#yaşam

GÖLDE YÜRÜYÜŞ

| 14 Haziran 2016 #yaşam

İtalya’nın Lombardy bölgesinde yer alan Iseo Gölü üzerindeki iki küçük ada, üç kilometre uzunluğunda yüzer bir yürüyüş yoluyla birbirine bağlandı. 220 bin adet yüksek yoğunluklu poliüretan kübün bir araya gelmesiyle oluşan yol, 80 yaşındaki Bulgar asıllı sanatçı Christo Vladimirov Yavachev’in imzasını taşıyor.

100 bin metre kare  yüzey alanına sahip yolun inşası geçtiğimiz yılın kasım ayından beri devam ediyor. Son aşamalarına gelinen eser, şimdilerde sarı renkli özel bir kumaşla kaplanıyor. 18 Haziran’da ziyarete açılacak ve 16 gün boyunca ziyaret edilebilecek yoldan 500 binin üzerinde kişinin geçmesi bekleniyor.

Sebino adıyla da bilinen Iseo Gölü, Brescia ve Bergamo bölgelerinin dağ ve vadileri arasından akan Ogliı Nehri’nin oluşturduğu bir göl. 65 kilometre karelik bir büyüklüğe sahip olan gölde San Paolo ve Loreto adacıklarının yanında Monte Isola adası da bulunuyor. Gölün ortasındaki bu ada Avrupa’nın üzerinde yerleşim olan en büyük adası unvanını taşıyor.

Yavachev’in yürüyüş yolu Sulzano’dan başlayıp Monte Isola’ya oradan da San Paolo’ya geçiyor. “Yüzer iskele” olarak anılan bu yolun inşası için sanatçı sporcu ve dalgıçlardan oluşan bir ekiple gölün dibinde sabitleme çalışmaları yürütmüş. Sarı kumaşın dikimi için de ayrı bir ekip oluşutan Yavachev, 150 gönüllünün de yardımıyla toplam 15 milyon dolara mal olan ve masraflarını tamamen kendi cebinden karşıladığı projeyi tamamlamayı başarmış. Yolunuz İtalya’ya düşerse göl üzerinde sıra dışı bir yürüyüş yapma şansını kaçırmayın.