam

1. İlk adım sabır ve bu işe kendinizi adamak. Çünkü başarılı olana kadar birçok gönderi yapmanız ve çok çabalamanız gerekecek!

2. Bir anda fenomen olacağınızı düşünmüyorsunuzdur umarım. Çünkü artık bir Instagram fenomeni olmak her zamankinden daha zor. Eğer kendi kendinizi tatmin etmek isterseniz birkaç bin liranıza kıyıp çakma takipçilerinizle egonuzu tatmin edebilir ve eşe dosta hava atabilirsiniz. Ama gerçeği biliyor olmanız işin eğlencesini çabuk kaçıracaktır. Bu nedenle hesabınızı açarken bir konuya konsantre olmalısınız. Bu bence en önemli bölüm. Bir proje olarak bakmalısınız. Mesela yemek paylaşmak istiyorsanız bu alana konsantre olmalısınız, gezi deneyimlerinizi paylaşmak istiyorsanız buna konsantre olmalısınız. Güzellik- kozmetikse ilgi alanınız buna konsatre olun. Ama işin en başından hangi alanda içerik üreten bir Instagram hesabı açtığınıza kesin karar vermelisiniz.

3. İçerik üretirken samimiyet en önemlisi. Bu nedenle popüler hesapların ifade ve görsel tarzını taklit etmektense içinizden geleni yapmaya çalışın.

4. Eğer becerebilirseniz fenomen hesaplarla etkileşime girin. Bu, sizin sayfanıza trafik sağlayacaktır. Onların dikkatini çekebilirseniz bu size önemli bir destek olarak geri dönecektir. Ama bu etkileşim için modern diplomasi sanatlarına çok hakim olmanız gerek. Çünkü bu iletişim öyle hassas bir çizgi ki çoğu egosu şişkin fenomen sizi engelleyebilir de. Aman dikkat! Instagram’da popüler olacaksınız diye kendinizi rezil etmenin de bir anlamı yok.

5. İçerik üretmek en önemli bölüm. Sonuçta burası bir fotoğraf ve video paylaşım ağı. Ve beğenilmenin, ilgi uyandıracak içerik oluşturmanın kalbi de ne yazık ki ekipmanla doğrudan ilgili. Akıllı telefon ile içerik üretmenin artık pek cazip bir tarafı yok. Instagram’da sürüden ayrılmanın yolu özgün ve zeka dolu görsel içerik üretmekten geçiyor. Zaten fenomen olmayı zorlaştıran da bu. Ama sakın gözünüz korkmasın, illa en pahalı en son model makineyi satın almanız gerekmiyor.

6. Ama makine konusu çok önemli. Başlangıç için Canon, Nikon gibi büyük DSLR üreticilerinin hayli makul fiyatlı giriş modellerinin ikinci el versiyonları ile kendinizi sınayabilirsiniz. İstanbul Hayyam Pasajı tam bir ikinci el kamera cenneti. Buradan video da çekebilen bir fotoğraf makinesi ve tripod alırsanız ilk adımınızı doğru atmış olursunuz. Hiç birimiz anamızdan profesyonel fotoğrafçı doğmadık. Ben kendi adıma fotoğrafı çeke çeke ve fotoğrafçı arkadaşlarımı bunalta bunalta öğrendim. İlk başta otomatik modda başlarsınız çekmeye. Unutmayın, sizin gözünüz ve bakış açınız olmadan dünyanın en müthiş kamerası bile bir hiç! Biraz cesaretle ne güzel fotoğraflar çekeceğinizi siz bile hayal edemezsiniz.

7. Eğer bütçeniz varsa Olympus OMD serisini çok tavsiye ederim. Hem vintage tasarımıyla boynunuzda çok havalı duracaktır hem de otomatik modu birçok sorunu sizin için halledip fotoğraf veya video çektiğiniz konuya konsantre olmanızı kolaylaştıracaktır. Canon’un yeni aynasız makinesi M5 de güzel görünüyor. Aynasızlar hem boyutlarının küçük olması hem de performans açısından büyük abileri DSLR’lardan belli bir seviyeye kadar yarışabilir olması da cazibesini arttırıyor.

8. Tabii iş fotoğrafı çekmekle bitmiyor. Altına ne yazacağınız çok ama çok önemli. Özgün olmak bu işin tek anahtarı. İnsanlara cazip gelecek, yeni bir dil yaratmanız çok önemli. Gözünüz korkmasın, yeni bir edebiyat tarzı filan yaratmanız gerekmiyor. Bu hayatta en iyi bildiğiniz şeyi yapmanız yeterli: Kendiniz olmak! Samimiyet, büyük kalabalıkları çok etkiliyor. Gerçek hayatta olmadığınız biri olmaya çalışmak uzun sürdürebileceğiniz bir durum olmayacaktır. Kendiniz olun. Bu, her sosyal ağda başarılı olmanın anahtarı bence.

9. Asla bıkmayın, çaresizliğe kapılmayın. Çünkü bugünlerde takipçi sayısı arttırmak gerçekten çok güç. Bu nedenle her türlü aracı kullanmanız gerek. Etiket dediğimiz hashtagler bu alanda çok önemli. Instagram her gönderinin altında sadece 30 etikete izin veriyor. Bu da seçimlerinizi daha önemli hale getiriyor. Burada büyük hesap sahiplerinin kullandığı etiketleri kullanmak iyi bir fikir gibi duruyor. Aynı etiketleri kullanmaya devam etmek de o etiketi takip edenlerin sizi fark etmesi için önemli bir avantaj olabilir.

10. Instagram’da popüler bir hesap sahibi olmak zor, sabır dolu bir yoldan geçmek anlamına geliyor. Ama başarılı olmak da bambaşka bir tatmin. Yine de çok abartmayın. Unutmayın gerçek hayat tüm sosyal ağlardan daha eğlenceli!

HAYRANLIK UYANDIRAN UYDU FOTOĞRAFLARI KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN

BENZER İÇERİKLER